Σε ένα παιχνίδι με πολλές εναλλαγές συναισθημάτων που τελικά κρίθηκε στην παράταση, ο Ολυμπιακός νίκησε στην παράταση τη Χίμκι στο ΣΕΦ με 109-98. Αν και είχε τον απόλυτο έλεγχο της κατάστασης για 27 λεπτά, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να τελειώσει τη δουλειά απέναντι στη Χίμκι στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού. Βρέθηκε στο -9 μόλις 1:09 πριν το τέλος της αλλά με σερί 9-0 σε αυτά τα 69'', έστειλε το ματς στην παράταση με τρίποντα του Πολ και του Σπανούλη. Στο επιπλέον πεντάλεπτο επεκτάθηκε το σερί του στο 16-0 και έφτασε τελικά στην 6η νίκη του σε 14 παιχνίδια.

Ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα σερί 11-0 στο αρχικό 4-0 της Χίμκι (11-4 στο 5') και διατήρησε τον έλεγχο στα επόμενα λεπτά της πρώτης περιόδου. Βρέθηκε στο +8 στο 7' (17-9) και στο τέλος της ήταν μπροστά με πέντε (25-20), εκμεταλλευόμενος τις δεδομένες αμυντικές αδυναμίες της αντιπάλου του αλλά και τα 1/9 σουτ του Σβεντ (1/5δ. 0/4τρ.) που ωστόσο μπήκε στη συνέχεια στο πνεύμα του αγώνα.

Ο Ριντ έδωσε λύσεις τόσο στο σκορ όσο και στο ριμπάουντ για τον Ολυμπιακό όπως και ο Βεζένκοφ ερχόμενος επίσης από τον πάγκο και οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν να προηγούνται στη δεύτερη περίοδο αλλά η Χίμκι βρήκε τον τρόπο να είναι κοντά στο σκορ (35-34 στο 15'). Ένα ξέσπασμα αρκούσε όμως στον Ολυμπιακό για να του δώσει ξανά ένα προβάδισμα εννιά πόντων (48-39 στο 19') και να τον στείλει στα αποδυτήρια με το +7 του 49-42. Η ομάδα του Κεμστούτις Κεμζούρα μετουσίωσε τα καλύτερα ποσοστά της εντός παιδιάς (61,9% στα δίποντα και 36,4% στα τρίποντα έναντι 50% και 35,3% αντίστοιχα της Χίμκι) αλλά και τον έλεγχο των ριμπάουντ (20 έναντι 14).

Οι “ερυθρόλευκοι” μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με σερί 7-3 που τους επέτρεψε να δημιουργήσουν διαφορά 11 πόντων (56-45). Ωστόσο το 67-58 του 27ου λεπτού έγινε μέσα σε ένα λεπτό 67-64 και στο φινάλε της τρίτης περιόδου όλα ήταν ανοιχτά (70-64), αφού ο Σβεντ είχε βρει πια ρυθμό και έδινε με συνέπεια λύσεις στο επιθετικό παιχνίδι της Χίμκι. Ο Ρώσος σταρ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με τρίποντο (άρχισε το ματς με 0/5 και είχε στη συνέχεια 6/9) για το 74-72 του 33ου λεπτού και στο 35' οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 82-76.

Η επιστροφή του Μιλουτίνοφ έδωσε ώθηση στην ελληνική ομάδα που μείωσε στον πόντο (83-84 στο 37') όμως δύο διαδοχικά τρίποντα των Σβεντ και Καράσεφ, έκαναν το 83-90. Ο Ολυμπιακός έψαχνε σχέδιο επιστροφής, βρέθηκε στο -9 (87-96 στο 1:09) αλλά μείωσε στους τρεις (93-96 στα 52'') και με τρίποντο του Σπανούλη στα 14'' ισοφάρισε στο 96-96. Ακολούθησαν βήματα του Σβεντ και το ματς πήγε στην παράταση αφού το σουτ του αρχηγού του Ολυμπιακού από το κέντρο δεν βρήκε στόχο.

Το μομέντουμ ήταν με τους Πειραιώτες που μπήκαν στην παράταση με σερί 7-0 για να κάνουν ένα συνολικό 16-0 (από το 87-96 στο 103-96 στα 3:15 από το τέλος της παράτασης). Τα τρίποντα που επιχειρούσε ο Σβεντ ήταν εκτός λογικής (είχε 7/21) και η Χίμκι δεν είχε πια τρόπο να μπει ξανά στο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 49-42, 70-64, 96-96 (κ.δ.), 109-98.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Ρότσεστι 4, Πολ 8 (1), Κόνιαρης, Σπανούλης 18 (10ασ.), Τσέρι 4, Μιλουτίνοφ 16 (7ρ.), Βεζένκοφ 6 (1), Πρίντεζης 26 (11/15δ, 7ρ.), Παπανικολάου 18 (4/8τρ.), Ρούμπιτ 2, Ριντ 7.
ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάιτις): Σβεντ 36 (3/10δ, 7/21τρ.), Κράμερ 5 (1), Μπούκερ 12, Καράσεφ 8 (2), Ζάιτσεβ, Γερέμπκο 10 (2), Μόνια, Γκιλ, Γιόβιτς 1, Έβανς 17 (6/6δ. 1/1τρ.), Μπέρτανς 9 (3/4τρ.).