Παρά τις δυσκολίες που συνάντησε στο δεύτερο ημίχρονο στην «καυτή» ατμόσφαιρα της Σμύρνης, ο Παναθηναϊκός έδειξε χαρακτήρα στο τελευταίο λεπτό, έφυγε από την Σμύρνη με τους δύο βαθμούς της νίκης (69-66 την Καρσίγιακα) και έκανε αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στο Top 16 της Ευρωλίγκας.

Πρωταγωνιστές της πρώτης εκτός έδρας νίκης των «πρασίνων» στην Ευρωλίγκα της φετινής σεζόν ήταν ο πρώτος σκόρερ με 15 πόντους Τζέιμς Φελντέιν, ο Τζέιμς Γκιστ με σημαντική προσφορά σε άμυνα και επίθεση και ο Νικ Καλάθης που με τρίποντο 40'' πριν την λήξη της συνάντησης έδωσε ουσιαστικά την νίκη στον Παναθηναϊκό (67-64).

Ο Παναθηναϊκός με πολύ καλή ομαδική λειτουργία και στις δύο πλευρές του γηπέδου και δίνοντας στην Καρσίγιακα το σουτ τριών πόντων στην άμυνα (1/8 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα η τουρκική ομάδα) είχε τον έλεγχο στο πρώτο δεκάλεπτο. Με κορυφαίους τους Νικ Καλάθη, Τζέιμς Γκιστ, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 8-0 λίγο μετά το πρώτο δίλεπτο και με 13-3 στα μέσα της περιόδου με 7 πόντους με ένα τρίποντο του Γκιστ. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και ξέφυγε με 13 (20-7) 2’ και 17’’ πριν την λήξη του πρώτου δεκάλεπτου.

Τα πολλά λάθη που έκαναν οι «πράσινοι» (13 έναντι 4 της Καρσίγιακα) απέναντι στην πιεστική άμυνα της Καρσίγιακα δεν τους επέτρεψαν να διευρύνουν την διαφορά. Η τουρκική ομάδα βελτιώθηκε αμυντικά στην δεύτερη περίοδο, αλλά παρέμεινε πολύ άστοχη σε βολές (6/11 στο πρώτο μέρος) και τρίποντα (1/11). Έτσι μείωσε μόνο μέχρι τους 8 (24-16, 3’ και 47’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου) από τους 14 (23-9) που είχε προηγηθεί ο Παναθηναϊκός στις αρχές του δεύτερου δεκάλεπτου.

Οι «πράσινοι»… ξεκόλλησαν επιθετικά με τρίποντο του Τζέιμς Φελντέιν στο τέλος του χρόνου της επίθεσης τους (27-16) με 3’ και 10’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου μέρους και με καλάθι του Μίροσλαβ Ραντούλιτσα ξέφυγαν με 13 (29-16) 2’ και 39’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, που ολοκληρώθηκε με την διαφορά σε αυτό το επίπεδο για τον Παναθηναϊκό (36-23).

Οι «πράσινοι» με βολή του Φελντέιν ανέβασαν πάλι την διαφορά στους 14 (37-23) με την έναρξη του δεύτερου μέρους, αλλά η Καρσίγιακα με την πιεστική άμυνα της στο όριο του φάουλ και τις λύσεις που βρήκε από τους Τζάστιν Κάρτερ, Κόλτον Άϊβερσον, κατέβασε την διαφορά στους 7 (41-34) με 3’ και 8’’ να απομένουν για το τέλος της τρίτης περιόδου. Η τουρκική ομάδα βελτίωσε τα ποσοστά της έξω από τα 6,75 μέτρα και με δύο τρίποντα των Μουχάμεντ Μπαϊγκουλ, Κενάν Σιπάχι στα τελευταία 1’ και 2’’ μείωσε στους 6 (47-41) 13’’ πριν την λήξη του δεκάλεπτου. Ο Αντώνης Φώτσης με τρίποντο από τα 7,5 μέτρα έδωσε προβάδισμα εννέα πόντων (50-41) στην εκπνοή της τρίτης περιόδου.

Με δύο σερί καλάθια του Άϊβερσον, η Καρσίγιακα πλησίασε στους πέντε (53-48) με 7' και 18'' να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης και με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Μπαϊγκούλ μείωσε στο καλάθι (57-55) 4' και 46'' πριν το τέλος της συνάντησης. Με καλάθι του Άϊβερσον και τρίποντο του Τζάστιν Κάρτερ, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 64-64 με 1' και 55'' να απομένουν για την λήξη του αγώνα.

Σε αυτή την κρίσιμη στιγμή ο Παναθηναϊκός έδειξε χαρακτήρα. Με μεγάλο τρίποντο του Νικ Καλάθη οι «πράσινοι» ανέκτησαν το προβάδισμα (67-64) 44'' πριν το τέλος της συνάντησης και στην επίθεση της Καρσίγιακα ο Τζέιμς Γκιστ σταμάτησε εντυπωσιακά στον αέρα τον Μπαϊγκούλ με 18'' να απομένουν για την λήξη. Ο Φελντέιν με δύο βολές (69-64)... σφράγισε την νίκη του Παναθηναϊκού.

Τα δεκάλεπτα: 9-21, 23-36, 41-50, 66-69.

ΚΑΡΣΙΓΙΑΚΑ (Σαρίτσα): Ράγκλαντ, Παλάσιος 5 (1), Άιβερσον 14, Μπαϊγκούλ 8 (2), Αλτιντίγκ 12 (1), Κάρτερ Τζάστιν 11 (2), Γκονλούμ 7, Γκάμπριελ 4, Κάρτερ Τζος, Σιπάχι 5 (1), Σεντούρκ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σ. Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς, Γιάνκοβιτς 6 (1), Φώτσης 8 (2), Ραντούλιτσα 11, Φελντέιν 17 (3), Διαμαντίδης, Γκιστ 14 (2), Καλάθης 10 (2), Κούζμιτς 3.