Μετά το Basketball Champions League, ξεκίνησε με νίκη και στη Basket League το Περιστέρι bwin καθώς επικράτησε με 85-77 του ΠΑΟΚ mateco.

Με εξαιρετικές άμυνες το Περιστέρι bwin κατάφερε να φτάσει σε εύκολους πόντους στην πρώτη περίοδο και επιθετική αιχμή τον Μάρκους Ντένμον προηγήθηκε με 19-13 του ΠΑΟΚ mateco. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ελέγχουν το ματς στη δεύτερη περίοδο όπου πήραν προβάδισμα με οκτώ πόντους διαφορά (31-23). Από τα μέσα του δεκαλέπτου οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη ισορρόπησαν το ματς αφού περιόρισαν τα λάθη τους και βρήκαν λύσεις στην επίθεση. Ο «δικέφαλος» του Βορρά έκανε επιμέρους σκορ 29-25 με πρώτο σκόρερ τον Τζέιλεν Χαντς που είχε 14 πόντους, ωστόσο οι γηπεδούχοι πήγαν στ’ αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα (44-42).

Mε πίεση σε όλο το γήπεδο και λύσεις στο transition  οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη ξεκίνησαν με σερί 5-0 (49-42) στο τρίτο δεκάλεπτο. Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν ξανά με τους Χαντς και Φράνκε να τους οδηγούν επιθετικά σε μία αναμέτρηση που όσο περνούσε η ώρα γινόταν ολοένα και πιο αμφίρροπη. O ΠΑΟΚ mateco με επιμέρους σκορ 18-15 στην τρίτη περίοδο κατάφερε να περάσει μπροστά με 60-59 στο 30’.

Ο Φράνκε ήταν εξαιρετικός στην επίθεση, ωστόσο δεν μπόρεσε να κρατήσει τον ΠΑΟΚ μέχρι το τέλος. Ο Ντένμον σκόραρε δύσκολο δίποντο από μέση απόσταση για το 74-73 και στη συνέχεια οι γηπεδούχοι είχαν σωστές αποφάσεις στις λεπτομέρειες ολοκληρώνοντας την τελευταία περίοδο με επιμέρους σκορ 26-17, με συνέπεια να φτάσουν στην πρώτη τους νίκη στη Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 44-42, 59-60, 85-77

Βασίλης Σπανούλης (προπονητής Περιστερίου bwin): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Ο ΠΑΟΚ έπαιξε δυνατά, κάτι που το περιμέναμε. Είχαμε προετοιμαστεί όλη την εβδομάδα. Είμαστε ομάδα που ακόμα χτίζεται, τα παιδιά δίνουν τον καλύτερο εαυτό τους. Για πολλά παιδιά οι συνθήκες είναι πρωτόγνωρες στο κομμάτι της ανάλυσης. Όσο περνάει ο καιρός θα γινόμαστε καλύτεροι. Θέλουμε να κρατάμε τις νίκες και να βελτιωνόμαστε. Είναι σημαντική νίκη που ίσως μετά από 1-2 μήνες δεν θα θυμάται κανείς. Στο μπάσκετ είναι σημαντικό να ξέρεις να κερδίζεις. Θα μας βοηθήσει στη συνέχεια».

Για το γεγονός ότι το Περιστέρι bwin κερδίζει με διαφορετικούς τρόπους: «Είναι πάρα πολύ σημαντικό. Οι ομάδες χτίζονται από τέτοιου είδους παιχνίδια. Θέλουμε να περάσουμε αυτή τη φιλοσοφία στην ομάδα, να έχουμε νοοτροπία νικητή. Έχουμε δει ομάδες να μην παίζουν καλά και να κερδίζουν. Αυτό σου δίνει ψυχολογία. Δεν σημαίνει βέβαια ότι δεν υπάρχουν κομμάτια που πρέπει να βελτιώσουμε».

Για τις διαφορές αντιδράσεις και το πόσο σημαντικό είναι: «Εμείς φτιάχνουμε την ψυχολογία μας μέσα από τα παιχνίδια. Θα βελτιωνόμαστε μέσα από τέτοιες καταστάσεις. Βάλαμε ένα λιθαράκι σήμερα. Αξίζουν συγχαρητήρια στα παιδιά για τον τρόπο τους. Τα παιδιά έδειξαν καρδιά και αξίζουν συγχαρητήρια».

Άρης Λυκογιάννης (προπονητής ΠΑΟΚ mateco): «Συγχαρητήρια στο Περιστέρι για τη νίκη του. Είναι ανάμεικτα τα συναισθήματα για εμάς. Είμαι ικανοποιημένος από την εικόνα των παικτών. Είναι νευριασμένος μαζί τους γιατί… αυτοκτονήσαμε. Κάναμε εξαιρετικό παιχνίδι, βγάζοντας τα επτά πρώτα λεπτά που ήμασταν νευρικοί. Μέχρι και το τελευταίο λεπτό πήγαμε εκεί που θέλαμε το παιχνίδι, παίξαμε σκληρά στην άμυνα, περιορίσαμε τα λάθη, ελέγξαμε τα ριμπάουντ, κάναμε μεγάλες επιθέσεις και την κατάλληλη στιγμή πήραμε το μομέντουμ. Σε εκείνο το σημείο χάσαμε δύο πολύ κρίσιμες ελεύθερες βολές και είναι το σημείο που χάνουμε το ματς. Αυτοκτονήσαμε στην επίθεση και το Περιστέρι πήρε προβάδισμα που το μεγάλωσε στα 48 δευτερόλεπτα.

Ο Ράιλι είχε μεγάλη καταπόνηση από το ματς στην Ευρώπη. Το Περιστέρι είχε τέσσερις μέρες ρεπό, έπαιξε ένα παιχνίδι εύκολο όπως εξελίχθηκε και είχε περισσότερο χρόνο. Μετά το επτάλεπτο η ομάδα μας πάτησε καλύτερα στο παρκέ και δικαιούμασταν τη νίκη. Τη νίκη την παίρνεις στα 40 λεπτά και έτσι παίρνεις τη νίκη. Το Περιστέρι άντεξε στο τέλος».