Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να διευρύνει κι άλλο το νικηφόρο σερί του στην Ευρωλίγκα, καθώς ηττήθηκε στο Βελιγράδι με 81-76 για τη 14η αγωνιστική της διοργάνωσης από τον Ερυθρό Αστέρα. Οι «ερυθρόλευκοι» παραμένουν στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα ωστόσο μετά την ήττα τους υποχώρησαν στο 9-5 ενώ οι Σέρβοι βελτίωσαν το δικό τους ρεκόρ σε 6-8.

Η ελληνική ομάδα είδε τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν στο σκορ στο τελευταίο λεπτό, ωστόσο με διαδοχικούς πόντους του Ντόρσεϊ κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά. Ωστόσο από τον Ολυμπιακό έλειψε στο τέλος το σουτ που θα άλλαζε τις ισορροπίες ενώ δεν είχε απάντηση πάνω στον Νίκολα Κάλινιτς που τελείωσε το παιχνίδι με 25 πόντους έχοντας 10/17 σουτ και επιπλέον 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ. Ντόρσεϊ (18π.), Σλούκας (12π.) και Βεζένκοφ (12π.) ξεχώρισαν επιθετικά για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Το παιχνίδι ήταν κλειστό από την αρχή του και είναι χαρακτηριστικό πως καμία ομάδα δεν κατάφερε να χτίσει διψήφιο προβάδισμα, ενώ η μεγαλύτερη διαφορά που μπόρεσε να πάρει ήταν το +8 των Σέρβων ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ από την αρχή του αγώνα (17-10 στο 7') και έκλεισαν το δεκάλεπτο με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (19-15). Ο Ολυμπιακός όμως με τους Βεζένκοφ και Σλούκα να δίνουν λύσεις στην επίθεση ροκάνισε τη διαφορά, προσπέρασε λίγο πριν από το τέλος του πρώτου μέρους και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 38-36.

Η ελληνική ομάδα είχε τον έλεγχο στην τρίτη περίοδο και κατάφερε να συντηρήσει το μικρό της προβάδισμα ως και τα μέσα της τέταρτης περιόδου (62-64 στο 35'). Ο Ερυθρός Αστέρας με καλάθια του Κάλινιτς κατάφερε να ανατρέψει το σκορ, να προσπεράσει και εν τέλει το 39' να ξεφύγει με 78-70 με τρίποντο του Λάζιτς. Ο Ντόρσεϊ με πέντε δικούς του πόντους μείωσε σε 80-76 μισό λεπτό πριν από το τέλος όμως οι Σέρβοι είχαν καλύτερες επιλογές στον χρόνο που απέμενε και πήραν τη νίκη με 81-76.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 36-38, 56-53, 81-76.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Γουόλτερς 10 (1), Νταβίντοβατς 11 (3), Μίτροβιτς 12, Λάζιτς 6 (1), Κάλινιτς 25 (2), Ντόμπριτς, Χόλινς 3 (1), Σιμόνοβιτς, Ιβάνοβιτς 10 (1), Μάρκοβιτς, Κούζμιτς 4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3, Ντόρσεϊ 18 (4), Λαρεντζάκης 3 (1), Φαλ 3, Σλούκας 12 (2), Μάρτιν 8, Βεζένκοφ 12 (2), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 3 (1), Ζαν-Σαρλ 2, ΜακΚίσικ 8 (1).