Έχοντας χάσει τις μαθηματικές ελπίδες του για πρόκριση στην επόμενη φάση του FIBA Europe Cup από την 4η αγωνιστική, ο Άρης έκλεισε την παρουσία του στον θεσμό με δύο εντός έδρας νίκες. Μετά από αυτήν της περασμένης εβδομάδας επί της Ντνίπρο, επιβλήθηκε σήμερα στο «Nick Galis Hall» και της Λέφσκι με 81-76.

Οι «κιτρινόμαυροι» παρά τις απουσίες των τραυματιών Μποχωρίδη και Μπελ, έβγαλαν δημιουργία στο παιχνίδι τους (είχαν 26 ασίστ) και εκτέλεσαν καλά εντός παιδιάς (50,8%) για να φτάσουν στην επικράτηση έχοντας τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων με πρώτο τον Λάκι Τζόουνς που είχε 19 πόντους αλλά με κορυφαίο τον Μπορίς Νταλό που είχε 14 πόντους, τέσσερα ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ και πέντε κλεψίματα.

Μετά το αρχικό 12-9 του Άρη στα μισά της πρώτης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν με πέντε (14-19 στο 7΄) και παρά την εξαιρετική απόδοση του Λάκι Τζόουνς (είχε 12 πόντους με 4/4 σουτ) διατήρησαν το προβάδισμα ως το τέλος της με 26-24.

Πιέζοντας περισσότερο στην άμυνα όμως, ο Άρης μπήκε στη δεύτερη περίοδο με ένα σερί 10-3 χάρη στο οποίο προσπέρασε εκ νέου με 34-29 στο 13΄ όμως δεν κατάφερε να ξεφύγει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου που τον βρήκε μπροστά με 46-43. Η απουσία ωστόσο βαθμολογικού ενδιαφέροντος, επέτρεψε στον Βαγγέλη Αγγέλου να χρησιμοποιήσει για πρώτη φορά από το πρώτο μάλιστα μέρος, τον 17χρονο Βαλάντη Κουρτίδη.

Η ποιότητα του μπάσκετ στην τρίτη περίοδο δεν ήταν καλή με τις δύο ομάδες να εκτελούν με χαμηλά ποσοστά και να μένουν σε ανάλογο σκορ (13-11) κι έτσι ο Άρης μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο έχοντας ένα μικρό προβάδισμα (58-54). Μέσα σε ένα λεπτό όμως κατάφερε να κάνει ένα σερί 5-0 για να ξεφύγει με εννιά (63-54). Ήταν ένα μικρό ξέσπασμα που ήταν όμως αρκετό για να τον οδηγήσει στην επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 46-43, 58-54, 81-76.

ΑΡΗΣ (Β.Αγγέλου): Νταλό 14 (2), Φλιώνης 10 (1), Τζόουνς 19 (3), Κάιζερ 6, Σλαφτσάκης, Αγγέλου 6 (2), Χρηστίδης 6, Χάρις 5 (1), Κουρτίδης, ΜακΓκί 2, Βεργίνης 13 (2).

ΛΕΦΣΚΙ (Κ.Παπάζοφ): Ντ.Ιβάνοβ 19 (3), Μίγιοβιτς 11 (1), Ρέμπερτ 16 (3), Ρόμπινσον 10, Βελίκοβ 5 (1), Μάραβιτς 11, Νικόλοβ, Ζαχάριεβ 4.