Η απώλεια των ριμπάουντ κόστισε στον Αρη την ήττα από την Μπάνβιτ στην Μπαντίρμα με 96-84. Η ελληνική ομάδα δεν κατάφερε να περιορίσει την επιθετική δράση της τουρκικής ομάδας, παραμένει όμως σε τροχιά πρόκρισης στην επόμενη φάση του Eurocup.

Ο Αρης ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι έχοντας πρωταγωνιστή τον Τζέρελ ΜακΝιλ. Ο Αμερικανός σημείωσε δέκα πόντους στα πρώτα έξι λεπτά της αναμέτρησης και η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 5-15. Μοναδικό πρόβλημα για τον Αρη ήταν το μαρκάρισμα του Βίντμαρ, αλλά και τα δύο γρήγορα φάουλ του Τζαμέλ Χάγκινς. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα έως το τέλος της πρώτης περιόδου (15-20).

Στη δεύτερη περίοδο άλλαξαν οι ισορροπίες του αγώνα. Η Μπάνβιτ ήλεγξε τα ριμπάουντ μαζεύοντας 11 επιθετικά, πήγαινε πολύ εύκολα στη γραμμή των ελευθέρων βολών, είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου εκτέλεσε 20 βολές έναντι μόλις μία του Αρη! Η ελληνική ομάδα δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματική στην επίθεση. «Εβγαλε» ελεύθερα σουτ αλλά με εξαίρεση ένα εύστοχο τρίποντο από τον Μιχάλη Πελεκάνο, τα υπόλοιπα δεν βρήκαν στόχο. Ετσι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά με εύστοχο σουτ τριών πόντων από τον Ει Τζέι Σλότερ (27-26), ενώ ξέφυγαν και με διαφορά έξι πόντων (34-28, 17:30) έπειτα από τέσσερις συνεχόμενους πόντους από τον Ντομινίκ Τζόνσον.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 39-33 υπέρ της Μπάνβιτ καθώς στην τελευταία επίθεσή του, ο Αρης πέτυχε καλάθι με τον Τζέικ Κοέν.

Τα επιθετικά ριμπάουντ και το δικαίωμα για δεύτερες επιθέσεις έδωσαν στην Μπάνβιτ τη δυνατότητα να διατηρήσει τον έλεγχο του αγώνα (49-44, 23’), ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα η ελληνική ομάδα έχασε τον Οκάρο Ουάιτ. Ο Αμερικανός αποβλήθηκε με πέντε φάουλ. Εκεί ο Αρης χρησιμοποίησε άμυνα ζώνης και με επιμέρους σκορ 13-5 προηγήθηκε με 55-57 (27’) έπειτα από καλάθι του Κοέν. Οι Τούρκοι αντέδρασαν άμεσα, έτρεξαν ένα 7-0 σερί και με έμμεσο τρίποντο από τον Σλότερ προηγήθηκαν με 62-57. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 65-63 έπειτα από δύο ελεύθερες βολές από τον Βασίλη Ξανθόπουλο.

Ο Αρης ξεκίνησε στην τελευταία περίοδο με δύο λάθη και πλήρωσε το σχετικό τίμημα. Η Μπάνβιτ έκανε επιμέρους σκορ 10-2 και μετά από εύστοχο σουτ τριών πόντων από τον Ντόμινικ Τζόνσον προηγήθηκε με 75-65 (33:30). Δύο εύστοχα τρίποντα από τους Ουότερς, Κοέν έδωσαν τη δυνατότητα στον Αρη να μειώσει σε 75-71 (34’),αλλά ο Ντόμινικ Τζόνσον ήταν το ίδιο ζεστός έξω από τα 6,75. Ο Αμερικανός σημείωσε δύο συνεχόμενα τρίποντα και επανέφερε τη διαφορά στα επίπεδα των οκτώ πόντων (81-73, 34’). Πέντε συνεχόμενοι πόντοι από τον Κιθ Σίμονς ουσιαστικά σφράγισαν τη νίκη της Μπάνβιτ καθώς ανέβασε τη διαφορά στο +13 (86-73).

Δεκάλεπτα: 15-20, 39-33, 65-63, 96-84.

ΜΠΑΝΒΙΤ (Ερνάκ): Γκετσίμ, Στέφενς, Φόρτσον 13(1), Τζόνσον 27(5), Σλότερ 14(1), Σίμονς 11(1), Βίντμαρ 24, Μοερμάν 5(1), Αλτούνμπεϊ, Γιλντιρίμ 2.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 4, Πελεκάνος 7(1), Τσούπκοβιτς, Ουάιτ 8(2), Ουότερς 20(4), Ζάρας 3(1), Χάγκινς 10, Κοέν 14(1), Μούρτος 2, Σίμτσακ, ΜακΝιλ 16(4).