Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιάροσλαβ Κορόλεφ ο Πανιώνιος πέτυχε την πρώτη νίκη του στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ στην Νέα Σμύρνη επί του Κοροίβου (74-69) και απέκτησε δικαίωμα στην ελπίδα για παραμονή στην κατηγορία.

Ο 27χρόνος Ρώσος φόργουορντ οδήγησε τους «κυανέρυθρους» στην επικράτησε στον Αγώνα της Εβδομάδας για την 7η αγωνιστική με 23 πόντους (7/12 βολές, 5/8 δίποντα και 2/4 τρίποντα) και 4 ασίστ με άξιους συμπαραστάτες τους Δημήτρη Βεργίνη (14 πόντοι), Τόνι Γουντς (14 πόντοι και 7 ριμπάουντ).

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν καλύτερα τον αγώνα και με 8 πόντους με 2 τρίποντα του Μιχάλη Γιαννακίδη προηγήθηκαν με 14-5 3’ και 30’’ μετά την έναρξη της αναμέτρησης. Με 7 πόντους του Κορόλεφ, ο Πανιώνιος μείωσε στο καλάθι (16-14) 30’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου και με τρίποντο του Βεργίνη ισοφάρισε (21-21) στο 12’. Με βολή του Ρώσου φόργουορντ οι «κυανέρυθροι» προσπέρασαν με 32-31 3’ και 30’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου ξέφυγαν με διαφορά 7 πόντων (44-37).

Με τους Ρομπ Λόουερι, Γκιγιέρμο Ρούμπιο πρωταγωνιστές ο Κόροιβος ανέκτησε το προβάδισμα λίγο μετά το 26’ (47-46), όμως, οι γηπεδούχοι με σερί 13-0 με επτά πόντους του Βεργίνη, ξέφυγαν με 11 (63-52) λίγο πριν το 34’. Με σερί 6-0 οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στους τέσσερις (67-63) με 1’ και 50’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης και με τρίποντο του Νίκου Αγγελόπουλου στους τρεις (69-66) 51’’ πριν το τέλος.

Ο Πανιώνιος απάντησε με τρίποντο του Κορόλεφ (72-66) με 29’’ να απομένουν για την λήξη του ματς. Ο Λόουερι ήταν εύστοχος και εκείνος έξω από τα 6,75 μέτρα (72-69) 17’’ πριν το τέλος, αλλά ο Κορόλεφ ήταν ψύχραιμος από την «γραμμή της φιλανθρωπίας» (74-69). Το τρίποντο του Αγγελόπουλου ήταν άστοχο 5’’ πριν την λήξη και οι «κυανέρυθροι» πανηγύρισαν την πρώτη νίκη τους στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 39-35, 53-52, 74-69.

Χάρης Μαρκόπουλος (προπονητής Κοροίβου): «Ξέραμε πως ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Ο Πανιώνιος μπορεί να μην είχε νίκη, αλλά στα τελευταία τρία παιχνίδια έχει αποκτήσει συνοχή, έχει δυνατό ρόστερ και ήθελε πάση θυσία τη νίκη. Ξεκινήσαμε καλά, αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο επιτρέψαμε στον Πανιώνιο να πετύχει 25 πόντους και να γυρίσει έτσι τον αγώνα. Στο τρίτο δεκάλεπτο περάσαμε μπροστά, αλλά κάναμε κάποια χαζά λάθη από απειρία και την πίεση της έδρας με αποτέλεσμα ο Πανιώνιος που ήταν συγκεντρωμένος στην άμυνα να προηγηθεί. Δίκαια μας κέρδισε. Εμείς τώρα έχουμε ένα πρόγραμμα Γολγοθά. Δεν πρέπει να μείνουμε στη νίκη επί του Άρη. Ο Ντέιβις έχει πρόβλημα τραυματισμού και θα πάρουμε τις αποφάσεις μας τις επόμενες μέρες».

Μιχάλης Γιαννακίδης (μπασκετμπολίστας Κοροίβου): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι κάτι το οποίο το ξέραμε. Περιμέναμε πως ο Πανιώνιος θα τα έδινε όλα για τη νίκη και είχαμε προετοιμαστεί για ένα σκληρό παιχνίδι. Μας στοίχισαν τα λάθη και τα χαμένα ριμπάουντ».

Βαγγέλης Αλεξανδρής (προπονητής Πανιωνίου): «Ήταν πολύ δύσκολο παιχνίδι για την ομάδα μας. Αν και ήμασταν καλά προετοιμασμένοι η πίεση των παικτών ήταν μεγάλη. Απλά δεν ξέραμε σε πιο σημείο θα έφτανε. Ο Κόροιβος είναι καλή ομάδα και είχε καλή ψυχολογία. Όταν βρεθήκαμε πίσω στο σκορ καταφέραμε να γυρίσουμε το παιχνίδι και να προηγηθούμε με δέκα πόντους διαφορά λίγο πριν το τέλος. Εκεί όμως δεν διαχειριστήκαμε καλά ορισμένες καταστάσεις. Κάναμε βεβιασμένες ενέργειες, ενώ και η ζώνη του Κοροίβου μας δημιούργησε προβλήματα με αποτέλεσμα ο αγώνας να κριθεί στις λεπτομέρειες. Εκεί βάλαμε κάποια σουτ και παίξαμε καλή άμυνα με αποτέλεσμα να πάρουμε τη νίκη που θα μας δώσει καλύτερη ψυχολογία.

Πιστεύω πως τώρα θα φύγει και το άγχος των παικτών. Ο κόσμος ήταν συγκινητικός και η υποστήριξη στην ομάδα και στο πρόσωπό μου εξαιρετική. Είμαστε υποχρεωμένοι απέναντί του και θα κάνουμε τα πάντα για να μείνει η ομάδα στην Α1.

Ο Θεός να δώσει στον Χάρη Μαρκόπουλο τόση τύχη, όση του στέρησε με τον τραυματισμό του με αποτέλεσμα να μη κάνει μεγάλη καριέρα ως παίκτης. Μακάρι να ξεπεράσει σε φήμη, αξία και συμμετοχές τον πατέρα του».

Δημήτρης Βεργίνης (μπασκετμπολίστας Πανιωνίου): «’Ήταν ένα κρίσιμο παιχνίδι αφού δεν είχαμε νίκη στο πρωτάθλημα. Παίζαμε εντός έδρας και έπρεπε να το εκμεταλλευτούμε. Παίξαμε καλά ανά διαστήματα, αλλά έχουμε περιθώρια βελτίωσης. Πρέπει να είμαστε πιο έτοιμοι με τον Άρη. Ευχαριστούμε τον κόσμο για τη βοήθειά του σε κάθε αγώνα. Καλή συνέχεια στον Κόροιβο».