Το απόλυτο στην Stoiximan.gr Basket League διατήρησε ο Προμηθέας καθώς μία εβδομάδα μετά από τη νίκη του στην Πυλαία, επικράτησε και του Γυμναστικού Λάρισας Φάρου, στην Πάτρα με 91-80 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής. Οι γηπεδούχοι είχαν πέντε παίκτες που τελείωσαν με διψήφιο αριθμό πόντων ενώ είχαν εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (72% στα δίποντα και 47% στα τρίποντα).

Η ομάδα της Πάτρας ήταν εντυπωσιακή μέχρι και τα μέσα της τρίτης περιόδου όπου σημείωσε 70 πόντους (στο 26') χτίζοντας διαφορές που ξεπέρασε κα το +20. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στην τέταρτη περίοδο να «επιστρέψουν» στο παιχνίδι. Ο Προμηθέας όμως διατήρησε το προβάδισμά του και έφτασε στη δεύτερη φετινή του νίκη.

Μέχρι και τα μέσα της πρώτης περιόδου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με το προβάδισμα να εναλλάσσεται. Ωστόσο εννέα πόντοι από τους Τουντζιαράκη, Δημάκο και Γκίκα έφεραν τον Προμηθέα για πρώτη φορά στο +8 (23-15) λίγο πριν συμπληρωθούν επτά αγωνιστικά λεπτά. Στο 8' ένα ακόμα τρίποντο του Γκίκα ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (28-17) με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 31-21 υπέρ των γηπεδούχων.

Οι φιλοξενούμενοι κατέβασαν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα δίχως ωστόσο να καταφέρουν να πλησιάσουν τον Προμηθέα, που μάλιστα τρέχοντας ένα σερί 10-0 μετέτρεψε το 45-36 σε 55-36 στο 18' ενώ πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο προηγούμενος με 57-39.

Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους με τους Πατρινούς να συνεχίζουν με το... πόδι στο γκάζι και να φτάνουν στο 26' τους 70 πόντους με τον Έβανς να κάνει το 70-47 και να στέλνει τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν αρχικά τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 14-3 ως το φινάλε του δεκαλέπτου που τους έδωσε το δικαίωμα να μειώσουν σε 73-61 και στη συνέχεια φτάνοντας ως και το -7 του 78-71 στο 33' αλλά και το -5 του 81-76 στο 36' με γκολ φάουλ του Μαραγκού.

Με τους «πράσινους» να έχουν πλησιάσει τους πέντε πόντους και με 4'28'' να απομένουν ο Προμηθέας έτρεξε ένα σερί 10-0 στο επόμενο τρίλεπτο και ξέφυγε εκ νέου με 91-76 «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη που ήρθε με 91-80.

Να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν δίχως τον Τρέβορ Ρέλεφορντ που τραυματίστηκε.

Τα δεκάλεπτα: 31-21, 57-39, 73-61, 91-80.

Θανάσης Σκουρτόπουλος (προπονητής Γυμναστικού Λάρισας Φάρου): «Συγχαρητήρια στον Μάκη Γιατρά και στην ομάδα του Προμηθέα για τη νίκη. Αυτό που είδα είναι ότι φέτος έχει γίνει μεγάλη προσπάθεια στον Σύλλογο και έχουν αλλάξει πολλά πράγματα προς το καλύτερο και είναι λογικό ο Προμηθέας να κοιτάζει παραπάνω από πλευράς στόχων. Εμείς είχαμε πολύ κακή εικόνα στο α΄ ημίχρονο και αυτό μας στοίχισε. Στο β΄ ημίχρονο παρότι κάναμε προσπάθεια, δυστυχώς δεν είχαμε φρεσκάδα και καθαρό μυαλό απέναντι σε έναν αντίπαλο με μεγάλη ποιότητα και βάθος.

Προερχόμασταν, πάντως, από μια ιδιαίτερα δύσκολη εβδομάδα. Επίσης θα πρέπει να αναφέρω ότι ο Σαφτεναάρ αγωνίστηκε με γαστρεντερίτιδα και στο β΄ ημίχρονο δεν μπόρεσε να μας βοηθήσει, ενώ και ο Παπαντωνίου έπαιξε αντιμετωπίζοντας ένα πολύ σοβαρό οικογενειακό πρόβλημα. Κρατάμε την εικόνα μας στο β΄ ημίχρονο και την προσπάθεια που κάναμε να ξαναμπούμε στο παιχνίδι.

Εχω μόνο μια μικρή ένσταση για το ότι ο Γουέαρ θα μπορούσε ενδεχομένως να είχε σουτάρει κάποιες βολές παραπάνω. Θεωρώ ότι δέχτηκε κάποιες επαφές και οι βολές σε τέτοιου είδους παιχνίδια μετράνε. Θεωρώ ότι με τις αλλαγές που θα γίνουν στην ομάδα θα είμαστε ακόμη καλύτεροι στην συνέχεια. Θα μαζευτούμε με τα παιδιά, θα δουλέψουμε και θα ετοιμαστούμε για την συνέχεια.

