Την τέταρτη διαδοχική του ήττα στην Ευρωλίγκα γνώρισε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ στη Λιθουανία, καθώς έχασε με 76-69 από τη Ζαλγκίρις για τη 10η αγωνιστική της διοργάνωσης. Οι πρωταθλητές Ελλάδας που παραμένουν δίχως εκτός έδρας νίκη υποχώρησαν πλέον στο 2-8 ενώ η ομάδα του Κάουνας που πήρε το πρώτο της φετινό θετικό αποτέλεσμα, έχει ρεκόρ 1-9.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, που αγωνίστηκε δίχως τον Νέντοβιτς, ήταν ιδιαίτερα άστοχος τελειώνοντας το παιχνίδι με μόλις 13/32 δίποντα αλλά και 8/23 τρίποντα ενώ είχε 19/28 βολές. Είναι χαρακτηριστικό πως ο Ιωάννης Παπαπέτρου σούταρε 2/13 σουτ εντός παιδιάς ενώ επιθετικά μόνο ο Μέικον (21 πόντοι με 2/5 διπ., 3/6τρ., 8/10 βολές) κατάφερε να βρει ρυθμό.

Η ελληνική ομάδα αντιμετώπισε προβλήματα στο ρυθμό της από την αρχή του αγώνα και είδε τη Ζαλγκίρις να τρέχει ένα σερί 9-0 με το οποίο ανέτρεψε το αρχικό 0-4, προσπέρασε (9-4) και δεν έχασε ξανά το προβάδισμα. Οι Λιθουανοί έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με 20-12 ενώ στο 14' προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (28-17). Μετά το 34-20 ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μείωσε σε 34-28 και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με την ίδια διαφορά.

Οι γηπεδούχοι συντήρησαν τη διαφορά ασφαλείας σε όλη τν τρίτη περίοδο με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να μπαίνει στο τέταρτο δεκάλεπτο με ένα μικρό σερί 5-0 που τον έφερε σε απόσταση ενός σουτ (60-57). Μείωσε σε ακόμη περισσότερο στο 37' με τον Παπαγιάννη να κάνει το 67-65. Το τρίποντο όμως του Κάβανο έδωσε ανάσα στη Ζαλγκίρις ενώ ο Παναθηναϊκός έμεινε δίχως σκορ για περίπου δύο αγωνιστικά λεπτά. Συνολικά οι «πράσινοι» στα τελευταία τέσσερα λεπτά και μετά το 67-65 δεν ξανασκόραραν εντός παιδιάς, βρίσκοντας μόλις τέσσερις πόντους από τη γραμμή των ελευθέρων βολών, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα με 76-69.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 43-37, 60-52, 76-69.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Ζντοβτς): Γουέμπστερ 2, Μπλάζεβιτς 10, Λεκαβίτσιους 2, Νίμπο 2, Καλνιέτις 5 (1), Μιλάκνις 13 (3), Ντράγκιτς 5 (1), Στρέλνιεκς 9 (1), Κάβανο 12 (2), Γκιφάι 5 (1), Ουλανόβας 11 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Πέρι 5 (1), Μέικον 21 (3), Παπαγιάννης 7, Παπαπέτρου 10 (1), Φέρελ 3 (1), Κασελάκης 6 (1), Γουάιτ 7 (1), Φλόιντ 1, Έβανς 2, Σαντ Ρος 7.