Σε ένα από τα πιο συναρπαστικά ντέρμπι των τελευταίων ετών ο Παναθηναϊκός με κάρφωμα του Εστεμπάν Μπατίστα 0,4’’ πριν την λήξη νίκησε τον Ολυμπιακό (77-76) και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Στο άδειο από θεατές ΟΑΚΑ λόγω τιμωρίας των «πρασίνων» από την περασμένη σεζόν, ο Παναθηναϊκός, που αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Τζέιμς Γκιστ, Λουκά Μαυροκεφαλίδη και Βασίλη Χαραλαμπόπουλο ανέτρεψε τα προγνωστικά και προκρίθηκε εις βάρος των «ερυθρόλευκων», οι οποίοι έπαιξαν χωρίς τους τραυματίες Τρεμέλ Ντάρντεν και Ιωάννη Παπαπέτρου.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ καλά στον αγώνα και με πολύ δυνατή ομαδική άμυνα και αναζητώντας την καλύτερη επιλογή στην επίθεση, προηγήθηκε με 14-4 στο πρώτο πεντάλεπτο. Μετά το τάιμ άουτ του Γιώργου Μπαρτζώκα ο Ολυμπιακός ανέβασε την πίεση στην άμυνα του και με τον Όλιβερ Λαφαγιέτ σε ρόλο καθοδηγητή μείωσε με τρίποντο του Ματ Λοτζέσκι σε 16-14 λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου και μετά από επιμέρους σκορ 10-2.

Με νέο καλάθι του Λοτζέσκι, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 18-17. Με τρίποντο του Πέτγουεϊ και βολή του Πρίντεζη ο Ολυμπιακός ξέφυγε και με τρεις (28-25) στο 16’, αλλά με δύο τρίποντα των Διαμαντίδη, Παππά και καλάθι του Μπατίστα, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 33-28 περίπου δύο λεπτά πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Το πρώτο μέρος τελείωσε με 33-32 μετά από δύο καλάθια των Σπανούλη, Πρίντεζη.

Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο μέρος είχε κορυφαίο τον Μπατίστα (10 πόντοι και 6 ριμπάουντ) και το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου παρότι έκανε 11 λάθη και είχε 3 λιγότερα επιθετικά ριμπάουντ από τον Ολυμπιακό, ο οποίος, όμως, είχε 3/16 τρίποντα.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και με 13-0 σερί στα πρώτα τρία λεπτά με 6 πόντους του Γιώργου Πρίντεζη, ξέφυγαν με διαφορά 12 πόντων (45-33 στο 23’). Με δύο τρίποντα του Σπανούλη, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε και με 13 (55-42) στο 27’. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με προβάδισμα 11 πόντων της ομάδας του Πειραιά (60-49).

Με δύο τρίποντα του Νίκου Παππά και ένα του Γιάνις Μπλουμς ο Παναθηναϊκός κατέβασε την διαφορά στους 4 (62-58) λίγο μετά την συμπλήρωση δύο λεπτών στην τέταρτη περίοδο και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς. Οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με δύο τρίποντα των Λαφαγιέτ, Λοτζέσκι και ξέφυγαν με 10 (68-58) 5’ και 55’’ πριν την λήξη της αναμέτρησης. Με τρία σερί καλάθια του Παππά, οι «πράσινοι» μείωσαν σε 70-66 3’ και 50’’ πριν το τέλος και ενώ ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς είχε εμπιστευτεί τον Βλάντο Γιάνκοβιτς στην θέση «τέσσερα» και τον Γιώργο Διαμαντάκο σε εκείνη του «πέντε».

Με τρίποντο του Λοτζέσκι ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 7 (75-68) με 2’ και 11’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης. Με δύο διεισδύσεις του Έι Τζέι Σλότερ ο Παναθηναϊκός κατέβασε την διαφορά στους 3 (75-72) 47’’ πριν το τέλος του ματς. Μετά από κλέψιμο της άμυνας των «πρασίνων» και επιθετικό ριμπάουντ, ο Διαμαντίδης ισοφάρισε με τρίποντο σε 75-75 με 16’’ να απομένουν για την λήξη του αγώνα. Με 6’’ να απομένουν για το τέλος, ο Σλούκας κέρδισε βολές και ευστόχησε στην μια (76-75).

