Νικηφόρο ήταν το πέρασμα του Ολυμπιακού από το «Nick Galis Hall» της Θεσσαλονίκης με τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν τη νίκη με 68-64 για την τέταρτη αγωνιστική της Betshop Basket League.

Οι φιλοξενούμενοι παρότι προηγήθηκαν ακόμα και με +18 στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, είδαν τον Άρη να κάνει την ανατροπή, με τον εντυπωσιακό έξω από τα 6,75μ. Λάκι Τζόουνς, πλησιάζοντας στους τέσσερις πόντους στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα.

Είναι χαρακτηριστικό πως ο Ολυμπιακός που σημείωσε 25 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, κρατήθηκε από την άμυνα του Άρη στους 24 σε όλο το δεύτερο ημίχρονο!

Το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στην αναμέτρηση ήταν εντυπωσιακό καθώς οι «ερυθρόλευκοι» πριν συμπληρωθούν πέντε λεπτά αγώνα είχαν καταφέρει να προηγηθούν με 15-2 με επτά πόντους του Σπανούλη και τους Μιλουτίνοφ, Παπανικολάου να προσθέτουν από τέσσερις ο καθένας. Ένα λεπτό αργότερα ο Μάντζαρης με εύστοχο τρίποντο διεύρυνε το προβάδισμα του Ολυμπιακού στο +15 (6-21), ενώ η διαφορά έφτασε και στο +16 (9-25 στο 8:30) πριν ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο με 12-25.

Φλιώνης και Τζόουνς έχτισαν ένα μικρό σερί 5-0 για τον Άρη που μείωσε σε 17-25. Όμως οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν και πάλι τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και τη διατήρησαν σε αυτά τα επίπεδα ως και το φινάλε του πρώτου μέρους που τους βρήκε να προηγούνται με 44-28.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Γουίλιαμς Γκος έστειλε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, το +18, κάνοντας το σκορ 28-46. Στο επόμενο τετράλεπτο όμως ο Άρης έτρεξε ένα δικό του επιμέρους σκορ 40-48 με τον Λάκι Τζόουνς να ευστοχεί σε τέσσερα διαδοχικά τρίποντα, ενώ είχε συνολικά πέντε στην τρίτη περίοδο. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε διατηρώντας το προβάδισμα ασφαλείας ενώ στο τέλος του δεκαλέπτου ο Νταλό μείωσε σε 47-56.

Η προσπάθεια για ανατροπή του Άρη συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο. Ο Κάισερ μείωσε σε 53-60 στο 33' ενώ στο 37' ο Χάρις έκανε το 60-65. Δύο λεπτά πριν από το φινάλε ο Μπελ μείωσε ακόμα περισσότερο (62-66), ενώ ο Φλιώνης «απάντησε» στο καλάθι του Σπανούλη με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στην τελική ευθεία με διαφορά τεσσάρων πόντων (64-68). Στα 1:08 ο Τουπάν πάτησε την πλάγια γραμμή με την κατοχή να περνά στον Άρη, όμως ο Τζόουνς ήταν άστοχος στα 46''. Ο Μάντζαρης για λογαριασμό του Ολυμπιακού και ο Φλιώνης για τον Άρη ήταν άστοχοι έξω από τα 6,75 μέτρα με το 64-68 να παραμένει και τον Ολυμπιακό να φεύγει με το ροζ φύλλο αγώνα από το Αλεξάνδρειο.

Τα δεκάλεπτα: 12-25, 28-44, 47-56, 64-68

Ντέιβιντ Μπλατ (Οπροπονητής Ολυμπιακού): «Πρώτα από όλα θέλω να ευχαριστήσω την ομάδα του Άρη για το θερμό καλωσόρισμα που έδωσαν σε εμένα και τον Σάσα Βεζένκοφ. Ήταν μια κίνηση επιπέδου και πολύ ευγενική. Έχετε δει την ταινία «επιστροφή στο μέλλον;». Λοιπόν, είμαι πίσω! Απλά επέστρεψα με την σπουδαία ομάδα που εργάζομαι τώρα, τον Ολυμπιακό».

