Ο Έλιοτ Ουίλιαμς έβαλε τη σφραγίδα του στη νίκη του Παναθηναϊκού επί της ΑΕΚ (78-71) στο ΟΑΚΑ στον Αγώνα της Εβδομάδας για την 25η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Ο Αμερικανός σημείωσε πέντε διαδοχικούς πόντους σε διάστημα 40 δευτερολέπτων από τους 24 που πέτυχε συνολικά.

Η ΑΕΚ δεν είχε λύσεις στα τελευταία τρία λεπτά του αγώνα καθώς περιορίστηκε στους δύο πόντους. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να επιβάλλει έναν γρήγορο ρυθμό στο ξεκίνημα του αγώνα και προηγήθηκε με 8-2 (3’). Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης φρόντισε εκεί να αντιδράσει για λογαριασμό της ΑΕΚ. Σημείωσε οκτώ συνεχόμενους πόντους, στο ίδιο διάστημα ο Παναθηναϊκός υπέπεσε σε πολλά λάθη και η Ενωση ισορρόπησε την κατάσταση (10-10). Μέσα από την άμυνά τους οι «πράσινοι» κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους καθώς βρήκαν ευκαιρίες ώστε να πετύχουν εύκολα καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο με τον Ουίλιαμς ο οποίος σημείωσε δέκα πόντους στην πρώτη περίοδο. Σε δύο αγωνιστικά λεπτά έκαναν 10-0 σερί και προηγήθηκαν με 20-10 πριν τη συμπλήρωση οκτώ λεπτών αγώνα. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 23-15.

Ο Παναθηναϊκός διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Δεν είχαν ρυθμό στην επίθεση, αμυντικά όμως περιόρισαν τα ατού του αντιπάλου καθώς η ΑΕΚ δεν κατάφερε να βρει λύσεις από την περιφέρεια. Στα μισά της δεύτερης περιόδου το σκορ ήταν 31-19, ενώ η διαφορά έφτασε και στα επίπεδα των 15 πόντων (37-22) πριν τη συμπλήρωση 18 λεπτών αγώνα. Η ΑΕΚ κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια με τα 11 επιθετικά ριμπάουντ που μάζεψε στο πρώτο μέρος, αλλά σούταρε με πολύ άσχημα ποσοστά ευστοχίας (12/35 σουτ), κυρίως έξω από τη γραμμή του τριπόντου όπου είχε 4/14 σουτ. Παρόλο αυτά μείωσε τη διαφορά στους εννιά πόντους (41-32) έπειτα από εντυπωσιακό τρίποντο του Γκριν στην εκπνοή.

Η αντεπίθεση της ΑΕΚ συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο καθώς ο Μαυροκεφαλίδης βρήκε τους συμπαραστάτες που έψαχνε στα πρόσωπα των Καλμπόκη, Μαυροειδή. Πριν τη συμπλήρωση τριών λεπτών στο τρίτο δεκάλεπτο μείωσε σε 41-38 αλλά και στο καλάθι (46-44). Εκεί ο Παναθηναϊκός απάντησε με 5-0 σερί ξέφυγε με 51-44 (26:30), αλλά η ΑΕΚ αντέδρασε μέσα από την καλή άμυνά της και τα διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 57-56 έπειτα από φόλοου του Σάκοτα.

Η τελευταία περίοδος είχε συγκλονιστική εξέλιξη. Δύο τρίποντα από τους Μαυροκεφαλίδη, Χέρστον έδωσαν στην ομάδα του Γιούρι Ζντόβτς το προβάδισμα με 61-62 αλλά και με 61-65 (34’) έπειτα από έμμεσο τρίποντο του Μιλόσεβιτς. Τα διαδοχικά καλάθια από τους Καλάθη, Ουίλιαμς και Φελντέιν ισορρόπησαν την κατάσταση για τον Παναθηναϊκό (67-67) για να φθάσουμε στα τελευταία τρία λεπτά (68-69). Λόγω τραυματισμού η ΑΕΚ έχασε τον Μαλίκ Χέρστον, συνολικά αντιμετώπισε επιθετικό πρόβλημα σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό που είχε σε σπουδαία μέσα τον Ελιοτ Ουίλιαμς. Ο Αμερικανός σημείωσε πέντε συνεχόμενους πόντους, μετέτρεψε το 72-71 (38:30) σε 77-71, 35 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και ουσιαστικά χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 41-32, 57-56, 78-71.

