Το Περιστέρι έκανε εκκίνηση στο 28ο Επαγγελματικό Πρωταθλήμα με το καλύτερο τρόπο. Επιβλήθηκε εντός έδρας του Ηρακλή (75-59), που επιστρέφει στην Basket League μετά από 8 χρόνια απουσίας, σε αναμέτρηση στην οποία είχε τον έλεγχο στο συντριπτικά μεγαλύτερο μέρος της. Οι γηπεδούχοι ανάγκασαν με την πιεστική άμυνα τους, τους «κυανόλευκους» να κάνουν 22 λάθη (έναντι 13), ενώ πήραν τρία παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ (11-8).

Οι νικητές είχαν πλουραλισμό και επιθετική ισορροπία, με τρεις παίκτες να πετυχαίνουν διψήφιο αριθμό πόντων: Ο Ουίλιαμ Χάτσερ σκόραρε 12 πόντους και μοίρασε 7 ασίστ, οι Στίβεν Γκρέϊ, Μάικλ Μόρισαν πέτυχαν από 10.Ο Ολιβιέρ Χανλάν, που σκόραρε 15 πόντους και μοίρασε 4 ασίστ, προσπάθησε περισσότερο για τον Ηρακλή.

Το Περιστέρι προηγήθηκε για πρώτη φορά με νταμπλ σκορ (16-8), 57’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου, ύστερα από τρίποντο του Ουίλιαμ Χάτσερ και γκολ φάουλ του Μόουζες Κίνγκσλεϊ. Με νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα, αυτή την φορά από τον Χρήστο Σαλούστρο, οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο στο +9 (19-10).

Το Περιστέρι άρχισε την δεύτερη περιόδο με νέο σερί 5-0, ύστερα από γκολ φάουλ του Μάικλ Μόρισον και καλάθι του Στίβεν Γκρέϊ, και άνοιξε την διαφορά στους 14 (24-10) στο 12’. Ο Ηρακλής αντέδρασε και με πρωταγωνιστή τον Ολιβιέρ Χανλάν, μείωσε στους 8 (31-23) στο 18’. Οι «κυανοκίτρινοι», ωστόσο, απάντησαν με τρίποντο του Παναγιώτη Βασιλόπουλου και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +13 (38-25).

Και στο δεύτερο ημίχρονο, το Περιστέρι μπήκε καλύτερα και με καλάθια των Μόρισον, Γκρέϊ προηγήθηκε με διαφορά 17 πόντων (42-25) στο 22’. Ο Χανλάν ήταν σταθερή «απειλή» για το καλάθι των γηπεδούχων και με έξι πόντους με ένα τρίποντο του, οι «κυανόλευκοι» κατέβασαν την διαφορά στους 10 (45-35) στο 25’.

Οι «κυανοκίτρινοι»,  ωστόσο, δεν έχασαν τον έλεγχο και με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Γιάννη Αγραβάνη, τελείωσαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +15 (58-43). Με γκολ φάουλ του Κωνσταντίνου Γόντικα, η διαφορά για το Περιστέρι αυξήθηκε στους 18 (61-43) στα πρώτα δευτερόλεπτα της τελευταίας περιόδου.

Ο Ηρακλής, ωστόσο, απάντησε με σερί 9-0 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Τέντι Οκερεαφόρ και μείωσε στους 9 (61-52), 6’ και 48’’ πριν το τέλος της συνάντησης. Οι «κυανόλευκοι» συνέχισαν την αντεπίθεση τους και με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Δημήτρη Καλαϊτζίδη και καλάθι του Οκερεαφόρ πλησίασαν στους 6 (63-57), στο 35’.

Το Περιστέρι, όμως, αντέδρασε γρήγορα και με σερί 10-0 με δύο καλάθια του Κίνγκσλεϊ και τρίποντο του Χάτσερ, ξέφυγε εκ νέου με 73-57 στο 39’ και έφτασε στην πρώτη νίκη του στην Basket League της φετινής σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 38-25, 58-43, 75-59.