'Ενα επιμέρους 9-2 του Προμηθέα στο τελευταίο ενάμισι λεπτό της αναμέτρησης στο Ιβανώφειο έδωσε τη νίκη στην ομάδα της Πάτρας με 90-85 και άφησε εκτός πλέι οφ τον Ηρακλή. Οι Θεσσαλονικείς ολοκληρώνουν την κανονική περίοδο στη 10η θέση ενώ ο Προμηθέας ως τρίτος στην κανονική περίοδο συνεχίζει στα πλέι οφ όπου και θα αντιμετωπίσει στον πρώτο γύρο το Περιστέρι.

Ο «γηραιός» προηγήθηκε με 83-81 ενάμισι λεπτό πριν από το φινάλε με καλάθι του Χάγκινς όμως τα αδέρφια Γκραντ έβαλαν γρήγορα μπροστά τον Προμηθέα με 86-83 ενώ ο Γιαννόπουλος με 4/4 βολές στο τέλος έδωσε τη νίκη στους Πατρινούς.

Ο Ντέιβιντ Ίμπανκς ήταν πρώτος σκόρερ για τον Ηρακλή με 19 πόντους, ο Όμπι Ενετσιόνια είχε 14 και ο Βασίλης Καββαδάς τελείωσε το παιχνίδι με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Για τους νικητές ο Χάρης Γιαννόπουλος στην πιο παραγωγική του βραδιά με τον Προμηθέα σημείωσε 23 πόντους ενώ οι Τζέριαν και Τζεράι Γκραντ σημείωσαν από 13 με τον πρώτο να έχει 9 ριμπάουντ και τον δεύτερο 9 ασίστ.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και παρότι ο Προμηθέας προηγήθηκε με 17-12 στο 7', ο Ηρακλής βρήκε τρόπο να επιστρέψει και προηγηθεί με 21-20 λίγο πριν από το φινάλε της πρώτης περιόδου.

Με τους Γκραντ ο Προμηθέας προσπέρασε και πάλι με 28-23 με τον Ηρακλή όμως να ανατρέπει και πάλι το σκορ και να περνάει μπροστά στο 16' με 36-34 με καλάθι του Ίμπανκς. Το φινάλε του ημιχρόνου ωστόσο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 43-43 μετά από τρίποντο του Χριστοδούλου.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν καλύτερες επιλογές με την έναρξη του δευτέρου μέρους και έφτασαν να προηγηθούν και με +8 με τον Αγραβάνη να κάνει το 53-61 στο 26'. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα επιμέρους 9-2 μειώνοντας σε 62-63.

Ο Γκραντ έβαλε μπροστά τον Προμηθέα με 72-67 στο 32' για να ακολουθήσει όμως ένα γρήγορο 9-0 από τον Ηρακλή με δύο τρίποντα του Βεργίνη και ένα του Σαγκς με το οποίο προσπέρασε με 76-72. Ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος ο Χάγκινς έβαλε τον «γηραιό» μπροστά με 83-81 όμως το φινάλε άνηκε στον Προμηθέα που έφτασε στην επικράτηση με 90-85.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 43-43, 64-67, 85-90.