Οριστικά η Μπαρτσελόνα θα είναι αντίπαλος του Ολυμπιακού στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας, μετά την εντός έδρας νίκη της Ρεάλ επί της Ζαλγκίρις Κάουνας με 99-83 για τον Όμιλο E του Top 16.

H «Βασίλισσα» βρέθηκε πίσω στο σκορ με 43-40 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, μετά από εξαιρετική δεύτερη περίοδο της λιθουανικής ομάδας, που πήρε το προβάδισμα με επιμέρους σκορ στο δεκάλεπτο 31-19, ύστερα από την πολύ καλή εκκίνηση της Ρεάλ (21-12).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, οι γηπεδούχοι με πολύ καλό επιθετικό ρυθμό (12/20 συνολικά τρίποντα είχε η «Βασίλισσα») και μεγαλύτερη ενέργεια στην άμυνα, κυριάρχησαν και έφτασαν εύκολα στην επικράτηση. Τέσσερις παίκτες (Φελίπε Ρέγιες 17, Σέρχιο Ροντρίγκεθ, Τζέσι Κάρολ 16 και Κέι Σι Ρίβερς 12) των νικητών τελείωσαν με διψήφιο αριθμό πόντων.

Η Μπαρτσελόνα κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο (επιμέρους σκορ 49-31) και έφτασε εύκολα στην νίκη επί της Γαλατάσαραϊ με 88-65 στο άδειο από θεατές λόγω τιμωρίας της τουρκικής ομάδας Αμπντί Ιμπεκτσί.

Κορυφαίος των «Μπλαουγκράνα» με 20 πόντους με 9/10 δίποντα ήταν ο Άντε Τόμιτς. Ο Τσάβι Πασκουάλ άφησε στην Βαρκελώνη τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο για να… φορτίσει τις μπαταρίες του εν όψει των πλέι οφ. Η Μπαρτσελόνα, ωστόσο, παρά την νίκη της έμεινε στην δεύτερη θέση του ομίλου μετά την επικράτηση της Ρεάλ και θα αντιμετωπίσει στα πλέι οφ τον Ολυμπιακό.