Σε ηλικία 15 ετών, 10 μηνών και 6 ημερών, ο Αβδάλας έγινε ο νεαρότερος παίκτης του Παναθηναϊκού που παίρνει χρόνο συμμετοχής σε αγώνα της EuroLeague, κερδίζοντας στην σχετική λίστα τον Γιάννη Καραμαλέγκο, που κρατούσε το σχετικό ρεκόρ από τον Νοέμβριο του 2010. Από κει και πέρα ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έπαιξε εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο μέρος και δεν συνάντηση δυσκολίες απέναντι στη γερμανική ομάδα με τους Μέικον, Παπαγιάννη να τελειώνουν το ματς με νταμπλ-νταμπλ.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, βρέθηκε στο +9 (17-8) μόλις στο 5ο λεπτό, αλλά ο ρυθμός που είχε το παιχνίδι ήταν ξεκάθαρο πως δεν τον βόλευε. Η Άλμπα είχε καταφέρει να οδηγήσει το ματς σε πολλές και γρήγορες κατοχές, κάτι που σταδιακά της επέτρεψε να νιώσει καλύτερα. Τα συνεχόμενα γερμανικά τρίποντα έφεραν την ομάδα του Ίσραελ Γκονθάλεθ στο +9 (34-43 στο 16') με τον Δημήτρη Πρίφτη να υποχρεούται σε τάιμ άουτ. Μία κίνηση που αποδείχθηκε ικανή να βοηθήσει τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να αντιδράσει.

Οι παίκτες του «τριφυλλιού» γύρισαν από τη μίνι διακοπή και κράτησαν τους φιλοξενούμενους δίχως πόντο για κάτι παραπάνω από τέσσερα λεπτά, με αποτέλεσμα να φέρουν το ματς στα ίσια (43-43) με την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους. Η καλή άμυνα συνεχίστηκε μετά την ανάπαυλα. Ο Γιώργος Παπαγιάνννης και ο Ντάριλ Μέικον ανέλαβαν δράση στην επίθεση και οι «πράσινοι» έφτασαν στον στόχο τους.

Τα δεκάλεπτα: 30-25, 43-43, 57-52, 82-67.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Πέρι 4, Μέικον 20 (2), Παπαγιάννης 14, Παπαπέτρου 2, Κασελάκης 17 (4), Γουάιτ 3, Αβδάλας 2, Έβανς 4, Μαντζούκας, Σαντ Ρος 16 (1).

Άλμπα (Γκονθάλεθ): Λο, Ντα Σίλβα 13, Σμιθ 11 (1), Ντίλοου, Έρικσον 18 (4), Σνάιντερ 3 (1), Ολίντι 5 (1), Τίμαν 5, Μπλατ 9 (3), Ζούσμαν 1, Λάμερς 2.