Ο ΠΑΟΚ έχασε στην Πολωνία την αναμέτρηση για την 7η αγωνιστική της κανονικής περιόδου του Eurocup από την Ζιελόνα Γκούρα (84-77), αλλά και τον Κώστα Χαραλαμπίδη που τραυματίστηκε 1’ και 11’’ πριν την λήξη.

Ο αρχηγός του «Δικέφαλου» τραυματίστηκε στο αριστερό γόνατο και από τις εκφράσεις του προσώπου του και τα δάκρυα του φάνηκε ότι οι πόνοι που ένιωθε ήταν έντονοι. Ο Χαραλαμπίδης μεταφέρθηκε από τους συμπαίκτες του στα αποδυτήρια υπό τα χειροκρότημα των Πολωνών φιλάθλων και μετά την λήξη της συνάντησης διακομίστηκε στο νοσοκομείο για εξετάσεις.

Ο ΠΑΟΚ χωρίς ενέργεια και αποτελεσματικότητα στην άμυνα σε μεγάλο διάστημα του ματς, έχασε την ευκαιρία να κάνει σημαντικό βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Eurocup, το «Last 32» απέναντι στην Ζιελόνα Γκούρα, που δεν είχε πετύχει νίκη μέχρι τώρα στην διοργάνωση. Ο «Δικέφαλος», ωστόσο, με 4 νίκες βρίσκεται ακόμη σε πλεονεκτική θέση για την πρόκριση και έχει μπροστά του δύο εντός έδρας αγώνες κόντρα στην Λοκομοτίβ Κουμπάν αρχικά και απέναντι στην Βέντσπιλς στην συνέχεια.

Ο «Δικέφαλος» δέχθηκε 20 πόντους στην πρώτη περίοδο και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 4 πόντους. Οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 12-5 ξέφυγαν με διαφορά 11 πόντων (32-21) λίγο πριν το 15’ με πρωταγωνιστή τον Στηβ Μπαρτ Τζούνιορ, αλλά ο ΠΑΟΚ ανεβάζοντας την πίεση στην άμυνα του, μείωσε στον πόντο (32-31) με σερί 10-0, 2’ και 30’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Η Ζιελόνα Γκούρα μπήκε καλύτερα στο δεύτερο μέρος και ξέφυγε με 7 (41-34) στις αρχές της τρίτης περιόδου. Ο «Δικέφαλος» μεταφέροντας την μπάλα μέσα στην ρακέτα στον Τζούλιαν Βον, ισοφάρισε σε 45-45 στο 25’, αλλά η πολωνική ομάδα με πρωταγωνιστές τους Κουίντον Χόσλεϊ, Πρζεμισλάου Ζαμοΐσκι, τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο στο +6 (59-53).

Ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να σταματήσει στην άμυνα την Ζιελόνα Γκούρα, η οποία στο πρώτο πεντάλεπτο της τέταρτης περιόδου ξέφυγε με διαφορά 12 πόντων (77-65). Ο «Δικέφαλος» βελτιώνοντας την άμυνα του και με πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Μαρκ Κάρτερ επιχείρησε την ανατροπή πλησίασε στους τρεις πόντους (78-75) με 1’ και 30’’ να απομένουν για την λήξη, αλλά στην συνέχεια έχασε ευκαιρίες και έκανε λάθη στην επίθεση, με συνέπεια να μην κάνει την ολική επαναφορά.

Στο 37’ αποβλήθηκε ο Τζέικ Όντουμ με δύο τεχνικές ποινές για φλόπινγκ.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 36-34, 59-53, 84-77.

ΖΙΕΛΟΝΑ ΓΚΟΥΡΑ (Φιλιπόφσκι): Σελ 2, Τράουτμαν 4, Μπαρτ 13 (1), Τσάνας 8 (2), Χόσλεϊ 17, Τζόνσον 7 (1), Χρικάνιουκ 8, Ζαμοΐσκι 14 (4), Κόσζαρεκ 11 (1).

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 13 (1), Λιάπης, Χαραλαμπίδης 6, Κάρτερ 10 (2), Κακαρούδης, Τσόχλας 3 (1), Δέδας 6 (2), Μαργαρίτης 5, Οντουμ 12 (1), Βον 19 (7 ριμπ.), Σαλούστρος 3 (1).

«Τα επισκιάζει όλα ο τραυματισμός του Χαραλαμπίδη»

Ο Σούλης Μαρκόπουλος, προπονητής του ΠΑΟΚ, στάθηκε στον τραυματισμό του Κώστα Χαραλαμπίδη, στις δηλώσεις του μετά την ήττα στην Πολωνία από την Ζιελόνα Γκούρα: «Συγχαρητήρια στην Ζιελόνα Γκούρα για τη νίκη της. Ήταν ένα δυνατό και σκληρό παιχνίδι. Τα επισκιάζει όλα για μας ο τραυματισμός του Κώστα Χαραλαμπίδη κι αυτό είναι το χειρότερο που μπορεί να συμβαίνει αυτή την στιγμή για μας. Στο δεύτερο ημίχρονο παίξαμε καλή άμυνα, αυτήν που παίζουμε συνήθως και αυτή που έπρεπε, αλλά δεχθήκαμε πολλά εύκολα καλάθια μέσα στο καλάθι και μερικές φορές στην επίθεσή μας δεν είχαμε σωστές επιλογές για να απειλήσουμε το αντίπαλο καλάθι».

Στο ίδιο μήκος κύματος και ο «υπαρχηγός» του «Δικέφαλου» Γιώργος Δέδας: «Με όλο το σεβασμό προς την αντίπαλη ομάδα, οι δηλώσεις σε αυτό το παιχνίδι δεν έχουν καμία σημασία. Είμαστε όλοι με τον Κώστα και την οικογένειά του. Θέλω να πω επίσης ότι όσα χρόνια είμαι σε αυτή την ομάδα, στα δύσκολα πάντα βρίσκουμε λύση και αυτό θα κάνουμε και τώρα. Αλλά και πάλι το μυαλό όλων μας είναι στον Κώστα».