Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στο ΟΑΚΑ από την Λοκομοτίβ Κουμπάν (77-71) του Γιώργου Μπαρτζώκα με τον Μάλκομ Ντιλέινι να πετυχαίνει 20 πόντους σε λιγότερα από πέντε λεπτά στην τρίτη περίοδο. Οι «πράσινοι» έμειναν στις δύο νίκες στις πρώτες έξι αγωνιστικές της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας και το ματς της επόμενης αγωνιστικής στην Σμύρνη κόντρα στην Καρσίγιακα αποκτά χαρακτήρα «τελικού» για την πρόκριση στο Top 16.

Ο Παναθηναϊκός άρχισε άσχημα αμυντικά τον αγώνα και από πολύ νωρίς βρέθηκε να «κυνηγάει» στο σκορ. Η ρωσική ομάδα προηγήθηκε με 7-0 με τρίποντο του Ράιαν Μπρόκχοφ στα πρώτα δυόμιση λεπτά του ματς. Με τρίποντο και καλάθι από διείσδυση του Αυστραλού περιφερειακού, η Λοκομοτίβ άνοιξε την διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (14-2) λίγο μετά το πρώτο πεντάλεπτο.

Με τέσσερις πόντους του Όγκνιεν Κούζμιτς, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 16-8 με 2’ και 20’’ να απομένουν για την λήξη της πρώτης περιόδου, αλλά με καλάθι του Σίγκλετον και τρίποντο του Ζούμπκοφ, η ρωσική ομάδα ξέφυγε και πάλι με διψήφια διαφορά (21-8) 23’’ πριν την λήξη του δεκάλεπτου. Οι «πράσινοι» έβγαλαν περισσότερη ενέργεια στην άμυνα και με σερί 7-0 κατέβασαν την διαφορά στους έξι (21-15) 6’ και 34’’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους. Με δύο τρίποντα του Ντρέιπερ, το πρώτο από τα 10 μέτρα στο τέλος του χρόνου της επίθεσης των φιλοξενουμένων, η Λοκομοτίβ ξέφυγε και πάλι με διψήφια διαφορά (27-15) με 5’ και 24’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός, ωστόσο, είχε βελτιωθεί αμυντικά, οδηγούσε σε συνεχόμενα λάθη τους αντιπάλους του και με σερί 9-0 που άρχισε με πέντε σερί πόντους με ένα τρίποντο του Γιάνκοβιτς, πλησίασε στους τρεις (27-24) 2’ και 37’’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους. Με νέο τρίποντο του Ντρέιπερ η ρωσική ομάδα πήρε «ανάσα» (30-24), όμως, οι «πράσινοι» με δύο βολές του Φελντέιν και τρίποντο του Νικ Καλάθη μείωσαν στον πόντο (30-29) με 33’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Μπρόκχοφ απάντησε με τρίποντο 10’’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους και το πρώτο μέρος τελείωσε με τον Παναθηναϊκό στο -4 (33-29).

Οι «πράσινοι» άρχισαν το δεύτερο ημίχρονο με σερί 8-0 – μεσολάβησε τεχνική ποινή στον Φεσένκο – που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Φελντέιν και προσπέρασαν με 37-33 2’ και 20’’ μετά την έναρξη της τρίτης περιόδου. Μέχρι το 25’ (39-35) ο Παναθηναϊκός έδειχνε να ελέγχει την κατάσταση, αλλά ακολούθησε η… καταιγίδα του Ντιλέινι, που ευστόχησε αρχικά σε δύο βολές (39-37) και πέτυχε έως 45’’ πριν την λήξη του δεκάλεπτου 20 πόντους με 4 τρίποντα! Το αποτέλεσμα ήταν να αλλάξει η ροή του παιχνιδιού και η Λοκομοτίβ να βρεθεί μπροστά στο σκορ με 59-52.

Μετά το σοκ του κρεσέντο του Ντιλέινι, οι «πράσινοι» αντέδρασαν και με σερί 7-0 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Καλάθη, ισοφάρισαν σε 59-59 στο πρώτο λεπτό του τελευταίου δεκάλεπτου. Η ρωσική ομάδα, όμως, απάντησε άμεσα με τον Ντιλέινι να είναι ασταμάτητος. Με επιμέρους σκορ 8-2 με τρεις πόντους του Ντιλέινι και τρίποντο του Μπρόκχοφ, ξέφυγε με 67-61 με 6’ και 11’’ να απομένουν για την λήξη του αγώνα.Η πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ της Λοκομοτίβ, όταν ο Κλαβέρ με καλάθι και με τρίποντο υπό την πίεση του Δημήτρη Διαμαντίδη έδωσε προβάδισμα οκτώ πόντων (72-64) στην ρωσική ομάδα 4’ και 52’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης. Ο Παναθηναϊκός με εμφανείς αμυντικές αδυναμίες ήταν αδύνατο να βρει ρυθμό στην επίθεση και να ανατρέψει την κατάσταση.

Τα δεκάλεπτα: 10-21, 29-33, 54-59, 71-77.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 5, Γιάνκοβιτς 9 (1), Φώτσης, Ραντούλιτσα 11, Φελντέιν 14 (3), Διαμαντίδης 4, Γκιστ 11 (1), Καλάθης 10 (2), Κούζμιτς 7.

ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΚΟΥΜΠΑΝ (Μπαρτζώκας): Ντιλέινι 23 (4), Σίνγκλετον 6, Ντρέιπερ 10 (3), Κλαβέρ 13 (1), Μπίκοφ, Βορόνοφ, Ζουμπκόφ 5 (1), Φεσένκο 4, Μπροέκχοφ 16 (4).