Παρότι βρέθηκε στο -16 (67-51) στο πρώτο λεπτό της τέταρτης περιόδου, η ΑΕΚ με επιμέρους σκορ 36-15 επιβλήθηκε στο ΟΑΚΑ των Τρικάλων Bc Aries για διατήρησε το αήττητο της έδρας του για την STOIXIMAN.GR Basket League (87-82). Ο Ντούσαν Σάκοτα με 12 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο και συνολικά 25 ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης της Ένωσης, ενώ σημαντική συμβολή στην τέταρτη περίοδο είχε ο Τσινεμέλου Ελονού που πέτυχε 9 πόντους σε αυτό το διάστημα.

Η θεσσαλική ομάδα με «αιχμές του δόρατος» τους Κέλσι Μπάρλοου (18 πόντοι και 7 ριμπάουντ), Άγγελο Τσαγκαράκη (16 πόντοι με 4/9 τρίποντα), Γκιλβίντας Μπιρούτα (15 πόντοι, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ) και Ολεξάντερ Λίποβι (14 πόντοι) «άγγιξε» την μεγάλη έκπληξη, αλλά στο τέλος της έλειψε η εμπειρία.

Με σερί 8-0 σε διάστημα λίγο παραπάνω του ενός λεπτού, τα Τρίκαλα Bc Aries προηγήθηκαν με 15-9, 5’ και 20’’ μετά το τζάμπολ του ματς. Με τρίποντο του Μπάρλοου, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 7 (18-11), με 3’ και 33’’ να απομένουν για την λήξη της πρώτης περιόδου, αλλά η ΑΕΚ με σερί 10-0 σε διάστημα λιγότερο των τριών λεπτών, με τέσσερις πόντους του Σάκοτα, προσπέρασε με 23-20 στα πρώτα 15’’ του δεύτερου δεκάλεπτου.

Με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Λίποβι και σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Τσαγκαράκη, τα Τρίακαλα Bc Aries ανέκτησαν το προβάδισμα (28-25) λίγο πριν συμπληρωθούν τα πρώτα 13’ της συνάντησης και με σερί 8-0 σε διάστημα δύο λεπτών, που ολοκληρώθηκε με καλάθι του Τσαγκαράκη, προηγήθηκαν με 8 (36-28), 4’ και 27’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Η θεσσαλική ομάδα είχε βρει ρυθμό και ανέβασε την διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (40-30) με 2’ και 45’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου μέρους με τέσσερις βολές από τους Μπάρλοου, Μπιρούτα. Η ΑΕΚ μείωσε στους πέντε (42-37) με τρίποντο του Μάικλ Ντίξον και καλάθι του Γιαννούλη Λαρεντζάκη στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου.

Τα Τρίκαλα Bc Aries ξέφυγαν πάλι με διψήφια διαφορά (50-40), 2’ και 37’’ μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους με τρίποντο του Τσαγκαράκη και κάρφωμα του Μπιρούτα στον αιφνιδιασμό. Με σερί 6-0 σε διάστημα ενός λεπτού και με τέσσερις πόντους του 26χρονου Λιθουανού φόργουορντ, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 14 (58-44) στο 26’ και με καλάθι του Στέλιου Πουλιανίτη 10’’ πριν την λήξη, τελείωσαν την τρίτη περίοδο στο +11 (62-51).

Η θεσσαλική ομάδα αύξησε το προβάδισμα της στους 16 (67-51) στο 31’ με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Τσαγκαράκη και νέο καλάθι του Πουλιανίτη. Με τρίποντο του Λαρεντζάκη και γκολ φάουλ του Γιώργου Τσαλμπούρη, η ΑΕΚ μείωσε στους 10 (67-57), 46’’ αργότερα, όμως, τα Τρίκαλα Bc Aries με καλάθι του Ντέιβιντ Χότον και μια βολή του Μπιρούτα, προηγήθηκαν με 13 (70-57), 6’ και 27’’ πριν την λήξη του αγώνα.

Τρίποντο του Σάκοτα και καλάθι του Κάφεϊ έφεραν την απόσταση των δύο αντιπάλων στους 12 (72-60) με 5’ και 10’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης. Με σερί 10-0 σε διάστημα σχεδόν δύο λεπτών με πέντε πόντους του Ελόνου, η Ένωση πλησίασε στο καλάθι (72-70), 3’ και 12’’ πριν την λήξη του αγώνα. Με πέντε πόντους (δύο βολές και ένα τρίποντο) του Σάκοτα, η ΑΕΚ προσπέρασε με 75-74, με 2’ και 10’’ να απομένουν για το τέλος του ματς.

