Με τρίποντο του Ντάβις Μπέρτανς 2'' πριν την λήξη και τον Γιάννη Μπουρούση να κάνει νταμπλ νταμπλ (25 πόντοι και 10 ριμπάουντ) η Λαμποράλ Κούτσα νίκησε εντός έδρας την Ρεάλ Μαδρίτης (89-88), εξασφάλισε το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ (είτε ως πρώτη, είτε ως δεύτερη) και κράτησε... ζωντανές τις ελπίδες του Ολυμπιακού για πρόκριση στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας. Οι «ερυθρόλευκοι» για να προκριθούν στην επόμενη φάση της Ευρωλίγκας πρέπει για την τελευταία αγωνιστική του Top 16 η Λαμποράλ να νικήσει στην Γερμανία την Μπάμπεργκ, η Μπαρτσελόνα να ηττηθεί στο Κάουνας από την Ζαλγκίρις, η Ρεάλ να επικρατήσει στην Μαδρίτη της Κχίμκι και οι ίδιοι να νικήσουν στο ΣΕΦ την ΤΣΣΚΑ.

Η Φενέρμπαχτσε νίκησε στον τουρκικό «εμφύλιο» την Αναντολού Έφες (90-86) και την άφησε εκτός πλέι οφ, ενώ η ΤΣΣΚΑ εξασφάλισε το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ με εντός έδρας νίκη επί της Ζαλγκίρις Κάουνας (100-86)

Η Φενέρμπαχτσε επικράτησε με 90-86 της Εφές στον τουρκικό εμφύλιο του ομίλου τους και την απέκλεισε από την συνέχεια της διοργάνωσης κι έτσι ο ένας «κουμπάρος» Ομπράντοβιτς «πέταξε εκτός» τον άλλο, τον Ίβκοβιτς (η Εφές έχει ντεζαβαντάζ έναντι του Παναθηναϊκού και του Ερυθρού Αστέρα και στις ισοβαθμίες). Αν και δεν είχε τίποτε επιπλέον να κερδίσει η πρωτοπόρος του ομίλου (έφθασε στο 11-2) διατήρησε το αήττητο της έδρας της στο ντέρμπι της Κωνσταντινούπολης και εξασφάλισε την «πρωτιά» στον Ε΄ όμιλο.

Το παιχνίδι άρχισε με προβάδισμα των φιλοξενούμενων (4-5) αλλά με τρίποντο του Κάλινιτς και σερί των γηπεδούχων ήρθε η «ανατροπή» (10-5). Με ατομικό σερί του Οσμάν η Εφές ισοφάρισε 10-10, αλλά ο Ντατόμε «έγραψε» το 15-10. Ο Μπράουν μείωσε 15-14, αλλά η Φενέρμπαχτσε κράτησε το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο (19-16). Με τον Χοϊρτέλ και τον Οσμάν η Εφές δεν επέτρεψε στην ψαλίδα να ανοίξει. Παρ΄ ότι οι γηπεδούχοι πέρασαν 22-18 και 24-19 με τον  Σλούκα, η Εφές έμεινε κοντά. Ακόμη και στο 30-21, βρήκε λύσεις για να μειώσει 30-25 και 32-27.

