Ο Παναθηναϊκός με… επαγγελματική νίκη στο ΟΑΚΑ επί των Τρικάλων Bc Aries (77-64) στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 9η αγωνιστική, παρέμεινε η μοναδική αήττητη ομάδα στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Οι «πράσινοι» έκαναν το «οκτώ στα οκτώ» (η εξ’ αναβολής αναμέτρησης της 7ης αγωνιστικής κόντρα στον ΠΑΟΚ θα γίνει την επόμενη Δευτέρα 14/12) πατώντας… γκάζι μέχρι λίγο πριν το 17’ (42-18). Στο δεύτερο ημίχρονο τα Τρίκαλα Bc Aries παρά την αστοχία τους έξω από τα 6,75 μέτρα (0/15 τρίποντα μέχρι το 35’) παρουσιάστηκαν πιο ανταγωνιστικά και μείωσαν την διαφορά μέχρι τους 13, με τον Σάσα Τζόρτζεβιτς να δίνει… ανάσες στους Βλάντο Γιάνκοβιτς (δεν έπαιξε αν και ήταν στην δωδεκάδα), Μίροσλαβ Ραντούλιτσα (χρησιμοποιήθηκε μόλις για 5’) εν όψει της κρίσιμης για την πρόκριση στο Top 16 της Ευρωλίγκας συνάντησης της προσεχούς Παρασκευής (11/12) με αντίπαλο την Ζιελόνα Γκόρα.

Ο Παναθηναϊκός είχε καλό ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο με… μαέστρο τον Νικ Καλάθη (8 πόντοι με 2/2 τρίποντα και 7 ασίστ). Με δύο τρίποντα των Καλάθη, Αντώνη Φώτση και δύο βολές του Νίκου Παππά οι «πράσινοι» τελείωσαν με διψήφια διαφορά το πρώτο δεκάλεπτο (21-11).

Με τρίποντο του Βασίλη Χαραλαμπόπουλου και δύο σερί καλάθια του Γιώργου Παπαγιάννη, οι «πράσινοι» ανέβασαν την διαφορά στους 15 (29-14) με 6’ και 38’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Με πέντε σερί πόντους του Χαραλαμπόπουλου (δύο βολές και τρίποντο) ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 24 (42-18) 3’ και 19’’ πριν το τέλος του πρώτου μέρους. Τα Τρίκαλα με 7 σερί πόντους, οι δύο τελευταίοι με εντυπωσιακό κάρφωμα στον αιφνιδιασμό, του Ντιμίτριους Κόνγκερ μείωσαν στους 19 (44-25) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με τρίποντο του Τζέιμς Φελντέιν, οι «πράσινοι» ανέβασαν την διαφορά στους 22 πόντους (47-25) 1’ και 20’’ μετά τη έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστές τους Κόνγκερ, Τζέι Αρ Κάντουγκαν και Τζάστιν Ρόμπινσον μείωσαν στους 13 (52-39) με 3’ και 38’’ να απομένουν για την λήξη της τρίτης περιόδου.

Με τον Αντώνη Φώτση να βρίσκεται σε… ανοιχτή σύνδεση με το καλάθι ο Παναθηναϊκός ξέφυγε και πάλι με 20 (67-47) λίγο μετά το 32’. Στα τελευταία λεπτά η θεσσαλική ομάδα που δεν σταμάτησε να προσπαθεί μείωσε πάλι μέχρι τους 13 (73-60) με δυόμιση λεπτά να απομένουν για την λήξη της συνάντησης.

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 44-25, 60-45, 77-64.

Κώστας Φλεβαράκης (προπονητής Τρικάλων Bc Aries): «Όταν παίζεις αυτά τα ματς με ομάδες επιπέδου Παναθηναϊκού ξέρεις πως βάσει λογικής φαίνεσαι καλός ή κακός ανάλογα με την εμφάνιση του αντιπάλου σου. Προσπαθήσαμε να βάλουμε δύσκολα στον Παναθηναϊκό. Δουλεύει καλά και είναι σε φόρμα ειδικά στην Ευρωλίγκα, όπου προέρχεται από μια σημαντική νίκη. Όταν έχεις τόσα πολλά λάθη, τα οποία τιμωρούνται από τέτοιου επιπέδου αντίπαλο και έχεις μόλις δύο εύστοχα τρίποντα,  δεν έχεις τύχη. Θα θέλαμε τέτοια ματς να είναι πιο ανταγωνιστικά, αλλά η διαφορά δυναμικότητας είναι μεγάλη.

