Άρης και ΑΕΚ θα αναμετρηθούν σε ντέρμπι από τα… παλιά το επόμενο Σάββατο (4/10) στο «Nick Galis Hall» για το Κύπελλο Ελλάδας μετά τα σημερινά αποτελέσματα της δεύτερης αγωνιστικής της δεύτερης φάσης του θεσμού.

Στο άλλο ματς της τρίτης αγωνιστικής της δεύτερης φάσης του Κυπέλλου θα συναντηθούν σε γειτονικό ντέρμπι ο Απόλλωνας Carna και ο Κόροιβος Αμαλιάδας στην Πάτρα.

Τα αποτελέσματα των αναμετρήσεων της δεύτερης αγωνιστικής της δεύτερης φάσης του Κυπέλλου:

Ψυχικό - Άρης 65-90

Φίλιππος Βέροιας - Απόλλων Carna 63-77

ΑΕΚ – Ρέθυμνο Aegean 81-78

Κόροιβος Αμ. – Τρίκαλα Bc Aries 69-64

Η ΑΕΚ στο γεμάτο από οπαδούς της κλειστό της Γλυφάδας, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 14 (35-21) στο 13’ και 30’’, νίκησε το Ρέθυμνο Aegean (81-78) και πήρε την πρόκριση.

Η Ένωση μετά το προβάδισμα των 14 πόντων της κρητικής ομάδας, αντεπιτέθηκε μείωσε στον πόντο (42-41) με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τρίποντου του Ντούσαν Σάκοτα στην εκπνοή και προηγήθηκε με 9 (77-68) στο 36’. Το Ρέθυμνο εξαπέλυσε με την σειρά του αντεπίθεση, μείωσε στον πόντο (78-77) στο τελευταίο λεπτό, αλλά η ΑΕΚ έμεινε ψύχραιμη και με την βοήθεια του κόσμου της κράτησε την νίκη.

Στην παρουσία των φίλων της Ένωσης στάθηκε στις δηλώσεις του ο προπονητής της ομάδας Βαγγέλης Ζιάγκος: «Περάσαμε μία διετία όπου η σχέση μας με τον κόσμο πέρασε μία κρίση. Στην Β’ Εθνική ο δρόμος ήταν μοναχικός. Ανεβαίνοντας στην Α2 κάποιοι άρχισαν να ζεσταίνονται. Τώρα είναι προφανές ότι η σχέση μας με τον κόσμο γυρίζει ξανά σε εποχές που πρωταγωνιστούσαμε. Τον ευχαριστούμε για την σημερινή του παρουσία. Ο κόσμος έπαιξε ρόλο στη διαμόρφωση του αποτελέσματος».

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 41-42, 64-60, 81-78.

Διαιτητές: Γκόντας – Σώμος – Μπίκας.

ΑΕΚ (Ζιάγκος): Παπαντωνίου 2, Κάιλς 16 (1), Σάκοτα 17 (4), Κασελάκης 12 (1), Πολυτάρχου 3 (1), Παπαδιονυσίου, Νίκολιτς 2, Ράιτ 10 (2), Καμπερίδης, Ουίλιαμσον 2, Τσιάκος 3, Σαρικόπουλος 14.

ΡΕΘΥΜΝΟ AEGEAN (Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 8 (1), Κουμπούρας 9, Φιτζπάτρικ, Κάουνσιλ 23 (6/7 τρίποντα), Άλεν 8 (2), Καλαμπόκης 3 (1), Φαγιέ 14 (2), Σίνης 2, Χείλαρης 3 (1), Κράβιτς 8.

Με ηγέτη τον Αλέξανδρο Βεζένκοφ, που πέτυχε 23 πόντους, πήρε 8 ριμπάουντ και στο Tendex σημείωσε επίδοση 1.015, ο Άρης νίκησε εύκολα το Ψυχικό (90-65) και προκρίθηκε στην επόμενη αγωνιστική της δεύτερης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι «κίτρινοι» πήραν τον έλεγχο του ματς μετά τα πρώτα λεπτά, τελείωσαν την πρώτη περίοδο (30-20) και το πρώτο ημίχρονο (42-32) με διαφορά 10 πόντων και στο δεύτερο ημίχρονο με τους ΛαΜάρκους Ριντ, Τόρεϊ Τόμας να πλαισιώνουν τον Βεζένκοφ κυριάρχησαν πλήρως. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Άρη στο +18 (66-48), ενώ η διαφορά έφτασε μέχρι τους 25 (83-58) στο 37’.

Ο κόουτς των «κίτρινων» Δημήτρης Πρίφτης επισήμανε την σοβαρότητα και την συγκέντρωση που είχαν οι παίκτες του στο σημερινό ματς: «Το Ψυχικό είναι μία σοβαρή ομάδα. Χρειάστηκε να έχουμε αρκετή υπομονή για να φτάσουμε στη νίκη. Αντιμετωπίσαμε την αναμέτρηση με σοβαρότητα και καλή συγκέντρωση».

