Την Κούτσα Λαμποράλ – με μειονέκτημα έδρας – θα αντιμετωπίσει ο Παναθηναϊκός στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας, που αρχίζουν την επόμενη εβδομάδα (Τρίτη και Τετάρτη 12-13/4). Η ελληνική ομάδα ηττήθηκε στο «Αμπντί Ιπεκτσί» της Κωνσταντινούπολης από την Αναντολού Εφές με 91-86 και διασταυρώνεται με τους Βάσκους. Στο παιχνίδι, οι «πράσινοι» πλήρωσαν τις αμυντικές αδυναμίες τους.

Η εκπληκτική ευστοχία του Παναθηναϊκού στα τρίποντα – είχε 9/10 στο πρώτο ημίχρονο – τον βοήθησε να επιβάλλει τους δικούς του αγωνιστικούς κανόνες. Ωστόσο, τα αβίαστα λάθη αλλά και τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ δεν του επέτρεψαν να ξεφύγει με μεγάλη διαφορά. Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 2-10 (4’), αλλά δεν είχε συνέπεια στην άμυνα δίνοντας τη δυνατότητα στους Τούρκους να μειώσουν σε 12-13 μέσα σε δύο αγωνιστικά λεπτά. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 17-23 έπειτα από καλάθι δύο πόντων από τον Δημήτρη Διαμαντίδη.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά δεν είχε διάρκεια στην απόδοσή του. Εχοντας ως βασική επιλογή τα σουτ τριών πόντων κατάφερε να ξεφύγει εκ νέου στο σκορ (22-32, 12’), αλλά το πρόβλημα στην ατομική άμυνα παρέμεινε. Ετσι είδε τη διαφορά να ροκανίζεται και να μειώνεται έως και στα επίπεδα των τριών πόντων (38-41). Εκεί απάντησε με επιμέρους σκορ 5-11 έως το τέλος ημιχρόνου (43-52).

Τα δεδομένα του αγώνα άλλαξαν στην 3η περίοδο. Η ελληνική ομάδα έχασε τον ρυθμό της στην επίθεση, παράλληλα δεν κατάφερε να λύσει το αμυντικό πρόβλημά της. Προηγήθηκε με 45-58 έπειτα από περίπου δυόμισι λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο αλλά η Αναντολού Εφές αντέδρασε με 10-0 σερί και μείωσε σε 55-58 (24’) έχοντας τις λύσεις από τους Σάριτς, Ερτέλ και Ντάνστον. Εκεί ο Παναθηναϊκός διατήρησε την ψυχραιμία του και βελτιώνοντας την άμυνά του είχε προβάδισμα πέντε πόντων (61-66) στο τέλος της 3ης περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός διατήρησε αυτή τη διαφορά έως και στα πρώτα δύο λεπτά (67-74) της τελευταίας περιόδου, αλλά η συνέχεια ανήκε στην Αναντολού Εφές. Με κορυφαίους τους Ερτέλ, Σάριτς, οι γηπεδούχοι απέκτησαν για πρώτη φορά το προβάδισμα καθώς έκανε 10-2 επιμέρους σκορ (77-76, 35’). Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να διαχειριστεί σωστά αυτή την κατάσταση, είχε βιαστικές επιλογές στην επίθεση, ενώ αμυντικά δεχόταν πολύ εύκολα το καλάθι. Μάλιστα, η διαφορά έφτασε στο +7 (85-78) για τους Τούρκους λίγα δευτερόλεπτα μετά την είσοδο του αγώνα στα τελευταία δύο λεπτά. Ένα καλάθι από τον Τζέιμς Φελντέιν μείωσε σε 85-80, αλλά ο Ντάριο Σάριτς απάντησε με έμμεσο τρίποντο (88-80, 38:35).

Η ελληνική ομάδα μείωσε τη διαφορά στα επίπεδα των τεσσάρων πόντων (88-84, 39’), αλλά μια εύστοχη βολή από τον Ντέρικ Μπράουν κι ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ ουσιαστικά εκμηδένισαν τις ελπίδες του για ανατροπή.

Δεκάλεπτα: 17-23, 43-52, 61-66, 91-86.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ(Ιβκοβιτς): Τάιους 10, Μπαλμπάι, Μπράουν 11(1), Οσμάν 12(1), Μπατούκ 7(1), Σάριτς 15(1), Κορκμάζ 3, Γκρέιντζερ, Ερτέλ 9, Ντίμπλερ 13(3), Ντάνστον 11.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ(Τζόρτζεβιτς): Χέινς 6(2), Γιάνκοβιτς 10(2), Φώτσης, Ραντούλιτσα 10, Φελντέιν 5(1), Διαμαντίδης 10(2), Γκιστ 14(2), Καλάθης 14(2), Κούζμιτς 1, Ουίλιαμς 14, Χάντερ 2.