Επιτυχημένο ήταν το τελευταίο τεστ της Εθνικής ομάδας πριν την συμμετοχή της στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ισπανίας (30/8-14/9). Η ελληνική ομάδα νίκησε στην Κωνσταντινούπολη την Τουρκία (76-72), αποδίδοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό μπάσκετ, ενώ παράλληλα έδειξε και χαρακτήρα.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης ο Φώτης Κατσικάρης ανακοίνωσε στον Βλάντο Γιάνκοβιτς ότι είναι ο τελευταίος παίκτης που μένει εκτός της δωδεκάδας της Εθνικής, η οποία θα αγωνιστεί στο Παγκόσμιο Κύπελλο με τους Νικ Καλάθη, Κώστα Σλούκα, Βαγγέλη Μάντζαρη, Κώστα Βασιλειάδη, Νίκο Ζήση, Κώστα Παπανικολάου, Γιάννη Αντετοκούνμπο, Γιώργο Πρίντεζη, Κώστα Καϊμακόγλου (που δεν έπαιξε απόψε λόγω τραυματισμού, ο οποίος δεν εμπνέει ανησυχία, στο χέρι), Γιάννη Μπουρούση, Ιάν Βουγιούκα και Ανδρέα Γλυνιαδάκη.

Παρότι η «επίσημη αγαπημένη» άρχισε άσχημα το ματς και βρέθηκε να χάνει με 11-0 λίγο μετά το πρώτο τρίλεπτο, συνήλθε γρήγορα και με πολύ καλή άμυνα και πρωταγωνιστές τους Νικ Καλάθη, Γιάννη Μπουρούση ισοφάρισε σε 13-13 περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

Χαμένα ριμπάουντ στην άμυνα και κάποιες ολιγωρίες έδωσαν την ευκαιρία στην Τουρκία να ξεφύγει με 9 (35-26) στο 15’, αλλά η Εθνική «επέστρεψε» γρήγορα στο ματς και με σερί 9-0 με πρωταγωνιστή τον Γιώργο Πρίντεζη ισοφάρισε σε 35-35 στο 18’. Με δύο καλάθια του Γιάννη Μπουρούση στο τελευταίο δίλεπτο η ελληνική ομάδα πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το σκορ ισόπαλο (39-39).

Με καλάθι του Ίαν Βουγιούκα η Εθνική πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο σκορ με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου (41-39) και στο μεγαλύτερο διάστημα της τρίτης περιόδου κυριάρχησε στο παρκέ της Ούλκερ Αρίνα με εξαιρετική άμυνα και καλάθια στον αιφνιδιασμό. Με τρίποντο του Γιάννη Αντετοκούνμπο και καλάθι του Μπουρούση στον αιφνιδιασμό η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 57-51 στο 27’. Με δύο τρίποντα των Εμίρ Πρέλντζιτς και Κερέμ Τουντσερί η Τουρκία ισοφάρισε σε 57-57, που ήταν το σκορ του τρίτου δεκάλεπτου.

Οι γηπεδούχοι πήραν ξανά το προβάδισμα μετά από σχεδόν μια περίοδο στις αρχές του τελευταίου δεκάλεπτου (59-57 και 62-59 στο 31’), αλλά η Εθνική απάντησε γρήγορα με καλάθι του Βουγιούκα και τρίποντο του Καλάθη και προηγήθηκε με 64-62 (στο 32’).

Με τον Κώστα Σλούκα να της δίνει ώθηση η «επίσημη αγαπημένη» ξέφυγε με 8 πόντους (73-65) στο 37’ με δύο συνεχή καλάθια του Νίκου Ζήση. Η Εθνική έχασε τις επόμενες επιθέσεις υπό την πίεση των Τούρκων, που μείωσαν στους τρεις (73-70 στο 37’ και 75-72 42’’ πριν την λήξη της συνάντησης). Με 27’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα, ο Μπουρούσης αστόχησε σε δύο βολές, αλλά το ίδιο έκανε και ο Πρέλντζιτις με 16’’ πριν την λήξη. Στα 10’’ ο Βασιλειάδης κέρδισε βολές και με μια εύστοχη… σφράγισε την νίκη της ελληνικής ομάδας (76-72).

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 39-39, 57-57, 72-76.

ΤΟΥΡΚΙΑ (Αταμάν):  Γκιουλέρ 4, Ερμίς 3, Χερσέκ 3, Πρέλντζιτς 18, Τουντσερί 6, Σαβάς 2, Γκιονλούμ 5, Αρσλάν 9, Ασίκ 12, Ακιόλ 8, Μαχμούτογλου, Μπαλμπάι 2.

ΕΛΛΑΔΑ (Κατσικάρης): Μπουρούσης 16 (5 ριμπ.), Ζήσης 7 (3 α.), Βασιλειάδης 3 (5 ριμπ.), Καλάθης 11 (3 α.), Παπανικολάου 6, Σλούκας 4, Βουγιούκας 11 (5 ριμπ.), Πρίντεζης 13 (6 ριμπ.), Μάντζαρης, Αντετοκούνμπο 5 (5 ριμπ).

«Περισσότερα τα θετικά από τα αρνητικά»

Ο Φώτης Κατσικάρης έκανε τον απολογισμό της προετοιμασίας της Εθνικής εν όψει του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Ισπανίας: «Τελειώσαμε και τον τρίτο κύκλο προετοιμασίας με αυτό το φιλικό. Στο Καρπενήσι βάλαμε τις βάσεις ειδικά στο κομμάτι της φυσικής κατάστασης για να φέρουμε όλους τους παίκτες στο επίπεδο που θέλουμε, αλλά και στο κομμάτι της φιλοσοφίας. Μετά είχαμε τα τουρνουά στο Πο και το Κάουνας, ενώ τελειώσαμε απέναντι στην Τουρκία έχοντας βγάλει ήδη τα συμπεράσματα, τα οποία είναι περισσότερο θετικά παρά αρνητικά. Στις τελευταίες μέρες θα βάλουμε τις λεπτομέρειες που χρειαζόμαστε και θα φρεσκάρουμε την ομάδα, γιατί φάνηκε ότι είναι κουρασμένη».

«Αρχίσαμε το παιχνίδι πολύ μουδιασμένα, ήμασταν αργοί στις μετακινήσεις μας και στη συνεννόηση με αποτέλεσμα η Τουρκία να βάλει εύκολους πόντους από πικ εν ρολ ή σουτ», σχολίασε ο προπονητής της ελληνικής ομάδας για το αποψινό τεστ και τόνισε: «Στο δεύτερο δεκάλεπτο βελτιωθήκαμε και στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα λειτούργησε όπως ξέρει στο αμυντικό κομμάτι. Στην επίθεση παρότι κάναμε πολλά λάθη καταφέραμε να ελέγξουμε το παιχνίδι. Δεν ήταν πρωτεύον για μας να νικήσουμε, αλλά να ελέγξουμε ειδικές καταστάσεις».