Με «όπλο» την άμυνα του ο Άρης πέτυχε στην Ουκρανία επί της Ντνίπρο (55-51) την πρώτη νίκη του στο FIBA Europe Cup για την 2η αγωνιστική του 8ου Ομίλου της διοργάνωσης.

Οι «κίτρινοι» άρχισαν άσχημα την συνάντηση και βρέθηκαν στο πεντάλεπτο πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά (15-3). Με δύο τρίποντα των Δημήτρη Φλιώνη, Λευτέρη Μποχωρίδη, ωστόσο, μείωσαν σε 22-15 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Άρης αν και άστοχος επιθετικά με την άμυνα του έμεινε στην διεκδίκηση της νίκης και μείωσε στο καλάθι (25-23 στο 15’ και 27-25 στο 17’) πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με την ουκρανική ομάδα στο +5 (33-28).

Οι «κίτρινοι» παρουσιάστηκαν καλύτεροι επιθετικά στην τρίτη περίοδο και προσπέρασαν με 42-37, τρία λεπτά πριν την λήξη του δεκάλεπτου. Στην συνέχεια, όμως, δέχθηκαν σερί 7-0 και η Ντνίπρο τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά σκορ (44-42).

Οι Μποχωρίδης και Μπελ έδωσαν επιθετικες λύσεις στον Άρη, που στο 36’, προηγήθηκε με 52-46. Οι «κίτρινοι» διάτηρησαν την διαφορά σε αυτό το επίπεδο μέχρι το 39’ (54-49) και παρά την αστοχία τους στο τελευταίο λεπτό πήραν τη νίκη, καθώς οι γηπεδούχοι πέτυχαν μόλις ένα καλάθι (54-51) με 12’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 33-28, 44-42, 51-55.

ΝΤΝΙΠΡΟ (Ζουράβλοφ): Κοζεμιάκιν 12 (2), Σουντέλ 5 (1), Σίζοφ, Τιμοφεγένκο 10 (1), Ζακουρντάιεφ 17 (3), Μπόνταρτσουκ 2, Κουσνίροφ 2, Ναζιάτκο, Προκοπένκο 3 (1).

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Μπελ 16 (3), Μποχωρίδης 14 (2 τριπ.  9 ριμπ)  Χάρις 3, Τζόουνς 5 (1), Κάιζερ 6, Νταλό 3 (1), Φλιώνης 5 (1), ΜακΓκι 2, Σλαφτσάκης , Βεργίνης 1.