Για τον αγώνα, τόνισε: «Το παιχνίδι είχε δύο όψεις… Στο πρώτο μέρος παίξαμε εξαιρετικά καλά και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Στο δεύτερο δεν παίξαμε καλά σε καμία πλευρά του γηπέδου. Βέβαια θα πρέπει να δώσουμε συγχαρητήρια στον Άρη για αυτό. Λίγο πολύ ελέγξαμε το παιχνίδι από την αρχή ως το τέλος και είναι καλό το ότι φεύγουμε από αυτή τη δύσκολη έδρα με τη νίκη. Κατά την γνώμη μου ο Άρης είναι μια ομάδα που παρότι δεν είχε μέχρι τώρα τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα, είναι δεδομένο πως όσο περνά ο καιρός θα γίνεται όλο και πιο δυνατός. Θεωρώ πως αυτό που έγινε στο δεύτερο μέρος ήταν ότι έπεσε ο ρυθμός μας, σταματήσαμε να παίζουμε με ταχύτητα και ένταση και ο Άρης έκανε το παιχνίδι του. Το λέω χρόνια… Αν παίζεις σε ένα παιχνίδι που θα πάει στους 65-70 πόντους, θα είναι ένα κλειστό παιχνίδι. Είναι σπάνιο να μην γίνει έτσι, όταν τα νούμερα είναι τέτοια».

Σε ερώτηση αν ένιωσε ιδιαίτερα όταν πάτησε και πάλι το παρκέ του «Nick Galis Hall», είπε: «Για εμένα εδώ υπήρχε πάντα ένα αίσθημα ιστορίας λόγω του Νίκου Γκάλη φυσικά. Και επιπλέον ο Άρης μαζί με τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό έχουν κάνει πολλά για να αποκτήσει σπουδαία μπασκετική φήμη και ιστορία η Ελλάδα. Πάντα σκέφτομαι τον Νικ (Γκάλη) όταν έρχομαι εδώ, γιατί έπαιξα εναντίον του στο κολλέγιο. Έχουμε υπάρξει αντίπαλοι. Ο Νικ ήταν σπουδαίος παίκτης στο κολλέγιο, αλλά όταν ήρθε στην Ευρώπη έγινε ένας από τους πιο γνωστούς παίκτες στην Ευρώπη όλων των εποχών. Νιώθω τυχερός που αν και δεν έχω την ευκαιρία να παίξω εναντίον ενός τόσο μεγάλου παίκτη, έχω την ευκαιρία να κοουτσάρω έναν σπουδαίο παίκτη όπως είναι ο Βασίλης Σπανούλης. Οι παίκτες γίνονται κομμάτι του μέρους και το μέρος γίνεται κομμάτι του παίκτη. Είναι πάντα ιδιαίτερο να έρχομαι σε αυτό το γήπεδο και να νιώθω το συναίσθημα και την ιστορία που συνοδεύει αυτά τα δύο, τον παίκτη και το μέρος. Είμαι τυχερός που κάτι ανάλογο ζω κάθε μέρα πλέον…».

