Σε τροχιά τετράδας παρέμεινε ο Αρης καθώς επικράτησε εκτός έδρας των Τρικάλων BC ARIES με 74-81 για την 24η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Στο κλειστό γήπεδο της θεσσαλικής πόλης βρέθηκε και ο πρόεδρος του ΕΣΑΚΕ, Γιώργος Χαλβατζάκης και παρακολούθησε τον αγώνα.

Ο Αρης επέβαλλε τους δικούς του κανόνες από τα πρώτα λεπτά του αγώνα με οδηγό τον Τόρεϊ Τόμας. Ο Αμερικανός ήταν ίσως ο μοναδικός που φάνηκε ανεπηρέαστος από την αγωνιστική απραξία και τελείωσε στο πρώτο ημίχρονο με 17 πόντους, έξι ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ και δύο κλεψίματα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 8-16 (15'), για να ακολουθήσουν πέντε συνεχόμενοι πόντοι από τον Ινγκραμ (13-16, 06:30). Ο Αρης επέμεινε στο τρίποντο, ήλεγξε τα ριμπάουντ και στο τέλος της πρώτης περιόδου προηγήθηκε με 20-27.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ξεκίνησε εντυπωσιακά και στη δεύτερη περίοδο. Ο Τόμας εκτέλεσε κατά βούληση, αλλά και οργάνωσε άψογα την ομάδα του, ομοίως και ο Αντεγκμπόγιε. Οι «κίτρινοι» διατήρησαν την διαφορά και μάλιστα κατάφεραν να την αυξήσουν έως και στα επίπεδα των 16 πόντων (26-42, 17'). Εκεί όμως τα Τρίκαλα BC ARIES αντέδρασαν. Ο Αρης δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματικός έξω από τα 6,75 (σ. σ. στο ημίχρονο είχε 7/20 προσπάθειες) και οι γηπεδούχοι απάντησαν με 8-0 σερί για να τελειώσει το ημίχρονο με σκορ 34-42.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Αρης συνέχισε να επενδύει στο τρίποντο, προηγήθηκε με 37-49 (24'), αλλά τα Τρίκαλα BC ARIES απάντησαν με τον ίδιο τρόπο με πρωταγωνιστές τους Χάρις, Ινγκραμ και μείωσαν σε 47-54 (28'). Αυτή η εύθραυστη διαφορά διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (52-58).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά στην τελευταία περίοδο βασιζόμενοι και στην πολύ καλή παρουσία του Αλεξάντερ αλλά και στην ευστοχία του Χάρις. Μάλιστα με επιμέρους σκορ 7-3 μείωσε σε 59-61(33'), ενώ η διαφορά μειώθηκε έως και στον έναν πόντο (68-69) με εύστοχο τρίποντο του Χάρις. Εκεί ο Βασίλης Σίμτσακ φρόντισε να βγάλει την ομάδα του από την δύσκολη θέση. Με εννιά συνεχόμενους πόντους και εξαιρετική δουλειά στην άμυνα, έδωσε στην ομάδα του αέρα έξι πόντων (72-78, 39') και ουσιαστικά έβαλε τη σφραγίδα του στη νίκη του Αρη.

Δεκάλεπτα: 20-27, 34-42, 52-58, 74-81.

Ο προπονητής των Τρικάλων BC ARIES, Κώστας Παπάζογλου, αναφέρθηκε και στην έλλειψη κινήτρου της ομάδας του: «Συγχαρητήρια στον Άρη και για το σημερινό παιχνίδι και γενικά για την παρουσία του στο πρωτάθλημα. Είναι μια ομάδα που μου αρέσει ο τρόπος που παίζει, εξαρχής θεωρούσα ότι αυτό είναι το πιο δύσκολο για μας από τα τέσσερα τελευταία ματς. Δυστυχώς είχαμε πρόβλημα με τον Σλάβεν Τσούπκοβιτς που απέκτησε στα τελευταία 30'' με ΑΕΚ κι έχασε σημαντικές προπονήσεις και φυσικά τον Ινγκραμ που δεν έκανε σχεδόν καθόλου προπόνηση αυτή την εβδομάδα, παρά μόνο μισή ώρα την Πέμπτη. Δυστυχώς φάνηκαν και στα νούμερά τους ότι δεν είχαν καλό ρυθμό, αν είχα, ίσως θα είχαμε άλλη τύχη. Δεν είναι μόνο αυτό, όταν είσαι στα Τρίκαλα είναι ατυχία να χάνεις δύο βασικούς παίκτες σου πέφτει και η ποιότητα προπόνησης και ρίχνει όλη την ομάδα. Το δεύτερο πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε είναι του κινήτρου το οποίο την ημέρα του παιχνιδιού μπορεί να επηρεάσει θετικά ή αρνητικά. Εμείς δεν έχουμε κάποιον συγκεκριμένο στόχο με αποτέλεσμα τα παιδιά όσο και να προσπαθούμε να χάνονται στην προπόνηση και να έχουν το μυαλό αλλού και το καταλαβαίνω.

Στο παιχνίδι, είχαμε δουλέψει έτσι ώστε να ρισκάρουμε λίγο παραπάνω στο σουτ κάποιων παικτών από τον Αρη γιατί είναι πολύ δυνατός κάτω από το καλάθι, έχει καλούς και γρήγορους κοντούς και θέλαμε να τους κρατήσουμε εκτός ρακέταε. Ως ένα σημείο το καταφέραμε, δυστυχώς όμως δώσαμε επιθετικά ριμπάουντ και τα μετέτρεψαν σε καλάθια. Δεν είμαι ικανοποιημένος στο Α' ημίχρονο από συγκέντρωση και προσπάθεια. Δείξαμε διαφορετικό πρόσωπο στο β', αλλάξαμε πράγματα στην ομάδα και στον τρόπο άμυνά μας. Οι μεγάλες αδυναμίες μας φάνηκαν στα τελευταία τρία λεπτά όταν ο Σίμτσακ που έκανε εκπληκτικό παιχνίδι πήρε καλάθια και φάουλ, η κόπωση έπαιξε μεγάλο ρόλο, χάσαμε ελεύθερα σουτ, έβαλε ο Χάρις κάποια δικά του, το χάσαμε στον πόντο, αυτό είναι το μπάσκετ. Το σουτ και το καλάθι δίνει ψυχολογία».