Εύχομαι στον Παναθηναϊκό να πάρει τη νίκη που χρειάζεται για να περάσει στο Top 16 όπου αναμένεται να είναι καλύτερος, ειδικά μετά τις προσθήκες των Παππά και Μποχωρίδη. Συγχαρητήρια και στα δικά μας παιδιά για την προσπάθεια».

Τζιν Τιγκ (μπασκετμπολίστας Τρικάλων Bc Aries): «Ήταν ένα σκληρό παιχνίδι. Ο Παναθηναϊκός έπαιξε πολύ καλά στην άμυνα και ολοκλήρωσε εξαιρετικά το παιχνίδι».

Σάσα Τζόρτζεβιτς (προπονητής Παναθηναϊκού): «Ήταν μια σημαντική νίκη. Δείξαμε σεβασμό απέναντι στα Τρίκαλα. Παίξαμε καλή άμυνα, που είναι και το δυνατό μας σημείο και πετύχαμε 32 πόντους από αιφνιδιασμό πράγμα πρωτόγνωρο για εμάς. Στο δεύτερο ημίχρονο χαλαρώσαμε αρκετά. Τα Τρίκαλα έπαιξαν επιθετικά. Προσπαθήσαμε να τους αντιμετωπίσουμε κάνοντας όσο το δυνατόν λιγότερα λάθη. Είναι μια ομάδα που πιέζει και είχαμε στόχο να κάνουμε λιγότερα από δέκα λάθη. Τελικά κάναμε δώδεκα.

Ξεκουράσαμε παίκτες όπως ο Ραντούλιτσα, ο Πάβλοβιτς και ο Γιάνκοβιτς κάτι που μας επέτρεψε το καλό μας πρώτο ημίχρονο. Χάσαμε, όμως, αρκετά ελεύθερα σουτ ειδικά στο δεύτερο μέρος. Ίσως να φταίει η έλλειψη ενέργειας και αυτοσυγκέντρωσης. Ίσως το μυαλό μας να ήταν περισσότερο στο ματς με την Ζιέλονα Γκόρα, κάτι που είναι κάπως φυσιολογικό. Η σκέψη μας πλέον είναι στον αγώνα της Παρασκευής».

Σχετικά με το Νικ Καλάθη και το τριπλ νταμπλ που… άγγιξε, είπε: «Είναι αρκετά νέος για να ανταπεξέλθει. Προσπαθώ να μην εξαντλώ τους παίκτες του. Ο Παππάς επέστρεψε έπειτα από καιρό και έδωσε ενέργεια στην ομάδα. Μας έχει στοιχίσει πολύ η έλλειψη του Μποχωρίδη. Ο Καλάθης έσπασε το δάκτυλό του και έχει βελτιωθεί μετά από αυτό. Ο επαγγελματισμός του είναι εκπληκτικός. Δεν έχασε ούτε μία προπόνηση λόγω του τραυματισμού του. Αποτελεί παράδειγμα προς μίμηση. Έχει αρκετή ενέργεια, να χτυπήσω ξύλο. Είναι εξαιρετικός».

Βασίλης Χαραλαμπόπουλος (μπασκετμπολίστας Παναθηναϊκού): «Παίξαμε απέναντι σε μια αθλητική ομάδα που τρέχει καλά στον αιφνιδιασμό. Προσπαθήσαμε να τους κόψουμε τα εύκολα καλάθια και να είμαστε καλοί στην άμυνα  στο 5 εναντίον 5. Στο δεύτερο ημίχρονο χάσαμε τη συγκέντρωσή μας αλλά πήραμε τη νίκη. Εύχομαι καλή συνέχεια στα Τρίκαλα».