Βαγγέλης Αγγέλου (προπονητής Άρη): «Ήταν ένα παιχνίδι με δύο όψεις, τη μία τη δική μας, την ψυχολογική. Το γιατί χάσαμε από τον Πανιώνιο, γιατί κάναμε τέτοια εμφάνιση στην Ουκρανία. Σε ομάδες που παίζουν τρεις αγώνες σε 8 μέρες συμβαίνει αυτό. Και σε μεγαλύτερες ομάδες συμβαίνει… Δεν λαμβάνω υπ’ όψιν μου αυτό το ματς. Δίνουμε μάχη με τον εαυτό μας. Πρέπει να πιστέψουμε ότι κάποια στιγμή πρέπει να έχουμε συγκεκριμένα στάνταρ, είτε χάνουμε 20 πόντους, είτε είμαστε μπροστά 20 πόντους. Το σημείο που δουλεύουμε τώρα είναι η απόφαση. Στα τελευταία λεπτά με τον Πανιώνιο είχαμε έξι κακές αποφάσεις στην επίθεση και τρεις στην άμυνα. Σήμερα είχαμε τέσσερις στην επίθεση και τέσσερις στην άμυνα. Το μπάσκετ όταν το φέρεις στα 3-4 τελευταία λεπτά από εκεί και πέρα είναι θέμα απόφασης. Η απόφαση είναι θέμα να μπορείς να εμπιστεύεσαι αυτούς που σε προπονούν, αυτούς που διοικούν, τους συμπαίκτες του, την δουλειά που γίνεται. Προσπαθούμε όλα αυτά τα να βάλουμε στην ομάδα. Το ψυχοπνευματικό υλικό και η ηθική των παικτών είναι πολύ καλή. Ίσως κάνουμε κάτι λάθος. Δυστυχώς ή ευτυχώς φεύγουμε αύριο για τη Βουλγαρία και επιστρέφουμε για να προετοιμάσουμε αγώνες που έχουν το “πρέπει”».

Απαντώντας για τη διαφορετική εικόνα του Άρη στα παιχνίδια είπε: «Αυτή η προσέγγιση είναι λογική, αλλά στο μπάσκετ πρέπει να έχεις κοντή μνήμη. Χάνω την ενέργεια που πρέπει να δώσω για να συνεχίζω να προσπαθώ, αν σκεφτώ το παρελθόν.

Έχουμε ένα μότο: “Χυπάμε τον βράχο χίλιες φορές για να τον σπάσουμε”. Ξέρετε το “ξύλο” που έφαγε ο κ. Γουλιέλμος στον ΕΣΑΚΕ για τα τηλεοπτικά, ξέρετε τον αγώνα που δίνει για το Παλέ, τι αγώνα κάνει η ομάδα σε πόσους τομείς και ποια μάχη δόθηκε το καλοκαίρι και τι μάχη δίνουν οι παίκτες για να μπουν στο πρέπει του Άρη. Πιθανώς να το πληρώσουμε και να πάμε κόντρα στο πρόγραμμα, αλλά αν σκεφτόμαστε τι κάνουμε λάθος, δεν θα έχουμε ενέργεια για το επόμενο παιχνίδι. Πιστεύω στη ομάδα αυτή, πιστεύω στο γκρουπ των ανθρώπων που δουλεύουν για την ομάδα.

Στο μπάσκετ έχει ατομικούς στόχους και αυτή είναι η μάχη του προπονητή με τους παίκτες. Κανένας παίκτης δεν είναι ευχαριστημένος. Αυτό έλεγα στον Μποχωρίδη και τον Τζόουνς μετά… Ο Λάικ έκανε εκπληκτικό παιχνίδι και ειχε 3 επιλογές στο τέλος αδιανόητες. Είπα στον Μπελ ότι θα πρέπει να βρει και δικά του σουτ, να μην περιμένει μόνο από την ομάδα. Υπάρχει η διαχείριση της ευθύνης…»

Για την έντασγ με τον Βεργίνη στο πρώτο δεκάλεπτο απάντησε: «Υπήρξε ένταση, εγώ δεν έχω θέμα. Διαφώνησα με τον Βεργίνη. Εχουμε κάνει θέμα το θέμα με τον Βεργίνη. Είναι παιδί φιλόδοξο και δουλεύει στους δικούς του ρυθμούς. Και μένα αν με έβγαζε ο προπονητής, θα μάλωνα μαζί του. Δεν τον ξαναέβαλα γι’ αυτή την ένταση, αλλά το αν θα παίζει ή πώς θα παίζει είναι δικό μου θέμα. Δεν σημαίνει ότι έχω δίκιο, αλλά αυτή είναι η άποψή μου».