Ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός και υποχρέωσε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στη πρώτη ήττα της στην Ευρωλίγκα. Στο ΣΕΦ επικράτησε ο νόμος της ελληνικής ομάδας που μετά το πρώτο δεκάλεπτο πάτησε γκάζι και δεν κοίταξε πίσω της, φθάνοντας στη σπουδαία νίκη με 84-76.

Η διάσπαση της άμυνας της ΤΣΣΚΑ αποδείχθηκε δύσκολη υπόθεση για τον Ολυμπιακό της πρώτης περιόδου. Η ελληνική ομάδα επιδίωξε να χτυπήσει μέσα από τη ρακέτα, δεν ήταν αποτελεσματική, το ίδιο ίσχυσε και στα σουτ από τη περιφέρεια όπου είχε 0/4 προσπάθειες τριών πόντων. Παράλληλα, τα τέσσερα λάθη που έκανε σε αυτό το διάστημα ήταν αρκετά και οι Ρώσοι είχαν τον έλεγχο καθώς προηγήθηκαν με 4-8 (5’) έως και με διαφορά έξι πόντων (11-17) στο τέλος της περιόδου.

Ο Ολυμπιακός έκανε εκπληκτική δεύτερη περίοδο, καθώς πρόσθεσε ένταση και ταχύτητα στο παιχνίδι του. Αμυντικά, στο μεγαλύτερο διάστημα ήλεγξε την άμυνα πικ εν ρολ. Η αντεπίθεση της ελληνικής ομάδας ξεκίνησε με τους Χάντερ, Πρίντεζη που τελείωσαν σχεδόν όλες τις φάσεις που ανέλαβαν. Με επιμέρους σκορ 13-5, προηγήθηκε με 25-22 (14’), ενώ η διαφορά έφτασε έως και στα επίπεδα των οκτώ πόντων (40-32, 18’). Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 43-37 για την ελληνική ομάδα η οποία έκανε επιμέρους σκορ 32-30 στη δεύτερη περίοδο, σουτάροντας με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (5/7 τρίποντα), έβγαλε συνεργασίες, κυρίως όμως δεν έκανε ούτε ένα λάθος. Αμυντικά, η αντιμετώπιση των Τεόντοσιτς, Μαρκοϊσβίλι, Ντε Κολό ήταν πρόβλημα για το συγκρότημα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, αφού κάτω από τα καλάθια κυριάρχησαν οι Ντάνστον, Χάντερ και Πρίντεζης.

Αυτό το πρόβλημα λύθηκε στη 3η περίοδο όπου ο Ολυμπιακός έπαιξε εξαιρετική άμυνα περιορίζοντας μια επιθετική ομάδα όπως η ΤΣΣΚΑ και διατήρησε την διαφορά στα επίπεδα των επτά πόντων (49-42, 25’). Επιθετικά, ο Βασίλης Σπανούλης πήρε πρωτοβουλίες, έδωσε λύσεις, μέτρησε όμως και η αποτελεσματικότητα του Λοτζέσκι στα τελευταία δύο λεπτά του δεκαλέπτου. Ο Βέλγος σημείωσε οκτώ πόντους και ο Ολυμπιακός ανέβασε τη διαφορά στα επίπεδα των 11 πόντων (64-53, 30’). Θα μπορούσε μάλιστα να είχε ξεφύγει με μεγαλύτερη διαφορά, αλλά η ΤΣΣΚΑ αξιοποίησε το μπόνους των βολών.

Οι Πειραιώτες στηρίχθηκαν πάλι στην άμυνά τους και με τους ψηλούς τους να κερδίζουν όλες τις μονομαχίες διατήρησαν διψήφια διαφορά πόντων έως τα πρώτα τρία λεπτά της τελευταίας περιόδου (69-59). Εκεί η ΤΣΣΚΑ Μόσχας αντέδρασε με πρωταγωνιστή τον Μίλος Τεόντοσιτς και με 7-0 σερί μείωσε σε 69-66 (35’). Παίζοντας καλύτερη άμυνα, ο Ολυμπιακός επέβαλλε εκ νέου τους δικούς του κανόνες, ενώ βελτιώνοντας την αποτελεσματικότητά του από τη γραμμή των ελευθέρων βολών ανέβασε τη διαφορά στα επίπεδα των εννιά πόντων (77-68, 38’), αγκαλιάζοντας τη νίκη. Πέντε συνεχόμενοι πόντοι από τους Ρώσους, άλλαξαν εκ νέου τις ισορροπίες (77-73). Μία εύστοχη βολή, μια καλή άμυνα και δύο εύστοχες βολές από τον Σπανούλη ανέβασαν και πάλι τον πήχη στο +7 (80-73), 55 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και απλοποίησαν τα πράγματα για την ελληνική ομάδα.