Τα δεκάλεπτα: 20-30, 32-42, 48-66, 65-90.

Διαιτητές: Αναστόπουλος - Μάνος - Ανδρικόπουλος.

ΨΥΧΙΚΟ (Ρεμεντέλας): Νίκου 4 (5 ασ.), Αχής 6 (2), Περσίδης, Παπανικολάου 6, Δημάκος 10 (1), Μάντζαρης 10 (2), Κορωνίδης 5 (1), Πάνου 8, Ναούμης, Λάτοβιτς 12 (1 τριπ., 7 ριμπ.), Ματζιώρης 4.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης, 22/27 βολές, 25/34 δίποντα, 6/14 τρίποντα, 34 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 14 λάθη, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα): Πάσαλιτς 4, Μανωλόπουλος, Μούρτος 7 (1), Σίμτσακ 14 (7 ριμπ.), Γκίκας 15 (3), Ριντ 9 (1), Τόμας 9 (7 ασ.), Πουλιανίτης Χαρίσης 2, Καραθανάσης 7, Βεζένκοφ 23 (1 τριπ., 8 ριμπ., Tendex 1.015).

Ο Κόροιβος στην πρώτη εντός έδρας αναμέτρηση μετά την άνοδο στην Basket League για πρώτη φορά στην ιστορία του, νίκησε τα Τρίκαλα με 69-64 με πρωταγωνιστές τους Νίκο Αγγελόπουλο, Ντιν Γκάρετ και τον Τζος Ματζέτ, που ήταν ο «εγκέφαλος» του παιχνιδιού του.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν αισθητά την αμυντική απόδοση τους στο δεύτερο ημίχρονο, δέχθηκαν 26 πόντους και με επιμέρους σκορ 17-12 στην τελευταία περίοδο πήραν την νίκη και την πρόκριση. Στην νίκη του Κοροίβου έπαιξαν σημαντικό ρόλο οι Ανδρέας Κανονίδης, Μιχάλης Γιαννακίδης, που έδωσαν πολύτιμες λύσεις στο δεύτερο μέρος και ειδικά στην τέταρτη περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 33-38, 52-52, 69-64.

Διαιτητές: Κορομηλάς - Ψαριανός – Μαγκλογιάννης.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Χ. Μαρκόπουλος): Ματζέτ 10 (2/3 τριπ.- 5 ριμπ. - 6 ασίστ), Γιαννακίδης 8 (2), Αγγελόπουλος 22 (1/2 βολές, 6/7 δίποντα, 3/5 τριπ.), Αρχιμανδρίτης, Μπατής ,Βασίλιεβτις 4 (1), Κανονίδης 10, Φιλιππάκος, Γκάρετ 15 (7/9 διπ. - 9 ριμπ. - 3 κοψ.), Γαλιώτος, Φουρνόδαυλος.

ΤΡΙΚΑΛΑ BC ARIES (Φλεβαράκης): Ίνγκραμ 6, Νικολόπουλος 3 (1), Κάτζι 5 (1), Μπούι 11 (1), Τσούκοβιτς 3 (1), Πάνος 13, Σπανός 1, Καμαριώτης, Δεληγιάννης 12 (6/8 διπ.), Ματαλόν 8, Χουχούμης, Βαρυτιμιάδης 2.

Ο Απόλλωνας Carna με «κλειδί» το επιμέρους σκορ 21-11 στην τρίτη περίοδο πέρασε από την Βέροια (77-63 τον Φίλιππο) και προκρίθηκε στην τρίτη αγωνιστική της δεύτερης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Πρωταγωνιστές της επικράτησης των «Φρουρών της Αχαΐας» ήταν ο Γάιος Σκορδίλης, που κυριάρχησε στις δύο ρακέτες και ο Μουχάμεντ Ελ-Αμίν. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας Carna μετέτρεψε το μικρό προβάδισμα του πρώτου μέρους (40-36) σε διαφορά 14 πόντων (61-47) στο τέλος του δεκαλέπτου και έβαλε τις βάσεις της νίκης του.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 36-40, 47-61, 63-77.

Διαιτητές: Καρακατσούνης-Παφίλης-Ξενικάκης.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Πεταλωτής, Σιδηρόπουλος, Τραϊανός 11 (1τρ., 8ριμπ.), Δεληγιώργης 4, Πλιούκας 5 (1), Γκιουλέκας 10, Κασαμπαλής 15, Αργύρης, Τριχόπουλος 13 (1), Πεχλιβάνος, Λευκαδίτης 5.

ΑΠΟΛΛΩΝ CARNA (Βετούλας): Αργυρόπουλος 8, Γκάλογουει 12 (2), Σκορδίλης 18 (14 ρ.), Πεν 3 (1), Φιτζπάτρικ 8 (2), Αντωνάκης 8, Μπατής 4, Ελ Αμιν 16 (2), Μολφέτας, Νιφόρας.