Τρίποντα από τους ΜακΓκραθ, Μπάρλοου έφεραν τις δύο ομάδες ισόπαλες (78-78), 1’ και 27’’ πριν την λήξη του αγώνα. Νέα ισοπαλία με 1’ και 6’’ να απομένουν για το τέλος της αναμετρησης μετά από καλάθι του Ελονού και δύο βολές του Μπάρλοου. Με καλάθι του Ελονού και μεγάλο σουτ έξω από τα 6,75  μέτρα του Ρόκο Λένι Ούκιτς, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 5 (85-80), 22’’ πριν την λήξη της συνάντησης και «αγκάλιασε» τη νίκη, την οποία... σφράγισε με δύο βολές ο Βασιλειάδης (87-81), με 14’’ να απομένουν για το τέλος του ματς.

Tα δεκάλεπτα: 21-20, 37-42, 51-62, 87-82.

Γιάννης Καστρίτης (προπονητής Τρικάλων Bc Aries): «Να δώσουμε συγχαρητήρια στην ΑΕΚ για τη νίκη της. Εμείς γνωρίζαμε πριν από το παιχνίδι ότι ερχόμενοι να παίξουμε στην έδρα μιας μεγάλης ομάδας, είχαμε ελάχιστες πιθανότητες να πάρουμε κάτι καλό, όσον αφορά το αποτέλεσμα. Γνωρίζαμε ότι η ΑΕΚ ερχόταν από ευρωπαϊκή νίκη και δύσκολο ταξίδι. Ανεξρτήτως αντιπάλου, θέλαμε να έχουμε ενέργεια και ένταση, να δώσουμε τον καλύτερο μας εαυτό. Τα παιδιά εκτέλεσαν το πλάνο μας.

Χωρίς να αποτελεί δικαιολογία κληθήκαμε να αντιμετωπίσουμε και δύο απώλειες της τελευταίας στιγμής, τον Μανωλόπουλο και τον Καλλέ. Κρατάω το πρόσωπο το καλό που έδειξαν τα παιδιά. Στο τέλος ο καλύτερος κερδίζει. Τα παιδιά της ΑΕΚ έδειξαν την εμπειρία τους. Δεν διαχειριστήκαμε καλά τις καταστάσεις στο τέλος. Ήμασταν και λίγο άτυχοι, με κάποια χαμένα σουτ. Ανεξαρτήτως εμφάνισης, είναι μία ήττα και έτσι πρέπει να την διαχειριστούμε. Τώρα ακολουθεί σημαντικό ματς με Κύμη. Να ευχηθούμε καλή συνέχεια στην ΑΕΚ σε Ελλάδα και Ευρώπη».

Για τη χαμένη ευκαιρία για νίκη: «Οκτώ λεπτά πριν το τέλος κερδίζαμε με 16 πόντους μέσα στην έδρα της ΑΕΚ. Είναι μεγάλος ο αντίπαλος. Δεν παίζουμε μόνοι μας. Η ΑΕΚ έχει παίκτες με προσωπκότητα. Σε αυτό το τάιμινγκ μας βρήκε πιο κουρασμένους, ξύπνησε και το γήπεδο. Χάσαμε και κάποια κρίσιμα και ελεύθερα σουτ, που θα μπορούσαμε να έχουμε καλύτερη ψυχολογία».

Γκιλβίντας Μπιρούτα (μπασκετμπολίστας Τρικάλων Bc Aries): «Είναι πάντα δύσκολο να παίξεις με την ΑΕΚ στην Αθήνα. Δεν έχεις την πολυτέλεια να κάνεις λάθη. Δεν έπρεπε να τους αφήσουμε να πιάσουν ρυθμό και δυστυχώς δεν το κάναμε στο τέλος».

Γιούρι Ζντοβτς (προπονητής ΑΕΚ): «Σήμερα πρέπει να δώσω συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες. Στον προπονητή των Τρικάλων. Έχουν πολύ καλή ομάδα. Περιμέναμε ένα τέτοιο παιχνίδι. Να ευχαριστήσω και τους παίκτες μας, αφού παρά τα λάθη και τις... χαζομάρες που κάναμε, βρήκαν την δύναμη να γυρίσουν το ματς και να κερδίσουν το ματς. Μας βοήθησε και ο κόσμος μας. Μαζί το γυρίσαμε».

