Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ παρουσιάστηκε στο Κάουνας ανταγωνιστικός μόνο στην δεύτερη περίοδο, με συνέπεια να ηττηθεί από την Ζαλγκίρις (93-78) για την τελευταία (34η) αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας. Για τους «πράσινους» δεν ήταν το φινάλε για την Ευρωλίγκα της φετινής σεζόν, καθώς την επόμενη εβδομάδα θα ταξιδέψουν στην Ρωσία για τους εξ αναβολής αγώνες με αντιπάλους την ΤΣΣΚΑ και την Ζενίτ.

Η «ομάδα του τριφυλλιού» δεν εκμεταλλεύτηκε τις απουσίες της λιθουανικής ομάδας (απουσιάζαν οι θετικοί στον κορωνοϊό Χέιζ, Ρούμπιτ και οι τραυματίες Μιλάκνις, Λοβρέν) και επέτρεψε λόγω της κακής άμυνας της στους γηπεδούχους να βρουν ρυθμό.

Η Ζαλγκίρις είχε 22/36 δίποντα και 13/28 τρίποντα, ενώ ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 13/31 δίποντα και 13/30 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο για δύο χρόνια παίκτης του Παναθηναϊκού (2017-19) Λούκας Λεκαβίτσιους με 20 πόντους με 5/5 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Από την «ομάδα του τριφυλλιού» περισσότερο προσπάθησαν ο Νεμάνια Νέντοβιτς, που σκόραρε 17 πόντους με 4/5 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα και 1/1 δίποντα, ενώ μοίρασε και 3 ασίστ, και ο Μπεν Μπεντίλ, ο οποίος πέτυχε 13 πόντους με 3/3 τρίποντα.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ άρχισε άσχημα το πρώτο δεκάλεπτο με την Ζαλγκίρις να προηγείται με13 πόντους (27-14) και τον Πατρίτσιο Γκαρίνο να πετυχαίνει και τους 8 πόντους με δύο τρίποντα στο ματς.

Στην δεύτερη περίοδο η «ομάδα του τριφυλλιού» βρήκε ρυθμό και με πρωταγωνιστές τους Νέντοβιτς, Μάριο Χεζόνια και Μπεντίλ μείωσε την διαφορά. Με επιμέρους σκορ 33-25 ο Παναθηναϊκός πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο -5 (52-47).

Η εμφάνιση του δεύτερου δεκάλεπτου, όμως, δεν είχε συνέχεια για την «ομάδα του τριφυλλιού» στο δεύτερο ημίχρονο. Με συνέπεια οι γηπεδούχοι να ξεφύγουν και πάλι στο σκορ και στο 35’ να προηγηθούν με διαφορά 24 πόντων (88-64).

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 52-47, 74-60, 93-78.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Σίλερ): Γουόκαπ 18 (2), Μπλάζεβιτς 7, Λεκαβίτσιους 20 (3), Γκαρίνο 8 (2), Γιανκούνας 7 (1), Λουκοσιούνας 6 (2), Ρουμπσταβίτσιους 2, Γκέμπεν 8, Γιοκουμπάιτις 10 (2), Βαστούρια 1, Γκριγκόνις 6 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Κάτας): Μακ 4, Παπαγιάννης 2, Μποχωρίδης 6 (1), Όγκαστ 9 (1), Παπαπέτρου 9 (1), Χεζόνια 8 (2), Κασελάκης, Νέντοβιτς 17 (4), Γουάιτ 3 (1), Μήτογλου 6, Μπεντίλ 13 (3), Σαντ Ρος 1.