Με τον Οσμάν πλησίασε και 32-30, αλλά το προβάδισμα έμεινε στην Φενέρμπαχτσε για το ημίχρονο (37-34). Στην 3η περίοδο κι ενώ ο Γκρέϊντζερ έφερε το παιχνίδι στον πόντο (37-36), ο Ντατόμε και ο Μπογκντάνοβιτς ανέλαβαν δράση και σε συνδυασμό με την πίεση της Φενέρμπαχτσε σε όλο το γήπεδο, ήρθε ένα νέο σερί για το 49-38. Η διαφορά μεγάλωσε στο 55-42 από τον Ντατόμε και το παιχνίδι άρχισε να κρίνεται λίγο πριν το τέλος της τρίτης περίοδου (66-50). Το μεγάλο προβάδισμα ωστόσο έμελλε να μειωθεί. Αφού πρώτα Οσμάν και Μαχμούτογλου «έχτισαν» το +19 (71-52) κι αφού η διαφορά κυμάνθηκε στο ίδιο επίπεδο μέχρι το 36΄(79-61), η Εφές με τον Χοϊρτέλ «οδηγό» την ροκάνισε σε 82-72 (38΄), σε 85-79 (39:15) κι έφθασε να απειλεί μειώνοντας 86-83 λίγα δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή. Ο Μπογκντάνοβιτς σκόραρε (88-83), ο Ντίμπλερ μείωσε 88-86 και ο Ντατόμε με δύο βολές έγραψε το τελικό 90-86.

Μάλαγα-Φενέρμπαχτσε

Στην καλύτερη σαιζόν της καριέρας του ο διεθνής Έλληνας σέντερ Γιάννης Μπουρούσης είχε άλλη μία σπουδαία βραδιά και όντας ο φυσικός ηγέτης της Λαμποράλ Κούτσα την οδήγησε σε μία τεράστιας σημασίας νίκη επί της Ρεάλ στο πιο δραματικό παιχνίδι της αγωνιστικής, με 89-88, μπροστά σε 14.000 θεατές στο «Μπουέσα Αρένα». Με αυτή την νίκη οι Βάσκοι εξασφάλισαν την πρόκριση στα πλέί οφ της διοργάνωσης και το πλεονέκτημα έδρας εκεί, ανεξαρτήτως της τελευταίας αγωνιστικής, φιλοδοξώντας να πάρουν και την πρωτιά στον 6ο όμιλο, εφόσον κερδίσουν στην Γερμανία την Μπάμπεργκ ή εφόσον ηττηθούν αλλά χάσει και η ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο ΣΕΦ από τον Ολυμπιακό.

Όσο για την απερχόμενη πρωταθλήτρια Ευρώπης Ρεάλ κινδυνεύει με αποκλεισμό αν δεν κερδίσει την Κχίμκι στην Μαδρίτη. Στο παιχνίδι που στην τελευταία περίοδο έγινε «ρώσικη ρουλέτα» με τα τρίποντα, στην ευστοχία των Καστιγιάνων, οι Βάσκοι είχαν να αντιτάξουν εκτός του εκπληκτικού Μπουρούση και τον «βομβαρδιστή» Μάϊκ Τζέϊμς. Αν και το νικητήριο τρίποντο ήταν του Ντέϊβις Μπέρτανς στην εκπνοή...

Η Ρεάλ άρχισε με 0-6 τον αγώνα και λίγο αργότερα με νέο σερί 0-7 χάρη στον Γιουλ έφθασε στο 7-15 και παρά τις προσπάθειες του Μπουρούση και του Τέϊλορ, οι Μαδριλένοι είχαν «αέρα» 11-21 στην πρώτη περίοδο (10΄). Στην δεύτερη κι ενώ ο Ρίβερς «έγραψε» το 11-26, ήταν το 100ό τρίποντο του Μπουρούση στην Ευρωλίγκα που επέτρεψε στην Λαμποράλ να «γυρίσει» στο παιχνίδι (15-26). Πέτυχε άλλο ένα (18-26), αλλά και ο Γιουλ ένα «τρελό» τρίποντο για το 18-29. Με τον ίδιο τρόπο ο Ροντρίγκεθ μεγάλωσε την διαφορά (25-39) και οι γηπεδούχοι το μόνο που πρόλαβαν ήταν να μειώσουν 36-46 στο ημίχρονο.