Για την αντικατάσταση του Ουίλιαμς και την απουσία του από την σημερινή συνάντηση: «Δεν ήταν δική μου απόφαση. Πρώτα από όλα να πω ευχαριστώ στον Τζαουάντ. Έχει όλα τα χαρακτηριστικά ενός παίκτη, οπως τον θέλω. Έπαιζε δυνατά, έκανε τα φάουλ που έπρεπε, πάσαρε σωστά, έπαιζε για την ομάδα. Κάποια στιγμή τα πράγμτα δεν πάνε καλά στη ζωή. Ευχαριστώ την διοίκηση και τους συμπαίκτες του, που τον βοήθησαν όλον αυτόν τον καιρό. Του εύχομαι καλή τύχη. Δεν είμαι όμως το κατάλληλο πρόσωπο να απαντήσω.

Έπρεπε πάντως να δηλωθεί άμεσα στην ομάδα της Ρέτζιο Εμίλια. Για αυτό έφυγε. Ήταν, λοιπόν, δική μου επιλογή. Πήρα το ρίσκο, γιατί και ο Μαυροειδής δεν ηταν σε κατάσταση να μας βοηθήσει. Ο προπονητής είναι πάντα στην θέση του, για να δορθώσει τα προβλήματα που υπάρχουν. Είχαμε τραυματισμούς, θα πρέπει όμως να παλέψουμε να κερδίσουμε τα επόμενα ματς, που δεν είναι εύκολα. Να ξεπεράσουμε και την κούραση. Για τον Ουίλιαμς, λυπάμαι, δεν μπορώ να γίνω πιο συγκεκριμένος».

Για το αν υπάρχει ελπίδα να αγωνιστεί ο Μιλόσεβιτς την Τετάρτη: «Όχι».

Για την χημεία της ομάδας και πόσο δύσκολο να γίνονται αλλαγές μέσα στη σεζόν: «Είναι πολύ δύσκολο. Ειδικά το να βάλω έναν παίκτη στα συστήματα μου, δεν είναι εύκολο. Σίγουρα οι παίκτες θέλουν χρόνο. Για παράδειγμα ο Τζούνιορ (Ελονού), ακόμα δεν έχει μπει στα συστήματά μου, όπως πρέπει. Θα φέρουμε λογικά έναν παίκτη που ήταν εδώ και ξέρει την φιλοσοφία μου. Ελπίζω όλα να πάνε καλά.

Η χημεία είναι πολύ σημαντική. Είναι από τα πιο δύσκολα καθήκοντα του προπονητή, το να κάνει όλους τους παίκτες χαρούμενους. Δεν είναι εύκολο, γιατί υπάρχουν πολλοί χαρακτήρες. Θα προσπαθήσουμε να βελτιώσουμε την ομάδα μας».

Για τον Νιούλεϊ και το παράδειγμα προσαρμογής του ΜακΓκράθ: «Πρώτα από όλα πρέπει να τον δω. Να τελειώσει η μεταγραφή. Έχει κάποια διαδικαστικά. Ο Ντόνι έχει παίξει στην Ελλάδα. Είναι έμπειρος. Είναι καλός φίλος με τον Βασιλειάδη και τον Δέδα, αμέσως μας βοηθησε. Ελπίζω να μας βοηθήσει άμεσα και ο Νιούλεϊ. Θεωρητικά ταιριάζει πολύ, αλλά πρέπει να τον δούμε πως θα μπει και στα συστήματα και την χημεία μας».

Για το αν ο Ελονού, με βάση αυτά που είδε στο τελευταίο πεντάλεπτο, πλησιάζει σε αυτό που θέλει: «Έχει πολλά πάνω-κάτω στην απόδοση του. Είναι δύσκολο όταν παίζεις οργανωμένο μπάσκετ, με πολλούς κανόνες. Δεν διαβάζει το παιχνίδι πολύ καλά. Παίζει με το ένστικτο. Δεν ξέρεις τι μπορείς να περιμένεις από τέτοιους παίκτες. Στο τέλος μας βοήθησε πάρα πολύ. Το σουτ από μέση απόσταση δεν είναι τυχαίο. Προπονείται πολύ και σουτάρει πολύ. Οπότε δεν θα του πω να μην σουτάρει στα ματς, αφού δουλεύει. Έδειξε δύο πρόσωπα. Ξέρω ότι ζητάω πολλά πράγματα».

Ντούσαν Σάκοτα (αρχηγός ΑΕΚ): «Θεωρώ ότι παίξαμε ένα ματς υπό πάρα πολύ δύσκολες συνθήκες. Πολύ δύσκολο και το ταξίδι από το οποίο προερχόμασταν. Δεν είναι δικαιολογία. Μένουμε πολύ ευχαριστημένοι, όχι από την εμφάνιση, αλλά από τον χαρακτήρα που δείξαμε. Κρατάμε τα θετικά και προχωράμε».