Για 16η φορά στην ιστορία του και τέταρτη σερί σεζόν ο Παναθηναϊκός κατέκτησε τον τίτλο του Κυπέλλου Ελλάδας με την νίκη του στον 40ο τελικό του θεσμού στο ΟΑΚΑ επί του Απόλλωνα Carna (68-53).

Οι «πράσινοι» κυριάρχησαν κυριάρχησαν στα πρώτα τρία δεκάλεπτα του τελικού μπροστά σε 12.000 φίλους του και 1.000 Πατρινούς φιλάθλους. Πολυτιμότερος Παίκτης του τελικού αναδείχθηκε ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης και πρώτος σκόρερ ο Τόαριλν Φιτζπάτρικ των ηττημένων με 19 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός άρχισε τον τελικό με 9-0 στα πρώτα τρεισήμισι λεπτά και προηγήθηκε με 8 (12-4) λίγο πριν το 6’ και λίγο πριν το 7’ (15-7). Με την είσοδο του Νίκου Αργυρόπουλου οι «Φρουροί της Αχαΐας» έγιναν πιο ανταγωνιστικοί και με τρίποντο του αρχηγού τους μείωσε στους 5 (15-10) 2’ και 53’’ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου και στους 4 (16-12) με 1’ και 30’’ να απομένουν για την λήξη του δεκάλεπτου.

Οι «πράσινοι» απάντησαν με βελτίωση της άμυνας τους, άφησαν τον Απόλλωνα Carna χωρίς καλάθι για πεντέμιση λεπτά  και με σερί 11-0 με 6 πόντους του Μαυροκεφαλίδη και με 5 με ένα τρίποντο του Νίκου Παππά, ξέφυγαν με διαφορά 15 πόντων (27-12) με 6’ και 43’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι «Φρουροί της Αχαΐας» αντέδρασαν και με σερί 6-0 μείωσαν στους 9 (27-18) 3’ και 43’’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους, αλλά ο Παναθηναϊκός με νέο σερί 9-0, που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Έι Τζέι Σλότερ, ξέφυγε με 18 και νταμπλ σκορ (36-18) με 52’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι «πράσινοι» πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με την μεγαλύτερη διαφορά τους στο πρώτο μέρος, +19 (39-20) μετά από τρίποντο του Δημήτρη Διαμαντίδη από τα 7,5 μέτρα σχεδόν με την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό στην τρίτη περίοδο με αποτέλεσμα η διαφορά να μεγαλώσει. Οι «πράσινοι» με την καλή άμυνα τους και χτυπώντας στην επίθεση μέσα στο καλάθι με τον Μπατίστα αρχικά και στην συνέχεια τον Μαυροκεφαλίδη, αλλά και με τις διεισδύσεις του Παππά ανέβασαν την διαφορά στους 26 (57-31) με γκολ φάουλ του MVP του τελικού 29’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου.

Στην τέταρτη περίοδο η άμυνα του Παναθηναϊκού χαλάρωσε, ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς έδωσε την ευκαιρία στους «μικρούς» Χαραλαμπόπουλο, Λούντζη και Διαμαντάκο να αγωνιστούν και ο Απόλλωνας Carna με τους Φιτζπάτρικ, Μπράντον Πεν και Βασίλη Νιφόρα μείωσε την διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 12-21, 20-39, 31-57, 53-68.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ CARNA (Νίκος Βετούλας): Σκορδίλης 5 (1), Αργυρόπουλος 9 (1), Γκάλογουεϊ, Πεν 5 (1), Φίτζπατρικ 19 (2), Μπατής 2, Ελ Αμίν 4, Πελεκούδας 2, Μολφέτας, Νιφόρας 7 (1), Γεωργαλής, Ότζο.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 3 (1), Σλότερ 3 (1), Μποχωρίδης 3 (1), Γιάνκοβιτς 4, Φώτσης 6 (1), Παππάς 9 (1), Μαυροκεφαλίδης 13, Διαμαντίδης 9, Γκιστ 6 (2), Μπατίστα 9, Διαμαντάκος 3, Λούντζης.

