Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο -17 (35-18) στο 14’ και στο -10 (64-54) στις αρχές της τέταρτης περιόδου, κατάφερε, ωστόσο, να πάρει την νίκη στο ΟΑΚΑ επί της ΑΕΚ (83-78) και να κάνει το «μπρέικ» στην πρώτη αναμέτρηση των δύο «Δικέφαλων» για την πρώτη φάση των πλέι οφ της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Μεγάλοι πρωταγωνιστές της ανατροπής του ΠΑΟΚ οι Ουίλιαμ Χάτσερ, Βαγγέλης Μαργαρίτης.

Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για το επόμενο Σάββατο (23/4, 20:00) στο «Παλατάκι» της Πυλαίας. Ο «Δικέφαλος» του Βορρά με νίκη προκρίνεται στα ημιτελικά των πλέι οφ, ενώ η ΑΕΚ με νίκη φέρνει ξανά την σειρά στο ΟΑΚΑ για τον τρίτο και τελευταίο αγώνα.

Η ΑΕΚ μπήκε στην αναμέτρηση με ενέργεια στην άμυνα και επιθετική διάθεση. Από την άμυνα της βρήκε πόντους στον αιφνιδιασμό και ρυθμό στην επίθεση και με σερί 9-0 σε διάστημα δύο λεπτών με πέντε πόντους του Μαρκ Κάρτερ ξέφυγε με διψήφια διαφορά (17-7) 3’ και 36’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου. Με δύο σερί καλάθια του Λουκά Μαυροκεφαλίδη, που δεν είχε αντίπαλο στα πρώτα λεπτά κοντά στο καλάθι (11 πόντοι στο πρώτο ημίχρονο), η Ένωση ανέβασε την διαφορά στους 13 (21-8) ένα λεπτό αργότερα.

Με δύο τρίποντα του Ντούσαν Σάκοτα και δύο σερί καλάθια του Μίλαν Μιλόσεβιτς, η Ένωση προηγήθηκε και με 15 (31-16) με 7’ και 20’’ να απομένουν για τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Η διαφορά έφτασε στην ανώτατη τιμή της, τους 17 πόντους, στο 14’, με νέο καλάθι του Μιλόσεβιτς (35-18).

Ο ΠΑΟΚ βελτιώθηκε αμυντικά στην συνέχεια και με δύο τρίποντα των Ούρος Ντούβνιακ, Βαγγέλη Μαργαρίτη κατέβασε την διαφορά στους 9 (37-28) λίγο μετά το 17’. Με νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα, αυτή την φορά από τον Μιλένκο Τέπιτς 21’’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους μείωσε στους 8 (41-33). Αυτή ήταν και η διαφορά με την οποία πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Με λέι απ του Χάτσερ στον αιφνιδιασμό από κλέψιμο του και τρίποντο του Αμερικανού γκαρντ, ο «Δικέφαλος του Βορρά» πλησίασε στους πέντε (43-38) λίγο μετά την συμπλήρωση του πρώτου λεπτού του δεύτερου ημιχρόνου. Ο ΠΑΟΚ με γκολ φάουλ του Κιθ Κλάντον και καλάθι του Μαργαρίτη πλησίασε στους τέσσερις (50-46) με 5’ και 35’’ να απομένουν για την λήξη της τρίτης περιόδου. Με δύο τρίποντα του Καλαμπόκη και ένα του Ντούσαν Σάκοτα, σχεδόν με την εκπνοή του δεκάλεπτου, η Ένωση τελείωσε την τρίτη περίοδο στο +9 (61-52).

Με νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα, αυτή την φορά από τον Μίλαν Μιλόσεβιτς, η ΑΕΚ ξέφυγε με διψήφια διαφορά (64-54) στα πρώτα 45’’ του τελευταίου δεκάλεπτου. Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, πολύ γρήγορα με καλάθι του Μαργαρίτη, γκολ φάουλ του Μιλένκο Τέπιτς και βολή του Κλάντον, πλησίασαν στους 4 (64-60) 7' και 26'' πριν την λήξη της συνάντησης. Η άμυνα του ΠΑΟΚ οδηγούσε την ΑΕΚ σε άστοχα κατά κανόνα τρίποντα και οι φιλοξενούμενοι με δύο βολές του Κλάντον και τρίποντο του Μαργαρίτη ισοφάρισαν σε 65-65 με 5' και 29'' να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης.

Με τρεις βολές του Χάτσερ από φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο και δύο του Μαργαρίτη ο «Δικέφαλος του Βορρά» προσπέρασε με 70-67 3' και 16'' πριν την λήξη του αγώνα. Μετά από φάουλ υπέρ του Χάτσερ και τεχνική ποινή στον πάγκο της Ένωσης, ο ΠΑΟΚ με τρεις βολές του Αμερικανού γκαρντ ξέφυγε με 4 (73-69) με 2' και 39'' να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης.