Μετά την επαναφορά ο Διαμαντίδης διέσχισε το γήπεδο, οι παίκτες των «ερυθρόλευκων» δεν του έκαναν φάουλ παρότι είχαν τρία ομαδικά, και ο αρχηγός του Παναθηναϊκού πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Μπατίστα που με κάρφωμα έδωσε την νίκη στον Παναθηναϊκό (77-76), 0,4’’ πριν την λήξη της συνάντησης.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 33-32, 49-60, 77-76

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Διαμαντάκος, Σλότερ 7, Μποχωρίδης 5 (1), Γιάνκοβιτς 11, Φώτσης 7 (1), Παππάς 19 (3), Μπλουμς 8 (2), Διαμαντίδης 8 (2), Μπατίστα 12.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 6 (2), Χάντερ 6, Ντάνστον 10, Σπανούλης 12 (2), Μάντζαρης 3 (1), Σλούκας 3, Λαφαγιέτ 7 (1), Λοτζέσκι 16 (4), Πρίντεζης 13.

Στο Ζηρίνειο και μετά από, επίσης, συγκλονιστικό αγώνα η Κηφισιά νίκησε τον Άρη (73-69) και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Πρωταγωνιστής της νίκης της ΑΕΝΚ Δημουλάς ήταν ο Μιχάλης Κακιούζης, ο οποίος πέτυχε 17 πόντους και πήρε 9 ριμπάουντ, ενώ πέτυχε τους 4 από τους 6 πόντους της ομάδας του στα τελευταία 35’’ της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 40-38, 54-55, 73-69.

ΑΕΝΚ ΔΗΜΟΥΛΑΣ (Παπαθεοδώρου): Τσαλδάρης 5 (1), Καυκής 2, Γιούιν 7, Λιακόπουλος, Ντούβνιακ 11 (1), Πεσάκοβιτς 10 (2), Μαυροειδής 12, Ψαθάς 4, Ντέιβις 5 (1), Κακιούζης 17 (1 τριπ., 9 ριμπ.).

ΆΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 14 (4), Μανωλόπουλος 2, Μούρτος 2, Σίμτσακ 4, Γκίκας, Ριντ 17 (1), Τόμας 16 (3), Χαρίσης, Βεζένκοφ 9, Νέιμικ 5.

Στην Νέα Σμύρνη, ο Απόλλων Carna επικράτησε του Πανιωνίου με 81-63 και προκρίθηκε μετά από 10 χρόνια στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Στο δεύτερο ημίχρονο «μίλησε» η ανωτερότητα των «Φρουρών της Αχαΐας» απέναντι στην νεανική ομάδα των «κυανέρυθρων», από την οποία ο μεγαλύτερος σε ηλικία παίκτης ήταν ο Σπύρος Μοτσενίγος, 20 ετών. Παρά την ήττα οι φίλοι των «κυανέρυθρων», που γέμισαν τον κλειστό της Νέας Σμύρνης, αποθέωσαν τους νεαρούς μπασκετμπολίστες του «Ιστορικού». Ο «κορμός» της ομάδας που αγωνίστηκε σήμερα κατέκτησε την περασμένη σεζόν το Πανελλήνιο Εφηβικό Πρωτάθλημα με κόουτς τον Βαγγέλη Δεγαϊτά, που ήταν στον πάγκο της ομάδας στον αγώνα με αντίπαλο τον Απόλλωνα Carna.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 29-30, 49-62, 63-81.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Δεγαϊτά): Γεωργιάδης, Μωραΐτης 3 (1), Σταμάτης 14, Μοτσενίγος 22 (6), Μπίρης, Μελισουργός 2, Μπιλής 2, Καράμπελας, Κάπρης, Δούκας, Σπυρόπουλος 8 (12 ριμπ.), Πετρόπουλος 12 (1).

ΑΠΟΛΛΩΝ CARNA (Βετούλας), Μαστογιαννόπουλος, Αργυρόπουλος 6, Γκάλογουεϊ 15 (1), Σκορδίλης 13 (11 ριμπ.), Πέν 11 (3), Φίτζπατρικ 3 (1), Αντωνάκης, Μπατής 4 (1), Ελ Αμίν 29 (6), Πελεκούδας, Μολφέτας, Νιφόρας.