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, που αναδείχθηκε MVP του τελικού του Κυπέλλου Ελλάδας, δήλωσε ότι Πολυτιμότεροι για εκείνον είναι οι Νίκος Παππάς, Βλάντο Γιάνκοβιτς, που πρωταγωνίστησαν στις νίκες επί των Ολυμπιακού, στον προημιτελικού, ΠΑΟΚ, στον ημιτελικό: «Ήταν μια πολύ σημαντική νίκη κι ένας τίτλος για μας. Ο Απόλλων είναι μια πολύ καλή ομάδα, που φέτος παίζει πάρα πολύ καλό μπάσκετ. Αυτό που μετρά είναι ο τίτλος. Πριν τον Απόλλωνα παίξαμε με τον Ολυμπιακό και τον ΠΑΟΚ, οπότε για μένα MVP είναι ο Παππάς και ο Γιάνκοβιτς. Για να μην ξεχνάμε κιόλας. Συνεχίζουμε, έχουμε πολύ δύσκολο πρόγραμμα μπροστά μας. Μετά την ήττα από την Άλμπα δεν ήμασταν καλά ψυχολογικά, αλλά αυτό το τρόπαιο θα μας δώσει ώθηση για να πάμε να νικήσουμε το παιχνίδι με τον Ερυθρό Αστέρα».

Η νίκη στον τελικό θα δώσει αυτοπεποίθηση στους «πράσινους» εν όψει του καθοριστικού για την πρόκριση στα πλέι οφ αγώνα της ερχόμενης Πέμπτης (9/4) κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι σημείωσε ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς, προπονητής του Παναθηναϊκού: «Ο Απόλλων είναι μια πολύ καλή ομάδα. Κερδίσαμε μια ομάδα που παίζει πολύ καλό μπάσκετ, κυρίως επειδή παίξαμε από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό πολύ καλή άμυνα. Ξέρουμε ότι μετά την ήττα από την Άλμπα χρειάζεται να δυναμώσουμε σε επίπεδο αυτοπεποίθησης κι αυτό το κατορθώνεις μόνο μέσα από καλή άμυνα. Για μένα είναι το πρώτο τρόπαιο στην Ελλάδα, για τον Παναθηναϊκό ένα από τα πολλά. Το σημαντικό είναι πως φτάσαμε στον τίτλο αυτό αφού πρώτα νικήσαμε τον Ολυμπιακό χωρίς κόσμο και τον ΠΑΟΚ εκτός έδρας. Μου άρεσε πολύ η ατμόσφαιρα στο γήπεδο. Η νίκη αυτή θα μας δώσει την απαιτούμενη αυτοπεποίθηση για να συνεχίσουμε στην Ευρωλίγκα. Καλή τύχη στον Απόλλωνα».

Σε ερώτηση γιατί δεν έπαιξαν οι Νέλσον, Μπλουμς, Λαουάλ και την θέση τους πήραν οι Χαραλαμπόπουλος, Διαμαντάκος και Λούντζης, ο κόουτς των «πρασίνων» ξεκαθάρισε: «Ήρθα εδώ με ένα project να προωθήσουμε νέους παίκτες. Όλη τη σεζόν στο ελληνικό πρωτάθλημα δίνω χρόνο στους παίκτες ώστε σιγά – σιγά να αποκτήσουν εμπιστοσύνη κι ελπίζω ότι έχουν μέλλον. Επίσης δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι στον αγώνα Κυπέλλου με τον Ολυμπιακό είχαμε νικήσει με αυτούς τους παίκτες και τους άξιζε να παίξουν στον τελικό».

«Δεν είχα Ισπανούς παίκτες στην Ταού, αλλά είχα πάντα νέους παίκτες από την Αργεντινή ή άλλες χώρες», εξήγησε ο Ιβάνοβιτς σε ερώτηση εάν του αρέσει το πλάνο του Παναθηναϊκού και τόνισε: «Αλλά μου αρέσει αυτή η διαδικασία. Ποτέ δεν κάνω διαφοροποίηση αν ο παίκτης είναι Έλληνας, Γάλλος, Ισπανός ή Αμερικανός. Θέλω να είναι νέος και καλός».

«Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό, δεν χωρά αμφισβήτηση πως ήταν πολύ καλύτερος», παραδέχθηκε ο Νίκος Βετούλας, προπονητής των «Φρουρών της Αχαΐας» και τόνισε: «Δυστυχώς σε ένα ακόμη ματς δεν μας πήγε καλά το σουτ. Στην άμυνα κάναμε καλή προσπάθεια και πρέπει να το κρατήσουμε αυτό. Με την επιστροφή κάποιων τραυματιών και την ενσωμάτωση κάποιων νέων παικτών θα προσπαθήσουμε να βρούμε ρυθμό. Συγχαρητήρια και στα δικά μας παιδιά και ευχαριστούμε τον κόσμο που ήρθε και μας στήριξε στο παιχνίδι».