Με σπουδαία από κάθε άποψη εκτός έδρας νίκη επί της Κυπελλούχου Τουρκίας Πίναρ Καρσίγιακα στην δεύτερη παράταση (87-81, κ.α. 66-66, 73-73) άρχισε ο ΠΑΟΚ τους αγώνες του στην κανονική περίοδο του Eurocup, στον ΣΤ’ Όμιλο.

Ο «Δικέφαλος» έδειξε χαρακτήρα και παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 9 πόντους (62-53) πέντε λεπτά πριν το τέλος της κανονικής περιόδου, οδήγησε την αναμέτρηση στην πρώτη παράταση με επιμέρους σκορ 13-4 και δύο εύστοχες βολές του Μαρκ Κάρτερ 2,9’’ πριν την λήξη του σαραντάλεπτου.

Στο πρώτο έξτρα πεντάλεπτο ο ΠΑΟΚ στάθηκε ξανά «όρθιος». Βρέθηκε πίσω στο σκορ με 71-66 δύο λεπτά πριν το τέλος, αλλά απάντησε με σερί 7-0 και προηγήθηκε με 73-71 με γκολ φάουλ το Κάρτερ με 30’’ να απομένουν για την λήξη. Δέχθηκε την ισοφάριση (73-73) από τον Μπαρίς Ερσέκ 17’’ πριν το τέλος και στην τελευταία επίθεση της πρώτης παράτασης δεν κατάφερε να πάρει την νίκη. Κάτι, ωστόσο, που έκανε στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο όταν επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό του και με τρίποντο του Κάρτερ ξέφυγε με 87-79 λίγο πριν από την λήξη.

Ο Τζέικ Όντουμ και ο Κώστας Χαραλαμπίδης ήταν μαζί με τον καθοριστικό Κάρτερ, οι κορυφαίοι του «Δικέφαλου».

Τα δεκάλεπτα: 18-29, 30-26, 49-44, 66-66 (κ.α.), 73-73, 81-87.

ΚΑΡΣΙΓΙΑΚΑ (Σαρίτσα): Ντεμίρ, Παλάσιος 29 (10 ριμπ.), Χέρσεκ 2, Στρόσμπερι 9, Κοτς, Ντίξον 25 (1), Σονσίρμα, Γκάμπριελ 6 (2), Αλτάι 2, Ντίμπλερ 8 (1).

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 9, Λιάπης, Χαραλαμπίδης 19 (3), Κάρτερ 14 (2), Κακαρούδης 2, Τσόχλας 2, Δέδας, Μαργαρίτης 10 (1), Όντουμ 22 (1), Βον 6, Σαλούστρος 3 (1).

«Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την πολύ μεγάλη προσπάθεια» ήταν τα πρώτα λόγια του Σούλη Μαρκόπουλου μετά την μεγάλη νίκη του ΠΑΟΚ.

«Η συγκέντρωση που είχαν για 50 λεπτά και το πάθος που είχαν για τη νίκη μας βοήθησαν να φτάσουμε στη νίκη», εξήγησε ο προπονητής του «Δικέφαλου» και επισήμανε: «Παίξαμε με μία πολύ καλή ομάδα, η οποία προέρχονταν από μεγάλες νίκες και σίγουρα σε μία πολύ καυτή έδρα. Η ατμόσφαιρά ήταν εντυπωσιακή και είναι σημαντικό ότι στο τέλος υπήρχε κόσμος που μας χειροκρότησε. Όσον αφορά για το παιχνίδι, προσπαθήσαμε μέσα από την άμυνά μας να έχουμε τον έλεγχο του ρυθμού και από εκεί και πέρα να δούμε πως θα φτάσουμε στο αντίπαλο καλάθι. Τις περισσότερες φορές το πετύχαμε και η άμυνά μας ήταν αρκετά δυνατή και μας έδινε την δύναμη να συνεχίσουμε στην επίθεση. Ξέρω ότι οι παίκτες είναι κουρασμένοι, ξέρουν κι αυτοί ότι έχουμε ένα δύσκολο πρόγραμμα και πρέπει να ανταποκριθούμε στις υποχρεώσεις που έχουμε και πρέπει να συνεχίσουμε για να διαχειριστούμε και τη νίκη και την κούραση. Βάλαμε δύο μεγάλα σουτ στο τέταρτο δεκάλεπτου, τα παιδιά είχαν εμπιστοσύνη και ανέβασαν και την ενέργειά τους στην άμυνα».

«Είμαι πολύ ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα, πολύ ευχαριστημένος και από την προσπάθεια των παιδιών, αλλά θα πρέπει να μείνουμε συγκεντρωμένοι για να είμαστε ακόμη πιο δυνατοί στα επόμενα παιχνίδια», τόνισε ο Μαρκόπουλος.