Δεκάλεπτα: 11-17, 43-37, 64-53, 84-76

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ, Χάντερ 12, Ντάνστον 5, Σπανούλης 19(1), Σλούκας 8(2),Πρίντεζης 10(1), Μάντζαρης 7(1), Κατσίβελης 2, Λαφαγιέτ 6(2), Ντάρντεν 2, Λοντζέσκι 13(2).

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 13, Τεόντοσιτς 20(5), Φριντζόν 10, Νίκολς 3(1), Μαρκοϊσβίλι 9(1), Κορομπκόφ, Ουίμς, Ζοζούλιν 2, Βοροντσέβιτς 5, Καούν 2, Χάινς 12.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης, ο Παναγιώτης και ο Γιώργος Αγγελόπουλος, ιδιοκτήτες της ΚΑΕ Ολυμπιακός, τίμησαν τον Κάιλ Χάινς για την προσφορά του στην ομάδα του Πειραιά, τις δύο σεζόν 2011-12 και 2012-13, που οι «ερυθρόλευκοι» κατέκτησαν δύο φορές τον τίτλο της Ευρωλίγκας και τον τίτλο του ελληνικού Πρωταθλήματος το 2012.

«Πρόκειται για σημαντική νίκη για εμάς, γιατί σημειώθηκε επί ενός ισχυρού αντιπάλου, εκ των φαβορί για να κατακτήσει το φετινό τίτλο», ήταν τα πρώτα λόγια μετά την νίκη επί της ΤΣΣΚΑ του Γιάννη Σφαιρόπουλου, προπονητή των «ερυθρόλευκων», ο οποίος στην συνέχεια τόνισε: «Έγινε υψηλού επιπέδου ματς, που απόλαυσε και ο κόσμος , είχε μεγάλη μαχητικότητα, αρκετή τακτική και θεωρώ ότι δικαιούμασταν απόλυτα τη νίκη, γιατί στο μεγαλύτερο μέρος του είχαμε τον έλεγχο του παιχνιδιού. Ξεκινήσαμε νευρικά και βιαστικά, και στην άμυνα και στην επίθεση , κι αυτό μας στοίχισε εύκολους πόντους. Μετά, όμως, ηρεμήσαμε, αρχίσαμε να δουλεύουμε καλύτερα και σίγουρα οι 32 πόντοι που βάλαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν «κλειδί» για την έκβαση του αγώνα. Σε γενικές γραμμές πήγε το ματς εκεί που θέλαμε, στην άμυνά μας δηλαδή. Κρατήσαμε μια φύση επιθετική ομάδα στους 76 πόντους, δικαιούμασταν απόλυτα τη νίκη».

«Αφιερώνουμε τη νίκη στους προέδρους μας και τον κόσμο μας», επισήμανε ο Σφαιρόπουλος και εξήγησε: «Στους προέδρους γιατί είναι πάντα κοντά στην ομάδα και κάνουν ό,τι μπορούν για αυτήν και στους φιλάθλους, γιατί γέμισαν το γήπεδο και τους θέλουμε πάντα αρωγό στην προσπάθειά μας. Συγχαρητήρια στους παίκτες μας, αλλά ακόμα δεν έχει κριθεί κάτι, έχουμε συνέχεια, πρέπει να συνεχίσουμε να δουλεύουμε, να παραμείνουμε ταπεινοί και συγκεντρωμένοι».

«Ήταν πολύ καλό ότι είχαμε διακοπή στο πρωτάθλημα, και είχαμε χρόνο να δουλέψουμε σε λεπτομέρειες αμυντικά και επιθετικά», σχολίασε ο κόουτς του Ολυμπιακού σε ερώτηση τι άλλαξε σε σχέση με την ήττα από την Αναντολού Έφες της περασμένης εβδομάδας και σημείωσε: «Είδαμε τα λάθη μας, καταλάβαμε τι έπρεπε να είχαμε κάνει. Η βελτίωση ήταν εμφανής και αμυντικά και επιθετικά».

Σε ερώτηση τι δεν του άρεσε από την αποψινή εμφάνιση των «ερυθρόλευκων», ο Σφαιρόπουλος απάντησε: «Σίγουρα ότι στην αρχή ήμασταν αγχωμένοι και νευρικοί, και βιαζόμασταν να τελειώσουμε κάποιες φάσεις, κάτι που μας κόστισε πόντους και στην άμυνα και στην επίθεση. Η ικανότητα των παικτών άλλαξε αυτή την κατάσταση στην συνέχεια».

Σχετικά με τον Μπρεντ Πέτγουεϊ, που δεν χρησιμοποιήθηκε μετά την πρώτη περίοδο, ο προπονητής των «ερυθρόλευκων» είπε: «Ο Πέτγουεϊ στην διάρκεια της πρώτης περιόδου ζήτησε αλλαγή, στο ημίχρονο έκανε ένεση, αλλά μας είπε ότι δεν μπορεί να συνεχίσει. Από αύριο θα δούμε την κατάσταση του».