Με την έναρξη του δεύτερου Μπέρτανς και Τζέϊμς μείωσαν σε 42-46 και σε συνεργασία με τον Μπουρούση έφεραν την ισοφάριση (54-54). Η Ρεάλ πρόλαβε να πάρει μεικόρ προβάδισμα (59-64), αλλά πάλι ο Μπουρούσης και ο Τζέϊμς πήγαν το παιχνίδι στην ισοπαλία (67-67,. 30΄). Και στην τελευταία περίοδο άρχισε το ...«πιστολίδι» από τα 6,75μ. Η Λαμποράλ πήγε στην ανατροπή αρχικά (71-69 και 75-69), αλλά ο Γιούλ ευστοχούσε από το ...σπίτι του και μαζί με τον Ροντίγκεθ έκαναν σερί 0-9 (77-81). Ο Μπουρούσης όμως είχε αντίθετη γνώμη και «κράτησε» την Λαμποράλ όρθια (86-87, 39:32). Ο Ροντρίγκεθ πέτυχε μία βολή (86-88, 39:55) και ο Μπέρτανς με τρίποντο στην εκπνοή έδωσε την νίκη στους γηπεδούχους.

Δεν ήταν και τόσο ...«άνετη» η βραδιά της ΤΣΣΚΑ στην Μόσχα κόντρα στην Ζαλγκίρις παρά την επικράτηση των Ρώσων επί των Λιθουανών με 100-86. Μπροστά σε 7.850 θεατές, πήρε έστω κι αν δυσκολεύτηκε τη νίκη αλλά εξασφάλισε (με 9Ν-4Η) και την μία από τις δύο προνομιούχες θέσεις που δίνουν πλεονέκτημα έδρας στα πλέϊ οφ. Μένει απλά η κατάκτηση της πρώτης θέσης αν η ΤΣΣΚΑ κερδίσει και τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ (ή αν η Λαμποράλ ηττηθεί στην Γερμανία από την Μπάμπεργκ).

Στο παιχνίδι η ΤΣΣΚΑ άρχισε με καλάθια του Κουρμπάνοφ, αλλά η Ζαλγκίρις με γκολ φάουλ του Βουγιούκα και τρίποντο του Ραντλ προσπέρασε 4-6. Οι Λιθουανοί έφθασαν σε ένα σερί 0-8 και μόνο ο Κουρμπάνοφ μείωσε με τρίποντο. Ακολούθησε ένα σερί 10-0 των Ρώσων με ηγέτη τον Ντε Κολό και το παιχνίδι πήγε στον πόντο. Η Ζαλγκίρις όμως διατηρούσε το προβάδισμα (17-20) κι έκλεισε την πρώτη περίοδο με 21-23. Και στην δεύτερη όμως οι φιλοξενούμενοι εξακολουθούσαν να δυσκολεύουν την ΤΣΣΚΑ. Το προβάδισμα άλλαξε κι άλλες φορές χέρια μεταξύ των δύο ομάδων, αλλά η Ζαλγκίρις πέρασε με 28-32 και ο Δημήτρης Ιτούδης έβαλε τις φωνές σε τάϊμ άουτ που κάλεσε. Δεν έπιασαν όμως τόπο αμέσως οι οδηγίες του. Αντίθετα η Ζαλγκίρις πέρασε 31-36 με τον Γιανκούνας και κι έφθασε μέχρι το 33-43. Τότε πάλι όμως ο Ντε Κολό «αφύπνησε» τους Μοσχοβίτες που πρόλαβαν να μειώσουν 47-48 στο ημίχρονο.

Ο Γάλλος «οδήγησε» και σε σερί 14-3 στην τρίτη περίοδο για να «γυρίσει» το παιχνίδι για τους γηπεδούχους. Πρώτα πέρασαν 55-48 κι έφθασαν στο 58-48 και στο 64-53. Η ΤΣΣΚΑ βρήκε την εμπιστοσύνη στην υπεροχή της και τέλειωσε την περίοδο με 74-61. Στην 4η περίοδο η Ζαλγκίρις με τρίποντο του Μότουμ μείωσε 79-71, αλλά η ΤΣΣΚΑ ξέφυγε πάλι, έφθασε στο +15 και απλά η Ζαλγκίρις μείωσε στο τελικό 100-86.