Η ΑΕΚ με αμυντικές αδυναμίες ηττήθηκε από την Γαλατάσαραϊ με 86-73 στο ΟΑΚΑ παρουσία 10.000 θεατών και για την 7η αγωνιστική της πρώτης φάσης του Eurocup. Έτσι η Ένωση έμεινε στις τέσσερις νίκες στον Ε’ Όμιλο.

Η ΑΕΚ δεν άρχισε καλά τον αγώνα και δεν ήταν καλή αμυντικά στο σύνολο του πρώτου ημιχρόνου, με συνέπεια να μην έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού και να βρίσκεται πίσω στο σκορ και στις δύο πρώτες περιόδους. Ο Έρικ ΜακΚόλουμ (13 πόντοι με 4/5 δίποντα) και ο Μπλέικ Σκιλμπ (10 πόντοι με 3/5 δίποντα) «πλήγωσαν» περισσότερο στο πρώτο μέρος την Ένωση, που βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Γαλατά με 14 (20-6) λίγο μετά το 8’. Με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Μαλίκ Χέρσον τα τελευταία 36’’ του πρώτου δεκάλεπτου, η ΑΕΚ μείωσε στους 8 (23-15) στο τέλος της περιόδου.

Η τουρκική ομάδα, ωστόσο, με γκολ φάουλ του Τζόι Ντόρσεϊ και τρίποντο του Βλάντιμιρ Μίτσοβ, ξέφυγε με 14 (29-15) στο πρώτο ενάμιση λεπτό του δεύτερου δεκάλεπτου. Με επιμέρους σκορ 7-2 που άρχισε με τρίποντο του Μαρκ Κάρτερ, η Ένωση πλησίασε στους έξι (39-33) με 3’ και 23’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, αλλά δεν ήταν συνεπής στην άμυνα της και η Γαλατά με σερί 5-0 ξέφυγε και πάλι με διψήφια διαφορά πόντων (44-33) σχεδόν δύο λεπτά πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Με καλάθι του Μίτσοβ και γκολ φάουλ του Κάλεμπ Γκριν, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν πάλι με 13 (50-37) πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό του δεύτερου μέρους. Η ΑΕΚ ανέβασε την πίεση στην άμυνα της και με 12 πόντους με ένα τρίποντο του Μαλίκ Χέρστον πλησίασε στο καλάθι (58-56) με 2’ και 33’’ να απομένουν για την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου. Η Γαλατά, ωστόσο, δεν της επέτρεψε να μειώσει περισσότερο και να προσπεράσει και με δύο βολές του Μίτσοβ τελείωσε την περίοδο στο +5 (63-58).

Με τρεις βολές του ΜακΚόλουμ και ένα καλάθι του Μίτσοβ, μετά από τεχνική ποινή στον Ντράγκαν Σάκοτα, η τουρκική ομάδα ανέβασε πάλι την διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (68-58) στα πρώτα δευτερόλεπτα του τελευταίου δεκάλεπτου. Εκεί ουσιαστικά κρίθηκε το ματς, καθώς η ΑΕΚ δεν κατάφερε να γίνει ξανά απειλητική απέναντι στην Γαλατά, που διέκοψε το νικηφόρο σερί των εννέα αγώνων της Ένωσης σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 37-46, 58-63, 73-86.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Παπαντωνίου 2, Σάκοτα 3, Άτιτς, Χέρστον 20, Μιλόσεβιτς 9 (5 ριμπ.), Σκραμπ, Μαυροκεφαλίδης 26 (11 ριμπ.), Κάρτερ 8, Κατσίβελης 3, Καλαμπόκης, Μαυροειδής, Ουόρεν 2 (5 ασ).

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Αταμάν): Σκιλμπ 12, ΜακΚόλουμ 24 (3 ασ), Μίτσοφ 18 (5 α.), Ντόρσεϊ 10 (9 ριμπ.), Έντζε 6, Αράρ, Τουρκγιλμάζ, Λάσμε 4, Σανλί, Γκριν 5, Γκιουλέρ 2, Κοκσάλ 5.