Η πρώτη νίκη της ΑΕΚ στο φετινό Basketball Champions League είναι γεγονός, με την κάτοχο του τίτλου, να νικά στην Τσεχία τη Νίμπουρκ με 94-93 για τη δεύτερη αγωνιστική, έπειτα από παιχνίδι που κρίθηκε στη δεύτερη παράταση!

Η ελληνική ομάδα παρότι ήταν εντυπωσιακή στο πρώτο μέρος, είδε τους Τσέχους να γυρνούν το παιχνίδι, και εν τέλει να χρειάζονται δύο εξτρά πεντάλεπτα για να κριθεί ο νικητής. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης που τελείωσε το παιχνίδι με 23 πόντους έχοντας 7/8 τρίποντα!

Η Ένωση ήταν πολύ καλύτερη στο πρώτο μέρος έχοντας σε εξαιρετική βραδιά τον Ράταν-Μέις που είχε ήδη εννέα ασίστ από το πρώτο ημίχρονο. Μετά από το πρώτο πεντάλεπτο που οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (11-11) η ΑΕΚ έτρεξε ένα σερί 8-0 σε ένα δίλεπτο και στο 7' προσπέρασε με 19-11. Ένα λεπτό αργότερα ο Λαρεντζάκης με τρίποντο έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (14-24) ενώ το φινάλε του πρώτου μέρους βρήκε την ΑΕΚ να προηγείται με 30-17.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο με την ΑΕΚ να πηγαίνει στο +16 (19-35) στο 14' ενώ τρία λεπτά αργότερα άγγιξε τους 20 πόντους όταν ο Καββαδάς με κάρφωμα έκανε το 27-46. Εν τέλει η ελληνική ομάδα πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 52-36.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στο δεύτερο μέρος, με στόχο να κατεβάσουν τη διαφορά και τα κατάφεραν. Τρέχοντας αρχικά ένα επιμέρους σκορ 9-3 μείωσαν σε 47-55 ενώ δε σταμάτησαν εκεί καθώς στο 28' κατάφεραν να καλύψουν πλήρως τη διαφορά να ισοφαρίσουν (61-61) και ένα λεπτό πριν από το τέλος της περιόδου, να προσπεράσουν με 62-61. Η ΑΕΚ ωστόσο με ένα μικρό σερί 5-0 έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 66-62.

Η ΑΕΚ συνέχισε να έχει προβάδισμα και στην έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου, με τον Λαρεντζάκη να ευστοχεί σε τρίποντο στο 33' για το 66-78. Η ελληνική ομάδα όμως στη συνέχεια έμεινε δίχως σκορ για πέντε αγωνιστικά λεπτά με αποτέλεσμα η Νίμπουρκ να πλησιάσει στον πόντο (77-78) ενώ με ένα τρίποντο του Μπόχατσικ στα 43'' για το τέλος προσπέρασε με 82-80. Στα 18'' ο Λαρεντζάκης με 2/2 βολές ισοφάρισε σε 82-82 με τον Χουμπάν να αστοχεί σε τρίποντο και το παιχνίδι να πηγαίνει στην παράταση.

Στο εξτρά πεντάλεπτο η ΑΕΚ συνέχισε να είχε άστοχη με την Νίμπουρκ να παίρνει προβάδισμα με 86-83 στο 42'. Μετά από τέσσερα άστοχα τρίποντα ο Λαρεντζάκης βρήκε στόχο έξω από τα 6,75μ. ισοφαρίζοντας σε 86-86 στα 53'', όμως στην τελευταία επίθεση ο Γκρίφιν ήταν άστοχος στέλνοντας τις δύο ομάδες στη δεύτερη παράταση. Εκεί ο Σάκοτα έδωσε προβάδισμα με 94-91 41'' πριν από το τέλος, με την ΑΕΚ να διατηρεί αυτό το +3 ως στο τέλος και να φτάνει στη νίκη με 94-93.

Τα δεκάλεπτα: 17-30, 36-52, 62-66, 82-82, 86-86, 93-94

ΝΙΜΠΟΥΡΚ (Αμιέλ): Μπέντα 7 (1), Μπόχατσικ 23 (4), Χρούμπαν 25 (4), Λόρενς 7 (13 ασίστ), Πέτερκα 15 (3 τρ., 11 ριμπ.), Κριζ 5, Πούμπρλα 4, Σμιθ 4, Βγιοράλ, Ράιτ 3

ΑΕΚ (Μπάνκι): Γκρίφιν 2 , Χάντερ 5, Λαρεντζάκης 23 (7), Σάκοτα 11, Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος 10 (1), Καββαδάς 7, Ματσιούλις 21 (5), Ρατάν-Μέις 2 (11 ασίστ), Ρόμπερσον 13, Ρογκαβόπουλος