Κυριαρχώντας απόλυτα στην 1η και στην 3η περίοδο ο Κόροιβος άρχισε τη νέα Stoiximan.gr Basket League με τον ιδανικότερο τρόπο. Νίκησε τον Άρη στην Αμαλιάδα με 71-55, δίνοντας έτσι συνέχεια στη μίνι παράδοση που έχει δημιουργήσει καθώς αυτή ήταν η 3η νίκη του σε τέσσερα εντός έδρας παιχνίδια κόντρα στην ομάδα της Θεσσαλονίκης. Ντεκόσεϊ (17π, 8ρ.), Ράουντρι (13π, 5ρ.) και Σαχπατζίδης (6π, 5ρ, 4ασ.) οι κορυφαίοι για τον Κόροιβο. Μπένσον (16π, 7ρ.) και Φλιώνης (9π, 4ρ, 4ασ.) διασώθηκαν για τον Άρη.

Η πρώτη περίοδος ανήκει ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους που άρχισαν πολύ καλά και στις δύο πλευρές του παρκέ. Έτσι με πέντε πόντους του Ντεκόσεϊ προηγήθηκαν με 9-4 στο 4ο λεπτό για να συνεχίσουν να αυξάνουν τη διαφορά (13-6 στο 5΄, 15-6 στο 9΄) για να κλείσουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 20-7 χάρη σε τρίποντο του Σκουλίδα. Ήταν μάλιστα το μοναδικό εύστοχο τρίποντο της πρώτης περιόδου μετά από 11 άστοχα και των δύο ομάδων (0/5 ο Κόροιβος, 0/6 ο Άρης).

Ο Κόροιβος μπήκε στη δεύτερη περίοδο με κεκτημένη ταχύτητα από την πρώτη και παίρνοντας πνοή από τον Μιλεντίγεβιτς έστειλε τη διαφορά ακόμη και στους 19 πόντους (33-14 στο 14΄). Η εικόνα του παιχνιδιού όμως άλλαξε άρδην μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Με την ταυτόχρονη παρουσία των Φλιώνη, Πουλιανίτη στην 5άδα του ο Άρης και με τον Μπένσον να κυριαρχεί στις δύο ρακέτες κατάφερε με ένα σερί 17-4 στο τελευταίο 6λεπτο να «ροκανίσει» τη διαφορά με αποτέλεσμα το φινάλε του ημιχρόνου να βρει την ομάδα της Θεσσαλονίκης μόλις στο -6 (37-31). Οι δύο ομάδες είχαν σοβαρή αδυναμία στο να βρουν σκορ από μακριά αφού ο μεν Κόροιβος είχε 4/17 τρίποντα, ο δε Άρης 0/7.

Το τρίτο δεκάλεπτο έμοιαζε να βγαίνει με καρμπόν από το πρώτο αφού ο Κόροιβος επέβαλλε εκ νέου τον δικό του ρυθμό, εκμεταλλευόμενος τις κακές επιθετικές επιλογές και τα χαμηλά ποσοστά του Άρη. Η διαφορά πολύ γρήγορα έφτασε ξανά σε διψήφια επίπεδο, με την ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου να την αυξάνει σταδιακά (43-31 στο 24΄, 49-33 στο 25΄, 58-38 στο 28΄ και 63-39 στο 29΄) για να τελειώσει η περίοδος με τη διαφορά στους 21 για τον Κόροιβο (63-42).

Το τελευταίο δεκάλεπτο αποδείχτηκε διαδικαστικού χαρακτήρα καθώς ο Άρης δεν είχε τρόπο επιστροφής για δεύτερη φορά στο παιχνίδι. Ο Κόροιβος διαχειρίστηκε τη διαφορά που είχε οικοδομήσει και έφτασε σε μία μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-7, 37-31, 63-42, 71-55.

*Πριν το τζάμπολ η ΚΑΕ Κόροιβος τίμησε τον Παναγιώτη Γιαννάκη για την προσφορά του στο ελληνικό μπάσκετ.

