Η όγδοη συνεχόμενη νίκη της ΑΕΚ στο Basketball Champions League είναι γεγονός με την κάτοχο του τροπαίου να επικρατεί δύσκολα στο ΟΑΚΑ της Νίμπουρκ με 80-76 για την ένατη αγωνιστική. Πλέον η ΑΕΚ, που παραμένει μόνη πρώτη, έχει ρεκόρ 8-1 και χρειάζεται μία ακόμα νίκη για να σφραγίσει και μαθηματικά την πρόκρισή της στην επόμενη φάση.

Η ΑΕΚ δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στην πρωταθλήτρια Τσεχίας, που είχε τον έλεγχο του αγώνα ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Η Ένωση σφράγισε τη νίκη της λίγα δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε με 2/2 βολές του Χάντερ. Ο Αμερικανός σέντερ μαζί με τους Ματσιούλις και Σάκοτα ήταν οι κορυφαίοι της ΑΕΚ.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ από το ξεκίνημα του αγώνα, με την ΑΕΚ να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα πέντε πόντων στο 7' όταν ο Ματσιούλις με τρίποντο έκανε το 14-9. Οι Τσέχοι ωστόσο αντέδρασαν άμεσα με την ΑΕΚ να ολοκληρώνει την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 20-19. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα άστοχε και το σκορ να μένει σε χαμηλά επίπεδα. Ένα πριν από το τέλος του πρώτου μέρους η ΑΕΚ προηγούταν με 29-27 όμως ένα σερί 5-0 των φιλοξενούμενων τους έδωσε προβάδισμα με 32-29 στο τέλος του ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα στο σκορ μέχρι και τα μέσα της τρίτης περιόδου όταν ο Κόζι με εύστοχο τρίποντο έκανε το 41-45. Ωστόσο Σάκοτα και Χάντερ έδωσαν λύσεις στην επίθεση με την ΑΕΚ να ανατρέπει το εις βάτος της σκορ και να προσπερνά με 53-51 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Χρούμπαν με τρίποντο έδωσε προβάδισμα και πάλι στην Νίμπουρκ στο 31' (55-56), όμως δύο καλές άμυνες από την ΑΕΚ αλλά και οκτώ σερί πόντοι του Σάκοτα διαμόρφωσαν ένα σερί 8-0 που έφερε την Ένωση να προηγείται με 63-56. Οι Τσέχοι και πάλι όμως βρήκαν λύσεις και στο 36' ο Χρούμπαν με νέο τρίποντο ισοφάρισε σε 69-69. Ματσιούλις και Χάντερ διατήρησαν ένα βραχύ προβάδισμα για την ΑΕΚ ενώ ο Αμερικανός ήταν απόλυτα εύστοχος από τη γραμμή των ελευθέρων βολών στο τελευταίο λεπτό δίνοντας τη νίκη στην ΑΕΚ με 80-76.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 29-32, 53-51, 80-76

ΑΕΚ (Μπάνκι): Γκρίφιν 6, Λαρεντζάκης 7 (1), Ματσιούλις 15 (2 τρ., 10 ριμπ.), Σάκοτα 18 (2), Σαντ-Ρος 12 (1), Γιαννόπουλος, Χάντερ 18, Μωραΐτης, Ρατάν-Μέις 4, Ρόμπερσον, Τσαλμπούρης.

ΝΙΜΠΟΥΡΚ (Αμιέλ): Μπόχατσικ 10 (1), Χρούμπαν 10 (2), Λόρενς 6, Πέτερκα 10 (2), Ράιτ 9 (1), Μπέντα 12 (2), Κόζι 13 (3), Ντέιβις, Κριζ 2, Μάγιερς 2, Πούμπρλα 2.