Ο Ολυμπιακός κατάφερε να επιστρέψει από το -25, προσπέρασε στο σκορ, αλλά τελικά γνώρισε την ήττα με 75-74 από την ΤΣΣΚΑ για την 26η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Ο Μάικ Τζέιμς με βολές λίγο πριν από το φινάλε έγραψε το τελικό σκορ με τους «ερυθρόλευκους» να υποχωρούν στο 11-15.

Οι Πειραιώτες ήταν εντυπωσιακοί στην τέταρτη περίοδο όταν κάλυψαν πλήρως την εις βάρους τους διαφορά, όμως στην τελευταία άμυνά τους ο Βασίλη Σπανούλης έκανε φάουλ πάνω στον Μάικ Τζέιμς σε προσπάθεια για τρίποντο. Ο Αμερικανός με 2/3 βολές έγραψε το τελικό 74-75 καθώς το τρίποντο του Γιώργου Πρίντεζη στη λήξη του χρόνου δεν βρήκε στόχο.

Οι Ρώσοι άνοιξαν τη διαφορά από πολύ νωρίς καθώς με ένα σερί 10-0 στην πρώτη περίοδο ξέφυγαν με 24-9 και κατάφεραν να συντηρήσουν το προβάδισμά τους σταθερά σε διψήφια επίπεδα.

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να βρει ρυθμό ούτε στη δεύτερη περίοδο με το φινάλε του ημιχρόνου να βρίσκει του φιλοξενούμενους να προηγούνται με 44-26. Η ΤΣΣΚΑ αύξησε κι άλλο το προβάδισμά της στις αρχές του δευτέρου μέρους όταν ο Τζέιμς έκανε το σκορ 26-51 στο 23'.

Με τον Μακ Κίσικ που είχε μόλις τέσσερις πόντους στο πρώτο μέρος, να δίνει λύσεις στην επίθεση, ο Ολυμπιακός άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά μειώνοντας σε 49-59 στο 30'.

Στο 32' ο Τζέιμς έβαλε και πάλι την ΤΣΣΚΑ μπροστά στο σκορ με +16 (49-65) όμως η συνέχεια άνηκε αποκλειστικά στους γηπεδούχους. Ο Μακ Κίσικ σημείωσε 9 πόντους και οι Πρίντεζης και Σπανούλης από ένα τρίποντο, με τον Ολυμπιακό να τρέχει σερί 15-0 μειώνοντας σε 64-65. Η ανατροπή ολοκληρώθηκε στα 2'50'' πριν από το τέλος με τον Βεζένκοφ να ευστοχεί σε τρίποντο και να δίνει στην ομάδα του το πρώτο της προβάδισμα στο παιχνίδι (69-68).

Στα 12'' πριν από το τέλος ο Πρίντεζης έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 74-73, με την τελευταία επίθεση της ΤΣΣΚΑ να πηγαίνει στα χέρια του Τζέιμς που κέρδισε φάουλ από τον Σπανούλη στα 2'' πριν από το φινάλε. Με 2/3 βολές διαμόρφωσε το 74-75, με τον Ολυμπιακό να έχει την τελευταία κατοχή μετά από τάιμ άουτ. Ο Πρίντεζης πήρε το σουτ, ήταν καλό όμως δεν βρήκε στόχο με τον Ολυμπιακό να γνωρίζει την έκτη διαδοχική του ήττα στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 12-24, 26-44, 49-59, 74-75.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 5 (1), Λαρεντζάκης, Σπανούλης 5 (1), Σλούκας 7, Βεζένκοφ 14 (3), Πρίντεζης 9 (1), Ζαν-Σαρλ 6, Τζένκινς, Έλις 4, ΜακΚίσικ 24 (3).

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Λούντμπεργκ 13 (3), Μπολόμποϊ 10 (1), Τζέιμς 15 (2), Χίλιαρντ 4, Αντόνοφ, Στρέλνιεκς 2, Φόγκτμαν 14 (2), Κλάιμπερν 2, Σενγκέλια 8, Κουρμπάνοφ 5, Έρικ 2.