*Παράλληλα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του επί σειρά ετών μέλους του δ.σ. του Κόροιβου Ηλία Θλιβερού που έφυγε από τη ζωή. Παίκτες και προπονητές της ομάδας άφησαν λουλούδια στη θέση του στην εξέδρα.

Παναγιώτης Γιαννάκης (προπονητής Άρη): «Συγχαρητήρια στον Κόροιβο για τη νίκη του. Εμείς δεν βρεθήκαμε ποτέ στο παιχνίδι, εκτός από 5-6 λεπτά στο 2ο δεκάλεπτο. Λάθη, επιπολαιότητες, πολλά χαμένα λέι-απ από την πλευρά μας. Πρέπει να βρούμε τον τρόπο που θα είμαστε αποτελεσματικοί, δεν είναι αυτή η εικόνα μας, αλλά αυτό είναι το μπάσκετ. Την πρώτη φορά καταφέραμε να επανέλθουμε στο ματς, αλλά στη δεύτερη όχι. Ειδικά όταν είσαι καινούργια ομάδα όπως εμείς, είναι δύσκολο να επιστρέψεις δύο φορές. Η ήττα ήρθε φυσιολογικά».

Σχετικά με το αν αυτή η ήττα είναι ένα μάθημα για την ομάδα του, ο προπονητής του Άρη είπε: «Φυσικά. Είναι ένα πολύ καλό μάθημα. Το παιχνίδι έχει εξελιχθεί πάρα πολύ, παίζεται σε όλο τον κόσμο και υπάρχουν παιδιά με ικανότητες που μπορούν να το παίξουν. Εμείς δεν είμαστε έτοιμοι σαν ομάδα και το είπαμε μετά τη νίκη στον προημιτελικό. Μόνο με σκληρή δουλειά μπορείς να φτάσεις στο επίπεδο που θέλεις και αυτό θα κάνουμε».

Όσο για την απόδοση των Αθηναίου και Βον: «Είναι δύσκολο όταν τα δύο σου γκαρντ μένουν χαμηλά. Δεν ήταν οι μόνοι όμως, οι περισσότεροι παίκτες είχαν θέμα σήμερα. Δεν είχαμε υπομονή να επιστρέψουμε στο παιχνίδι».

Ντίνος Καλαμπάκος (προπονητής Κόροιβου): «Καταρχήν καλή αγωνιστική χρονιά. Για το παιχνίδι μπορούμε να πούμε μόνο δυο- τρία πράγματα, είναι πρώτη αγωνιστική και γίνονται πολλά πράγματα. Το δεύτερο είναι ότι είχαν ένα παιχνίδι τα παιδιά Άρης- ΠΑΟΚ και μετά από τρεις μέρες φάνηκε ότι και οι δύο ομάδες δεν ήταν έτοιμες. Το τρίτο και σημαντικότερο για εμάς εκτός από την χαρά της νίκης ήταν μια πόλη ολόκληρη αγωνιούσε να χαρίσει την νίκη σε έναν άνθρωπο που δεν είναι μαζί μας, τον Ηλία Θλιβερό. Νομίζω ότι από εκεί πάνω μπορεί να χαμογελάει, η ομάδα της καρδιάς του, η ομάδα έδωσε και χρόνο και χρήμα και οτιδήποτε, εκεί πάνω μπορεί να αισθάνεται χαρούμενος. Από εκεί και πέρα δεν λέει κάτι η νίκη μας και πέρυσι η Λευκάδα νίκησε στην πρώτη αγωνιστική τον ΠΑΟΚ».

Όσο για τη συνέχεια: «Πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι, εμείς ξέρουμε ότι έχουμε δρόμο, πρέπει να δουλέψουμε σκληρά, να είμαστε ικανοί και όπου πάει η χρονιά. Ξαναλέω ότι η πρώτη αγωνιστική δεν είναι ούτε για τρομερές λύπες, ούτε για μεγάλες χαρές. Τώρα ξεκινήσαμε και θα δούμε τι θα γίνει σε 25 ακόμα αγωνιστικές. Καλή επιτυχία στον Παναγιώτη και τον Άρη».