Με τρίποντο και καλάθι του Μαυροκεφαλίδη, η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 75-75 1' και 6'' πριν την λήξη του αγώνα. Ο Βασιλειάδης με τρίποντο έβαλε ξανά μπροστά τον ΠΑΟΚ (78-75) με 38'' να απομένουν για το τέλος της συνάντησης. Από τις βολές των Καλαμπόκη, Χάτσερ, η διαφορά παρέμεινε στους 3 για τους φιλοξενούμενους (80-77) 27'' πριν την λήξη του αγώνα. Καλαμπόκης και Χάτσερ βρέθηκαν ξανά στην «γραμμή της φιλανθρωπίας», αλλά ευστόχησαν και οι δύο σε 1/2 βολές και η διαφορά έμεινε στους 3 (81-78) με 20'' να απομένουν για το τέλος του ματς. Στην επίθεση της Ένωσης ο Μαυροκεφαλίδης έκανε λάθος πάσα και με δύο βολές ο Βασιλειάδης... σφράγισε την νίκη του ΠΑΟΚ (83-78) 16'' πριν την λήξη του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 41-33, 61-52, 78-83.

Σούλης Μαρκόπουλος (προπονητής ΠΑΟΚ): «Συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Είχαμε αρκετά διαστήματα που δεν ήμασταν καλοί, ωστόσο, καταφέραμε να μπούμε στο παιχνίδι και να πάρουμε τη νίκη. Μέτρησε ποιος ήταν πιο ήρεμος, πιο τυχερός να πάρει την κατάλληλη ευκαιρία. Δεν λέει τίποτα για μένα η νίκη. Η ΑΕΚ έχει καλή ομάδα καλό ρόστερ και αυτό φάνηκε στα παιχνίδια της με Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό. Είχαμε μεγάλη αδυναμία στο πρώτο ημίχρονο. Προσπαθήσαμε να περιορίσουμε και να κλείσουμε τη ρακέτα μας στη συνέχεια και το καταφέραμε. Σταματήσαμε τους αιφνιδιασμούς της ΑΕΚ και αυτό μέτρησε για να γυρίσουμε το ματς».

Γιώργος Δέδας (μπασκετμπολίστας ΠΑΟΚ): «Όπως είχαμε πει αυτά τα ματς των πλέι οφ τα σημαδεύαμε όλη την χρονιά. Είχαμε το μειονέκτημα αλλά ήταν το ματς που περιμέναμε. Ο Σχορτσιανίτης μας άλλαξε το πλάνο, ωστόσο, ανταποκριθήκαμε όμως καλά και φανήκαμε δυνατοί όταν η ΑΕΚ πήρε διαφορά. Πήραμε το πλεονέκτημα κάτι που είναι πολύ σημαντικό. Είτε χάνουμε είτε κερδίζουμε πρέπει να συνεχίσουμε ταπεινά. Δεν τελειώσε τίποτα γιατί η ΑΕΚ είναι επικίνδυνη. Έχουμε την πίεση και μπορούμε να τελειώσουμε την σειρά στην έδρα μας. Είναι αυτονόητο ότι θέλουμε να κερδίσουμε και πρέπει να έλθει ο κόσμος να μας στηρίξει χωρίς καμία δικαιολογία».

Γιούρι Ζντοβτς (προπονητής ΑΕΚ): «Συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ για τη νίκη. Όταν ήλθα στην Ελλάδα ήξερα που ερχόμουν. Πίστευα όμως ότι κάτι θα είχε αλλάξει. Έκανα λάθος. Αυτό που είδα τους τελευταίου μήνες και ειδικά τον τελευταίο ενάμιση μήνα μου προκαλούν έκπληξη. Δεν μπορώ να παλεύω και εναντίον ανθρώπων που δεν μπορείς να τους… ακουμπήσεις. Δυστυχώς για κάποιους, η ΑΕΚ έγινε δυνατή, επικίνδυνη και αυτό δεν τους χαροποιεί. Είμαι απογοητευμένος.

Πάντα παίρνω την ευθύνη και το κάνω και σήμερα. Δεν τελείωσε τίποτα, μπορούμε να κερδίσουμε στην Πυλαία και να επιστρέψουμε στην Αθήνα, αλλά αυτή την μάχη δεν μπορώ να την δώσω. Είμαι επαγγελματίας 30 και πλέον χρόνια και δεν αξίζουμε τέτοια αντιμετώπιση. Δεν έχω ξαναδεί τέτοια αλαζονεία. Σαν να μην υπάρχει η ΑΕΚ είναι. Τους δημιουργεί πρόβλημα, επειδή ανεβαίνει. Είμαι προπονητής και υπεύθυνος για τους παίκτες μέσα στο γήπεδο και θα προσπαθήσω να κάνω το καλύτερο στο μέλλον».

Λουκάς Μαυροκεφαλίδης (μπασκετμπολίστας ΑΕΚ): «Ο ΠΑΟΚ κέρδισε. Πρέπει για πρώτη φορά φέτος να δείξουμε χαρακτήρα. Δεν το έχουμε κάνει σε όλη τη σεζόν και πρέπει να το κάνουμε τώρα, για να μην πάμε για… διακοπές. Να πάμε στην Πυλαία για να κερδίσουμε και να έρθουμε ξανά πάλι εδώ».