Η ΑΕΚ μπήκε στην πρώτη φάση των Play Off της Betshop Basket League πιο έτοιμη και με επιβλητική νίκη στο ΟΑΚΑ επί του Χολαργού (84-62) έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση της στα ημιτελικά. Η Ένωση πολύ γρήγορα από τα πρώτα 12’ και 30’’ της αναμέτρησης απέκτησε διαφορά 20 πόντων (31-11) και δεν επέτρεψε στην συνέχεια στους «νεοφώτιστους» να αμφισβητήσουν την κυριαρχία τους.

Οι Βινς Χάντερ (16 πόντοι με 6/7 δίποντα), Χάουαρντ Σαντ – Ρος (15 πόντοι με 3/5 τρίποντα), Ντούσαν Σάκοτα (14 πόντοι με 2 τρίποντα) ήταν οι κορυφαίοι της ΑΕΚ, η οποία είχε 8/26 τρίποντα έναντι 1/15 των φιλοξενούμενων και 24 ασίστ έναντι 14.

Η Ένωση με σερί 10-0 σε διάστημα τριών λεπτών και το οποίο ολοκληρώθηκε με πέντε σερί πόντους με ένα τρίποντο του Χάουαρντ Σαντ – Ρος, ξέφυγε με διαφορά 13 πόντων (17-4), στο 7’. Με καλάθι του Τζόρνταν Θίοντορ στον αιφνιδιασμό και κάρφωμα του Τρεβόρ Εμπάκουε η ΑΕΚ προηγήθηκε και με διαφορά 15 πόντων (21-6), με 41’’ να απομένουν για το τέλος της πρώτης περιόδου.

Η Ένωση συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με σερί 7-0 που άρχισε με τρίποντο του Σάκοτα ανέβασε την διαφορά στους 20 (31-11) στα πρώτα δυόμιση λεπτά του δεύτερου δεκάλεπτου. Ο Χολαργός αντέδρασε ανεβάζοντας την πίεση στην άμυνα και με τους Βλάντο Γιάνκοβιτς, Τζαβόντε Χόκινς να πετυχαίνουν από έξι πόντους, μείωσε στους 13 (41-28), 2’ και 22’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο πρώτο λεπτό του δεύτερου μέρους, οι «νεοφώτιστοι» κατέβασαν ακόμη περισσότερο την διαφορά στους 11 (43-32) με καλάθι του Γκάρι Τάλτον. Η ΑΕΚ απάντησε με δύο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα των Γιαννούλη Λαρεντζάκη, Σαντ – Ρος και ξέφυγε με 16 (55-39), με 4’ και 37’’ να απομένουν για το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου.

Με σερί 6-0 σε διάστημα δύο λεπτών, η Ένωση ανέβασε την διαφορά στους 18 (63-45), 30’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου. Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 18 (69-51) με δύο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα των Σαντ – Ρος, Σάκοτα, στα πρώτα δύο λεπτά του τελευταίου δεκάλεπτου.

Με δύο συνεχή καλάθια του Χάρη Γιαννόπουλου, η διαφορά για την Ένωση ξεπέρασε τους 20 πόντους (75-54) στο 35’. Ο Γιαννόπουλος με νέα δύο σερί καλάθια στα δύο τελευταία λεπτά του ματς διαμόρφωσε το τελικό (84-62) και η διαφορά των 22 πόντων ήταν η μεγαλύτερη της ΑΕΚ στην συνάντηση.

Τα δεκάλεπτα: 21-8, 43-30, 63-47, 84-62.

Πριν την έναρξη του αγώνα ο πρόεδρος της ΚΑΕ ΑΕΚ Μάκης Αγγελόπουλος τίμησε τον «Αυτοκράτορα» Βασίλη Γκούμα για την προσφορά του στην Ένωση