Μία νίκη που βάζει την παρουσία του στο BCL σε καλύτερη βάση και του δίνει αυτοπεποίθηση για τη συνέχεια, σημείωσε ο ΠΑΟΚ στο φινάλε του 1ου γύρου της κανονικής περιόδου. Επικράτησε της Τενερίφης μέσα στα Κανάρια Νησιά με 66-65, στην τέταρτη διαδοχική επιτυχία του στη διοργάνωση.

Ο Λίνος Χρυσικόπουλος έκανε το παιχνίδι της καριέρας του με 24 πόντους, 6/7 τρίποντα και το νικητήριο καλάθι στα 23΄΄.

Ο ΠΑΟΚ άρχισε εντυπωσιακά το παιχνίδι προηγούμενος με 13-4 στο 4΄ και 19-9 στο 7΄ βρίσκοντας κατά βάση σκορ από την περίμετρο με 5/7 τρίποντα. Στο τέλος της περιόδου και αφού ανάγκασε τους γηπεδούχους σε ένα παιχνίδι σχεδόν αποκλειστικά με τρίποντα (είχαν 3/12 και μόλις 0/2 δίποντα), είχε σταθερά το προβάδισμα.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης όμως δεν ήταν εξίσου αποτελεσματική στο πρώτο πεντάλεπτο του δεύτερου δεκαλέπτου, τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά. Η Τενερίφη έγινε πιο σκληρή στο παιχνίδι της και στα μισά της περιόδου ισοφάρισε στους 26 πόντους. Στο φινάλε του ημιχρόνου η διαφορά μεταξύ των δυο ομάδων ήταν μόλις στον πόντο (33-32).

Με εξαιρετική ατομική αλλά και ομαδική άμυνα, ο Δικέφαλος συνέχισε να βάζει δύσκολα στην Τενερίφη που έβγαλε την τρίτη περίοδο έχοντας μόλις εννιά πόντους. Ο Δικέφαλος ήταν συνεπής στην άλλη πλευρά του παρκέ και έκλεισε το δεκάλεπτο με προβάδισμα έξι πόντων (42-48).

Ο Λίνος Χρυσικόπουλος εκτελούσε σαν σουτέρ ολκής από το τρίποντο και ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά πέντε λεπτά πριν το τέλος (53-57) παρότι έχασε Γκος και Τζόουνς που δέχτηκαν χτυπήματα στο πρόσωπο. Ο πρώτος επέστρεψε για τα τελευταία λεπτά. Η Τενερίφη πήρε με ένα σερί 6-0 το προβάδισμα κάνοντας το 59-64, 65-64 όμως ο MVP του αγώνα Χρυσικόπουλος «μίλησε» και στα 23΄΄. Σημείωσε το νικητήριο καλάθι αφού ο ΠΑΟΚ έβγαλε την τελευταία άμυνα.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 33-32, 42-48, 65-66.

ΤΕΝΕΡΙΦΗ (Βιντορέτα): Αμπρομάιτις 3 (1), Μπεϊράν 9 (3), Άιβερσον 5, ΜακΦάντεν 10 (2), Στάιγκερ 6 (2), Μπάσας 3 (1), Μπρουσίνο 10 (2), Ζιλέ 3 (1), Νιάνγκ, Σάιθ 15, Σαν Μιγκέλ 1.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 24 (3/4δ, 6/7τρ.), Γκάρετ 4, Γκος 5 (1), Τζόουνς, Τέπιτς 2, Αθηναίου 3 (1), Χάτσερ 5 (1), Κόνιαρης 8 (2), Μορέιρα 12 (9ρ.), Πόουπ, Σχίζας, Ζάρας 3.