Ο Αλεξ Χάρις εκπροσώπησε τους παίκτες των Τρικάλων BC ARIES και δήλωσε: «Συγχαρητήρια στον Άρη για την νίκη που πέτυχε σήμερα. Ξέραμε ότι είναι μία πολύ καλή ομάδα, μία πολύ δυνατή ομάδα και έπρεπε να παίξουμε απέναντι τους το καλύτερο μας παιχνίδι, όχι μόνο για ένα ημίχρονο αλλά σε όλον τον αγώνα για να μπορέσουμε να κερδίσουμε. Σήμερα παίξαμε καλά μόνο σε κάποια σημεία του αγώνα και διαπιστώσαμε ότι αυτό δεν φτάνει για να κερδίσεις μία από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος. Είμαι περήφανος για τους συμπαίκτες μου και το προπονητικό τιμ, πιστέψαμε και παλέψαμε μέχρι το τέλος και αυτό είναι πολύ σημαντικό».

Ικανοποιημένος από τη νίκη της ομάδας του, ο προπονητής του Αρη Δημήτρης Πρίφτης, δήλωσε: «Συγχαρητήρια για τη νίκη. Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι καθώς έπρεπε να κάνουμε σίγουρα μια νίκη ακόμη για να μπορέσουμε να υλοποιήσουμε τον στόχο της εξάδας. Είχε αρκετή πίεση το συγκεκριμένο παιχνίδι παρότι τα Τρίκαλα εξασφάλισαν την παραμονή τους. Θεωρητικά μόνο ήταν ένα παιχνίδι χωρίς πίεση, ειδικά στο β' ημίχρονο λειτούργησε θετικά για τα Τρίκαλα που είχαν πολύ καλό σουτ και καλή συγκομιδή στην επίθεση. Εμείς τώρα έχουμε ένα δύσκολο παιχνίδι με Παναθηναϊκό στο γήπεδό μας σε τρεις ημέρες, είναι δύσκολο να προσαρμοστούμε σ' αυττούς τους ρυθμούς καθώς καθίσαμε έναν μήνα και τώρα σε τρεις ημέρες έχουμε συνεχόμενα παιχνίδια. Έχουμε ένα δύο προβλήματα καθώς θα πρέπει να διαχειριστούμε τον τραυματισμό του Βεζένκοφ ενώ κάτι προέκυψε με τον Τόμας και θα δούμε την εξέλιξη. Ελπίζω να είμαστε όλοι μαζί στο επόμενο παιχνίδι. Συγχαρητήρια στα Τρίκαλα για την επίτευξη της παραμονής και μάλιστα αρκετά πριν τελειώσει το πρωτάθλημα. Συγχαρητήρια συνολικά στα Τρίκαλα τον Κώστα Φλεβαράκη αλλά και τον Κώστα Παπάζογλου που τον αντικαθιστά και συνεχίζει με την ομάδα»

Για το γεγονός ότι ο Άρης σταδιακά μετά το 17' έριξε την απόδοση του τόνισε: «Είναι ζήτημα ρυθμού αυτό, είχαμε στην αρχή καλό ρυθμό, ήμασταν πιο ξεκούραστοι και είχαμε καλό μακρινό σουτ, πιστεύω ότι στο β' ημίχρονο τα Τρίκαλα έβαλαν εύκολα καλάθια, εμείς αμυντικά δεν ήμασταν εκεί που θα έπρεπε και αυτό μας φόρτωσε με άγχος. Είχαμε όμως καλές αποφάσεις στο τέλος, βάλαμε τα κρίσιμα σουτ»

Ρωτήθηκε για τα πολλά τρίποντα που επιχείρησε η ομάδα του: «Όταν σου δίνει το σουτ, σε προκαλεί ουσιαστικά, προφανώς σουτάραμε εφόσον δεν υπήρχε κάτι άλλο. Θα χάναμε στο κομμάτι της ψυχολογίας και αυτοπεποίθησης, αν δεν σουτάραμε. Θα έπρεπε να πάμε πιο πολύ στο επιθετικό ριμπάουντ κάτι που κάναμε στο πρώτο ημίχρονο, στο προσπαθήσαμε να το αναστρέψουμε λίγο αυτό, σουτάραμε λιγότερα τρίποντα, πήγαμε πιο μέσα καλάθι».

Ο Μοχάμεντ Πάσαλιτς του Αρη στάθηκε στην αγωνιστική απραξία τα ομάδας του: «Θα ήθελα να συγχαρώ τα Τρίκαλα για το πολύ καλό και δίκαιο παιχνίδι που έπαιξαν απόψε. Επίσης θα ήθελα να συγχαρώ τους συμπαίκτες μου και το τεχνικό τιμ για την σπουδαία σημερινή επιτυχία. Ξέραμε ότι θα ήταν δύσκολο για μας γιατί ήρθαμε να παίξουμε σε μία σκληρή έδρα και απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα. Η αλήθεια είναι ότι επηρεαστήκαμε πάρα πολύ από την μεγάλη διακοπή των 25 ημερών αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι γι' αυτό. Συνεχίζουμε την προσπάθεια μας, καλή συνέχεια στα Τρίκαλα».