Αν και αγωνίστηκε χωρίς τον Ντι Τζέι Κούπερ, που έχει δικαίωμα συμμετοχής από την δεύτερη φάση της διοργάνωσης, και τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη, ο οποίος ένιωσε ενοχλήσεις στην προθέρμανση, η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία να νικήσει στην Ρωσία την Νίζνι Νόβγκοροντ, που επικράτησε με 86-79 για την 8η αγωνιστική της πρώτης φάσης του Eurocup και τον ΣΤ’ Όμιλο.

Η ΑΕΚ κυριάρχησε στο παρκέ μετά το έκτο λεπτό της συνάντησης με τον Δημήτρη Μαυροειδή να είναι ασταμάτητος επιθετικά μέσα στην ρακέτα (17 πόντοι στο πρώτο ημίχρονο) και τον Δημήτρη Κατσίβελη σε ρόλο δημιουργού (4 ασίστ στο ίδιο διάστημα). Με σερί 10-0 σε διάστημα σχεδόν τριών λεπτών, ξέφυγε με διψήφια διαφορά (31-19) με 8’ και 18’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η Ένωση συνέχισε με καλό ρυθμό επιθετικά (5/7 τρίποντα στο πρώτο μέρος), αλλά στην άμυνα δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματική με συνέπεια η Νίζνι με καλάθι του Κάσπαρς Μπέρζινς από επιθετικό ριμπάουντ να μειώσει στην εκπνοή του πρώτου μέρους στους οκτώ (52-44). Ο Βίκτορ Ρουντ με 13 πόντους με 3/5 τρίποντα ήταν η μεγαλύτερη απειλή για την άμυνα της ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο.

Η Ένωση ανέβασε την διαφορά στους 12 (56-44) στο πρώτο λεπτό του δεύτερου ημιχρνου, αλλά στην συνέχεια υπέπεσε σε λάθη και έκανε κακές επιλογές υπό την πίεση της Νίζνι, που ανέβασε την άμυνα της ψηλά για να αλλάξει τον ρυθμό του παιχνιδιού.. Οι γηπεδούχοι βρήκαν από την άμυνα τους εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό και ρυθμό στην επίθεση. Προσπέρασαν στο 28’ με 60-59 με πρωταγωνιστές τους Ιβάν Στρέμπκοφ, Κάσπαρς Μπέρζνις και παρότι η ΑΕΚ ισοφάρισε με σερί 5-0 σε 74-74 στο 36’, με δύο καθοριστικά καλάθια του πρώτου σκόρερ τους Βίκτορ Ραντ, που έκαναν το σκορ 83-76 στο 39’, πήραν την νίκη και η Ένωση δεν κατάφερε να κάνει καθοριστικό βήμα για την πρόκριση στο «Last 32».

Τα δεκάλεπτα:  19-25, 44-52, 63-63,  86-79.

ΝΙΖΝΙ (Μπαγκάτσκις):  Ρουντ 21 (3), Ζαριάσκο, Ίβλεφ 9 (1), Μαχάλμπασιτς 8, Αντόνοφ 11 (3), Κβοστόφ 5 (1), Μπερζίνς 12 (1 τριπ. – 13 ριμπ.), Στρεμπκόφ 15 (3), Κιρντιάσκιν 5 (1).

ΑΕΚ (Ντρ. Σάκοτα):  Παπαντωνίου 3 (1), Κατσίβελης 5 (6 ασ), Καλαμπόκης 5, Χέρστον 15 (1 τριπ. – 7 ριμπ.), Σάκοτα 10 (1), Μιλόσεβιτς 10 (2), Κάρτερ 2, Σαρικόπουλος 3 , Μαυροειδής 26 (10 ριμπ.).