Η Κύμη καλύτερη στις λεπτομέρειες επικράτησε στην Νέα Σμύρνη του Πανιωνίου (93-89) και μπήκε με το... δεξί στην 27η Betshop Basket League. «Κλειδί» για τη νίκη της ομάδας της Εύβοιας ήταν η αντίδραση της όταν στο 24’ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 7 πόντους (57-50). Η Κύμη με σερί 13-0 στο επόμενο πεντάλεπτο ανέκτησε το προβάδισμα (63-57) και το κράτησε έως το τέλος σε ένα πολύ παραγωγικό ματς.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Ντίβον Ουάσινγκτον με 22 πόντους με 4/4 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα και ο Μάνι Ουμπίλα, ο οποίος πέτυχε 15 πόντους με 3/6 τρίποντα και πήρε 5 ριμπάουντ. Οι Ντέβιον Μπέρι (19 πόντοι, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ), Νίκος Δίπλαρος (15 πόντοι και 7 ασίστ) προσπάθησαν περισσότερο για τους γηπεδούχους.

Οι «κυανέρυθροι» είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου δεκάλεπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε με ισχνό προβάδισμα τους (22-20). Η Κύμη, ωστόσο, μπήκε καλύτερα στην δεύτερη περίοδο και με σερί 8-0 σε διάστημα σχεδόν δύο λεπτών με δύο καλάθια του Ουμπίλα, προσπέρασε με 31-25, με 6’ και 33’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Πανιώνιος, ωστόσο, δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν περισσότερο στο σκορ και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την Κύμη μπροστά στο σκορ με έναν πόντο (44-43), ύστερα από καλάθι του Ουμπίλα στην εκπνοή.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου και με σερί 6-0 με τέσσερις πόντους του Τζίμι Τέιλορ ξέφυγαν με 57-50, στο 25’. Η αντίδραση της ομάδας της Εύβοιας ήταν άμεση. Η Κύμη απάντησε με σερί 13-0 και με 46’’ να απομένουν για την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου, προηγήθηκε με 63-57. Το σερί των φιλοξενούμενων ήταν υπόθεση του Ντιβόν Ουάσινγκτον, ο οποίος πέτυχε τους 12 από τους 13 πόντους της ομάδας της Εύβοιας σε αυτό το διάστημα.

Με τον Ουάσινγκτον να συνεχίζει να είναι... συνδεδεμένος με το καλάθι, η Κύμη προηγήθηκε και με 8 πόντους (69-61) ενάμιση λεπτό μετά την έναρξη του τελευταίου δεκάλεπτου. Ο Πανιώνιος, ωστόσο, επέστρεψε στην διεκδίκηση της νίκης και 2’ και 38’’ πριν το τέλος της συνάντησης μείωσε στον πόντο (81-80) με καλάθι του Μπέρι. Η ομάδας της Εύβοιας, ωστόσο, έμεινε ψύχραιμη και με επιμέρους σκορ 5-1 με δύο καλάθια των Ρόντρικ Καμφόρ, Σταύρου Τουτζιαράκη, ξέφυγε με 86-81 με 1’ και 17’’ να απομένουν για την λήξη του ματς και έφτασε στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 43-44, 59-65, 89-93.