Δεν κατάφερε να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα στην Ευρωλίγκα, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ καθώς ηττήθηκε στο ΟΑΚΑ από την Αναντολού Εφές με 80-77 για την 8η αγωνιστική της διοργάνωσης. Οι πρωταθλητές Ελλάδας υποχώρησαν στο 2-4 ενώ πλέον η τουρκική ομάδα έχει ρεκόρ 4-3.

0ι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με ηχηρές απουσίες καθώς οι «πράσινοι» δεν είχαν στη διάθεσή τους τον Νεμάνια Νέντοβιτς, ενώ η Εφές τον Σέιν Λάρκιν και τον Μπράιαντ Ντάνστον. Αντίθετα, την πρώτη του εμφάνιση με τα χρώματα του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ έκανε το νέο μεταγραφικό απόκτημα της ομάδας, Σέλβιν Μακ.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ δεν κατάφερε να βρει λύσεις στο μαρκάρισμα του Βασίλιε Μίσιτς που τελείωσε το παιχνίδι με 33 πόντους (4/4 βολές, 7/13 δίποντα, 5/7 τρίποντα) σε 33 λεπτά. Μάλιστα στην τρίτη περίοδο, εκεί που η Εφές κατάφερε να πάρει το προβάδισμα, σημείωσε τους 17 από τους 23 πόντους της ομάδας του!

Ο Γιώργος Βόβορας είδε τον Σέλβιν Μακ στο ντεμπούτο του να τελειώνει με 18 πόντους, ενώ σε καλή βραδιά βρέθηκαν ο Γιώργος Παπαγιάννης (16 πόντοι, 6 ριμπάουντ), Άαρον Γουάιτ (11 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Ιωάννης Παπαπέτρου (12 πόντοι, 4 ασίστ).

Η ελληνική ομάδα πήρε το προβάδισμα από το ξεκίνημα του αγώνα, έφτασε να προηγηθεί και με +7 (33-26) στα μέσα της δεύτερης περιόδου και πήγε στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα τεσσάρων πόντων.

Η τρίτη περίοδο όμως άρχισε με τον Μίσιτς να σημειώνει τους 12 από τους 14 πρώτους πόντους της Εφές που ανέτρεψε το σκηνικό και προσπέρασε με 50-48 στο 25'. Οι Τούρκοι στο τελευταίο δεκάλεπτο έχτισαν και διψήφιες διαφορές (55-65 και 57-67) όμως ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ με τον Μακ να παίρνει πρωτοβουλίες μείωσε (66-70). Ένα λεπτό πριν από το τέλος ο Παπαγιάννης με τρίποντο έκανε το σκορ 74-79 ενώ στα 5'' μείωσε ακόμα περισσότερο (77-79). Ωστόσο το ριμπάουντ χάθηκε στην άστοχη βολή του και η Εφές έφτασε στη νίκη με 80-77.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 40-36, 54-59, 77-80.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΟΠΑΠ (Βόβορας): Μακ 18 (3), Παπαγιάννης 16 (1), Μποχωρίδης 2, Παπαπέτρου 12 (1), Κασελάκης, Καλαϊτζάκης, Φόστερ 6, Γουάιτ 11 (1), Μήτογλου 7, Μπέντιλ, Σαντ-Ρος 5 (1).

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Μπομπουά, Σίνγκλετον, Μπαλμπάι 9 (1), Μορμάν 7 (3 ριμπάουντ), Τουντσέρ 5 (1), Πλάις 8, Μίτσιτς 33 (5), Άντερσον 6, Σιμόν 12 (1).