Με επιμέρους σκορ 12-3 στα τελευταία τρεισίμιση λεπτά της αναμέτρησης το Ρέθυμνο Cretan Kings επικράτησε του Κολοσσού H Hotels (72-61) στο νησιωτικό ντέρμπι της τελευταίας αγωνιστικής του πρώτου γύρου της κανονικής περιόδου της EKO Basket League και πέτυχε την πέμπτη σερί εντός έδρας νίκη του και συνολικά στο Πρωτάθλημα.

Η κρητική ομάδα στον πρώτο γύρο ηττήθηκε στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» μόνο στο πρώτο της ματς από το Περιστέρι Winmasters για την 2η αγωνιστική. Πρωταγωνιστής των τελευταίων λεπτών για το Ρέθυμνο Cretan Kings ήταν ο Τζος Κάρτερ, ο οποίος πέτυχε δύο τρίποντα στην πρώτη εμφάνιση του στην Κρήτη.

Συνολικά καλύτερος για τους νικητές ήταν ο Κόνερ Φράνκαμπ, που σκόραρε 23 πόντους με 4/8 τρίποντα, εκ των οποίων το τελευταίο με την εκπνοή της συνάντησης, που έδωσε στο Ρέθυμνο Cretan Kings διψήφια διαφορά εν όψει του ματς του δεύτερου γύρου στην Ρόδο.

Από την κρητική ομάδα διακρίθηκαν, επίσης, ο Ουέσλι Γκόρντον, που τελείωσε την αναμέτρηση με νταμπ νταμπλ (13 πόντοι και 10 ριμπάουντ) και ο Μάλκολμ Λι (13 πόντοι και 4 ασίστ).

Από τον Κολοσσό H Hotels, οι 20 πόντοι και τα 8 ριμπάουντ του Λασάν Κρομά δεν ήταν αρκετά για να αποφύγει η ομάδα της Ρόδου την ήττα. «Κλειδί» για τη νίκη των γηπεδούχων ήταν η σημαντική διαφορά στα λάθη, με τον Κολοσσό H Hotels να κάνει 13 έναντι 8 των γηπεδούχων.

Το Ρέθυμνο Cretan Kings άρχισε καλύτερα την αναμέτρηση και με δύο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Κάρτερ προηγήθηκε με νταμπλ σκορ (10-5) στο πρώτο πεντάλεπτο. Οι «θαλασσί» απάντησαν με επιμέρους σκορ 12-1 με 9 πόντους με ένα τρίποντο του Κρομά και προσπέρασαν με 17-11 στο 8’.

Με δύο συνεχή καλάθια του Τράβις Ντάνιελς, ο Κολοσσός H Hotels,ξέφυγε με 8 (25-17) στο 13’. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν ανεβάζοντας την πίεση στην άμυνα τους και με επιμέρους σκορ 15-6 με 7 πόντους με ένα τρίποντο του Φράνκαμπ, προσπέρασαν με 32-31, στο 18’, ενώ το πρώτο ημίχρονο τελείωσε ισόπαλο (36-36), ύστερα από λέι απ του Ανδρέα Χριστοδούλου 7’’ πριν την λήξη.

Με τέσσερις πόντους με ένα τρίποντο του Φράνκαμπ και τρεις του Γκόρντον σε διάστημα λιγότερο του ενός λεπτού, το Ρέθυμνο Cretan Kings, προηγήθηκε με 45-41 στο 26’ και με νέου σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Φράνκαμπ και καλάθι του Λι με 8 (50-42), 3’ και 35’’ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο μέχρι την ολοκλήρωση του τρίτου δεκάλεπτου (57-51). Η τελευταία περίοδος, άρχισε, όμως, με τους «θαλασσί» να σκοράρουν στο πρώτο πεντάλεπτο επτά αναπάντητους πόντους (τρίποντο του Γιώργου Τσαλμπούρη και καλάθια των Κρομά, Ντάνι Αγκμπελέζε) και προσπερνούν με 58-57.

Ύστερα από 6’ και 30’’ χωρίς καλάθι για το Ρέθυμνο Cretan Kings, ο Γκραντ με τρίποντο (60-58) και ακολούθησαν ακόμη δύο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα για την κρητική ομάδα. Ο Λι έκανε το 63-58 και ο Γκαρντ ξανά, το 66-58. Με 1’ και 36’’ αναπομένουν για το τέλος της συνάντησης ο Λι ολοκλήρωσε με καλάθι (68-58) το σερί 10-0 που έδωσε στο Ρέθυμνο Cretan Kings τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 36-36, 57-51, 72-61.

Άρης Λυκογιάννης (προπονητής Κολοσσού H Hotels): «Ήταν ένα πολύ σκληρό παιχνίδι. Ντέρμπι, θεωρώ για όλη τη διάρκεια του, αν εξαιρέσουμε το τελευταίο ενάμιση λεπτό. Εκείνο που καθόρισε το τελικό αποτέλεσμα είναι τα 3 μεγάλα σουτ που έβαλε το Ρέθυμνο στο τελευταίο ενάμιση λεπτό.

Για το μόνο στοιχείο του παιχνιδιού που είμαι δυσαρεστημένος, κυρίως γιατί δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα έτσι όπως πήγε στα 40 λεπτά, είναι η τελική διαφορά των 11 πόντων. Σε καμία περίπτωση δεν εκφράζει την εικόνα του παιχνιδιού.

Νομίζω διεκδικήσαμε το ματς στα ίσια σε όλη τη διάρκεια του. Κάναμε ένα καλό αμυντικά παιχνίδι, αλλά γενικά εδώ πέρα η επίθεση σου δεν είναι εύκολο να αποδώσει. Το Ρέθυμνο είναι μία σκληρή αμυντικά ομάδα κυρίως εντός έδρας. Συγχαρητήρια στο Ρέθυμνο Cretan Kings και καλή συνέχεια».

Βαγγέλης Ζιάγκος (προπονητής Ρεθύμνου Cretan Kings): «Ήταν ένα παιχνίδι που έπρεπε να προσεγγιστεί αμυντικά και έτσι έγινε σε όλη τη διάρκεια της εβδομάδας που πέρασε, γνωρίζοντας πως αντιμετωπίζουμε μία ομάδα με επιθετικό ταλέντο, που παίρνει δημιουργία και σκοράρισμα μέσα από πικ εν ρολ καταστάσεις. Επίσης είναι αρκετά πειθαρχημένη στο μισό γήπεδο και ξέραμε πως αν καταφέρναμε να το περιορίσουμε το πικ εν ρολ παιχνίδι της θα είχαμε πιθανότητες να κρατήσουμε χαμηλά το σκορ.

Βάσει αριθμών ο στόχος επετεύχθη. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά, τα οποία με την αγωνιστική τους συμπεριφορά με αναγκάζουν να πω το πόσο περήφανος και τυχερός νιώθω που είμαι προπονητής τους. Καλή χρονιά σε όλους με υγεία και καλή συνέχεια στον Κολοσσό».