Σε ό,τι αφορά τον Προμηθέα, θεωρώ ότι μπορεί ακόμη και μια θέση στην 6άδα. Γιατί όχι; Η είσοδος στα πλέι-οφ και μια θέση στην 6άδα θα έχουν μεταξύ τους μόλις 1-2 νίκες διαφορά. Εξάλλου, αν ντουμπλαριστεί και στον β΄ γύρο στην Πάτρα η εκτός έδρας νίκη επί του ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα θα είναι από μόνη της ένα πολύ μεγάλο αβαντάζ για τον Προμηθέα».

Αναφορικά με την επιστροφή του στην Πάτρα: «Εμεινα ένα μικρό διάστημα πέρσι στην Πάτρα και δεν ήταν κάτι ευχάριστο για εμένα. Αν εξαιρέσεις τις τελευταίες 20-25 ημέρες που έγιναν κάποιες αλλαγές στον Απόλλωνα και παλέψαμε για την σωτηρία, δεν ήταν και ό,τι καλύτερο αυτό που έζησα εδώ...».

Μάκης Γιατράς (προπονητής Προμηθέα): «Εύχομαι στον Φάρο Λάρισας να έχει ένα καλό πρωτάθλημα. Η μεγάλη κατηγορία χρειάζεται τις ομάδες από την επαρχία. Και η Λάρισα είναι μια πόλη που η παρουσία της χρειάζεται στο ελληνικό μπάσκετ. Παράλληλα, εύχομαι και στον κόουτς Σκουρτόπουλο καλή επιτυχία στα νέα του καθήκοντα στην Εθνική ομάδα. Ολοι γνωρίζουν ποιος είναι και ο ίδιος και η δουλειά του, αλλά και ο χαρακτήρας του σαν άνθρωπος.

Επίσης θα ήθελα να εκφράσω τα θερμά μου συλλυπητήρια στον Νώντα Παπαντωνίου για την απώλεια του συγγενικού του προσώπου. Ο Νώντας είναι ένα παιδί που πέρασε πέρσι και από την οικογένειά μας στον Προμηθέα και ήταν πολύ καλός σήμερα.

Εμείς κάναμε ένα καλό α΄ ημίχρονο. Είχαμε ρυθμό, βάλαμε τα σουτ, ενώ σκοράραμε και με αιφνιδιασμούς. Κάποια στιγμή στο β΄ ημίχρονο είχαμε ένα άσχημο διάστημα, με τον Φάρο να αντιδράει. Μπήκαν στην εξίσωση και ο Παπαντωνίου και ο Βαβάτσικος, οι οποίοι ήταν πολύ καλοί. Ευτυχώς ξαναβρήκαμε τη δύναμη και κρατήσαμε τον έλεγχο του αγώνα και θεωρώ ότι κερδίσαμε σχετικά εύκολα στο τέλος. Αυτό, πάντως, που θέλω να τονίσω είναι ότι παίχτηκε ωραίο μπάσκετ.

Είμαι σίγουρος ότι ο κόσμος το χάρηκε και γι΄ αυτό θα συνεχίσει να έρχεται στο γήπεδο και να μας στηρίζει και αυτό είναι ένα από τα βασικά ζητούμενα για εμάς. Οσον αφορά την αντίδρασή μας στην αντεπίθεση του Φάρου, θέλω να τονίσω ότι δεν παίζουμε μόνοι μας μπάσκετ. Θα δουλέψουμε στην συνέχεια στο να έχουμε μεγαλύτερη διάρκεια στο παιχνίδι μας, όμως θέλω επίσης να σας θυμίσω και ότι είμαστε και μια νέα ομάδα, με τρεις παίκτες (σ. Λίποβι, Φαγιέ, Μιλόσεβιτς) να ενσωματώνονται στην προετοιμασία αρκετά αργότερα χρονικά. Είναι νωρίς ακόμη να οριοθετήσουμε στόχους και να λέμε μεγάλα λόγια, γιατί μια ομάδα της Basket League μπορεί να ενισχυθεί και να αλλάξουν τα δεδομένα του πρωταθλήματος».

Αναφορικά με την απουσία του τραυματία Τρέβορ Ρέλεφορντ και την συνέχεια: «Εμείς οφείλουμε να είμαστε συγκεντρωμένοι και να πορευόμαστε σε κάθε παιχνίδι με τους παίκτες που έχουμε στη διάθεσή μας. Ο Τρέβορ είχε έναν τραυματισμό και δεν μπόρεσε να μας βοηθήσει σήμερα, όμως τα υπόλοιπα παιδιά ανταποκρίθηκαν. Ισχύει και ότι είχα πει και αμέσως μετά τη νίκη επί του ΠΑΟΚ. Σήμερα πανηγυρίζουμε και χαιρόμαστε και από αύριο αφήνουμε στην άκρη τη Λάρισα και κοιτάμε τον επόμενο αγώνα με τον Πανιώνιο. Θα πάμε στην Αθήνα με στόχο να κερδίσουμε».