Γιούρι Ζντοβτς (προπονητής ΑΕΚ):  «Συγχαρητήρια στον κόουτς Τζόρτζεβιτς γιατί η ομάδα βρήκε περισσότερο κίνητρο και θέληση στο τέλος. Βρήκαμε μια εξαιρετική ευκαιρία για να νικήσουμε, αλλά στο μεγαλύτερο μέρος παίζαμε ενάντια στον εαυτό μας. Είχαμε καλές στιγμές, αλλά όχι αρκετές για να νικήσουμε τον Παναθηναϊκό. Ήμασταν κοντά σε αυτό τα ματς και θέλαμε να νικήσουμε για να αυξήσουμε την αυτοπεποίθησή μας. Δεν τελειώσαμε όπως θα θέλαμε το παιχνίδι. Θέλουμε βελτίωση».

Αναφορικά με την περίπτωση απόκτησης του Μάικλ Έρικ, σημείωσε: «Ελπίζω να τελειώσει θετικά. Κατά 99% έχει τελειώσει. Θα μας δώσει αθλητικότητα, ενα στοιχείο που μας λείπει».

Σχετικά με τον τραυματισμό του Χέρστον είπε: «Ελπίζω να μην είναι σοβαρός ο τραυματισμός του Χέρστον».

Γιάννης Καλαμπόκης (μπασκετμπολίστας ΑΕΚ): «Ήταν πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι. Παρά το γεγονός ότι δεν διακυβεύονταν κάτι. Πάντα είναι σημαντικό ένα ματς ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και την ΑΕΚ. Στο πρώτο ημίχρονο δεν δείξαμε την εικόνα που θέλουμε να βλέπουμε. Κυρίως λόγω λαθών στην επίθεση, δεν μπορέσαμε να βρούμε ρυθμό. Η άμυνα μας, γενικά ήταν καλή. Μας κράτησε στο παιχνίδι, αν εξαιρέσουμε κάποιες φάσεις. Στο δεύτερο ημίχρονο, δείξαμε ένα πρόσωπο πιο κοντά σε αυτό που προσπαθούμε να έχουμε. Κάποιες λεπτομέρειες στο τέλος, έκαναν την διαφορά. Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό. Καλή τύχη στην προσπάθεια που κάνει στην Ευρωλίγκα. Κι εμείς είμαστε σε καλό στάδιο για να διεκδικήσουμε το μάξιμουμ που μπορούμε στα πλέι οφ».

Όσον αφορά στις αλλαγές στο ρόστερ, τη φιλοσοφία του Γιούρι Ζντοβτς και αν έχει διακρίνει πρόοδο, υπογράμμισε: «Είναι δεδομένο ότι υπάρχει πρόοδος. Δουλεύουμε καθημερινά για να είμαστε έτοιμοι στα πλέι οφ. Η φιλοσοφία φαίνεται και είναι να είμαστε δυνατοί στην άμυνα και να παίρνουμε πόντους στην επίθεση».

Για το μέχρι που φτάνουν τα όνειρα στα πλέι οφ συμπλήρωσε: «Είναι ρεαλιστικός στόχος η 4άδα, από την αρχή της σεζόν. Εμείς θα διεκδικήσουμε το μάξιμουμ. Αν είναι η 1η θέση, τότε αυτό θα πάρουμε. Αν είναι η 4η θέση, τότε αυτό θα αξίζουμε. Εμείς θα διεκδικήσουμε το μάξιμουμ πάντως».

