Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 80-72 από την πρωταθλήτρια Τουρκίας και διοργανώτρια του Pinar Cup 2015 Καρσίγιακα για την τελευταία ημέρα του τουρνουά, αλλά πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνιση του στα τρία ματς που έδωσε στην γειτονική χώρα και στα οποία γνώρισε ισάριθμες ήττες.

Ο «Δικέφαλος» ήταν ανταγωνιστικός σε όλη τη διάρκεια του αγώνα απέναντι σε έναν πολύ ισχυρό αντίπαλο και έχασε το παιχνίδι στις λεπτομέρειες.

Με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Βασιλειάδη ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 12-10 και κατάφερε να το διατηρήσει ως το τέλος της πρώτης περιόδου, όταν και πάλι με τρίποντο που σημείωσε ο Τσόχλας πέρασε μπροστά 18-17. Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανοίξουν την διαφορά και προηγήθηκαν 22-18, αλλά ο Κακαρούδης με τρίποντο μείωσε στον πόντο (22-21).

Στα μισά της δεύτερης περιόδου ωστόσο, η Καρσίγιακα ξέφυγε με 6 (32-26), η διαφορά αυξήθηκε και στους 11 (42-31), αλλά ο ΠΑΟΚ επανήλθε και με τρίποντο του Κακαρούδη στη λήξη του ημιχρόνου, μείωσε 42-36.

Η τρίτη περίοδος ήταν εξαιρετική για τον «Δικέφαλο», που έμεινε πίσω στο σκορ με 8 πόντους (53-45), αλλά επανήλθε και το έκανε με εντυπωσιακό τρόπο. Με τον Βασιλειάδη να φτάνει πολύ γρήγορα τους 17 πόντους (με 5 τρίποντα), ο ΠΑΟΚ μάζεψε τη διαφορά και με τρίποντο του Τέπιτς κατάφερε να πάρει το προβάδισμα (57-56) στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Αν και διατήρησε το προβάδισμα με τρίποντο του Κακαρούδη (63-62), ο «Δικέφαλος» συνάντησε και εχθρική διαιτησία, αλλά και δυσκολίες σε άμυνα και επίθεση και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 6 πόντους (69-63) στα μισά της τέταρτης περιόδου. Ο Κακαρούδης μείωσε 69-66 και με νέο τρίποντο ισοφάρισε 72-72 στο 38’. Οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 8-0 στα τελευταία δύο λεπτά και έφτασαν στην επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 42-36, 56-57, 80-72.

ΚΑΡΣΙΓΙΑΚΑ (Σαρίτσα): Ράγκλαντ 17 (3), Παλάσιος 10, Μπαιγκούλ 12 (2), Γκιουβέν 3, Αλτιντιγκ 9 (3), Γκονλούμ 8 (1), Γκάμπριελ 13, Κάρτερ 4, Σιπάχι 4, Σεντούρκ.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Ντούβνιακ 2, Τέπιτς 9 (1), Λιάπης, Βασιλειάδης 17 (5), Κακαρούδης 20 (6), Τσόχλας 12 (4), Δέδας 2, Κώττας, Μπάλαμπαν 4, Μάρκοβιτς 6.