Σάσα Τζόρτζεβιτς (προπονητής Παναθηναϊκού): «Ξέραμε ότι θα ήταν δύσκολη νύχτα. Η ΑΕΚ είχε χρόνο να προετοιμάσει το ματς. Δουλεύουν σκληρά. Εμείς έχουμε την Ευρωλίγκα που μας παίρνει πολλή ενέργεια και προσπάθεια για νίκη. Αυτή είναι η μεγαλύτερη φοβία μου. Να ξεχάσουμε την κούραση και την προσπάθεια που κάνουμε. Αυτή η λέξη δεν υπάρχει στο λεξιλόγιό μου όπως και ο πόνος. Θέλω να βλέπω ενέργεια και ενθουσιασμό και θέλω να βλέπω ακόμα και από τους παίκτες του πάγκου στον πάγκο να πηδούν από ενθουσιασμό σε κάθε φάση σε άμυνα και επίθεση κι αυτό δεν το είδα απόψε.

Μπήκαμε δυνατά στο παιχνίδι, όμως η συνέχεια ήταν μια φωτοτυπία του αγώνα με την Τσεντεβίτα, αν και δεν ήταν με την ίδια διαφορά. Συνέβη το ίδιο και δεν πρέπει να συμβεί ξανά, θα φροντίσω να μην συμβεί με το καλό ή το κακό. Ηταν πολλά τα 18 λάθη, που ήταν δώρα και δεν πρέπει να γίνεται. Δεν πρέπει να ξεπερνάμε τα 10 λάθη σε κάθε αγώνα. Θα μπορούσαμε να τα πληρώσουμε πολύ σοβαρά στο συγκεκριμένο παιχνίδι.

Πολλά βήματα επιτρέπονται στο μπάσκετ. Κάνε ό,τι θέλεις στο παιχνίδι, αλλά μπορώ να σας δείξω τουλάχιστον πέντε φορές σε κάθε αγώνα βήματα που δεν δίνονται. Βλέπω τους παίκτες μου να πιέζουν και να αναγκάζουν τους αντιπάλους σε βήματα, αλλά οι διαιτητές επιτρέπουν στους αντιπάλους να κάνουν βήματα και μετά να αρχίζουν ντρίμπλα. Μπορείτε να το γράψετε όπως θέλετε.

Επιτρέψαμε στην ΑΕΚ πολλά επιθετικά ριμπάουντ και πολλά ήταν μακρινά και έπρεπε να φροντίσουμε να μην γίνει. Είναι ένα στοιχείο που έπρεπε να αποτρέψουμε».

Αναφορικά με τον Έλιοτ Ουίλιαμς, σχολίασε: «Στις τελευταίες φάσεις σχεδιάσαμε τα plays ειδικά γι’ αυτόν. Μου αρέσει να του δίνω την μπάλα. Έχει αυτοπεποίθηση, έχει κουράγιο. Έτσι όπως παίζει αυτός ο τύπος με κάνει καλύτερο προπονητή».

Έλιοτ Γουίλιαμς (μπασκετμπολίστας Παναθηναϊκού): «Βγήκαμε πολύ δυνατά στην αρχή. Παίξαμε δυνατή άμυνα στο πρώτο ημίχρονο. Ήμασταν απρόσεκτοι στο δεύτερο ημίχρονο. Ο κόουτς μας, έκανε πολύ καλή δουλειά, μας κράτησε ενωμένους στο τέλος και καταφέραμε να κερδίσουμε».

Όσο για τη σχέση του με τον Σάσα Τζόρτζεβιτς, ανέφερε ότι: «Είναι σημαντικό που έχω τέτοια σχέση με τον κόουτς. Μιλάμε πολύ για μπάσκετ. Είμαι ένας παίκτης που έχω εμπιστοσύνη ως παίκτης. Θέλω την μπάλα και να δημιουργήσω, ή να σκοράρω σε μια φάση».