Την πρώτη του νίκη στο φετινό Basketball Champions League πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ που στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της διοργάνωση, επικράτησε με 83-82 της γαλλικής Ναντέρ, στη Θεσσαλονίκη.

Η ελληνική ομάδα έκανε ένα σερί 4-0 στα τελευταία 12'' και έφτασε στη νίκη χάρη στην εύστοχη ελεύθερη βολή του Βαγγέλη Μαργαρίτη ουσιαστικά σε «νεκρό χρόνο». Είχαν προηγηθεί 3/3 βολές του Θοδωρή Ζάρα που έφεραν το παιχνίδια στα ίσια.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ από το πρώτο δεκάλεπτο, που βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με ένα καλάθι (20-18). Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν και στις δύο πλευρές του παρκέ καταφέρνοντας έτσι να αυξήσουν τη διαφορά τους. Στο 17' ο Αθηναίου έστειλε για πρώτη φορά τον ΠΑΟΚ στο +10 (37-27) ενώ το ημίχρονο τον βρήκε να προηγείται με 41-35.

Η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε στην τρίτη περίοδο με τη Ναντέρ να ροκανίζει τη διαφορά (43-42 στο 23'), να παίρνει προβάδισμα στο σκορ και μα προηγείται ακόμα και με +5 (49-54 στο 29'). Ωστόσο οι γηπεδούχοι με τον Ζάρα μείωσαν στον πόντο (53-54) στο τέλος του δεκαλέπτου.

Παρά τις προσπάθειες του ΠΑΟΚ οι Γάλλοι κρατούσαν το προβάδισμα στο σκορ σε όλη την τελευταία περίοδο και στα 19'' για το τέλος ο Σένγκλιν έκανε το 79-82. Στην επόμενη κατοχή ο Ζάρας κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο. Ήταν εύστοχο από τη γραμμή των ελευθέρων βολών ισοφαρίζοντας έτσι σε 82-82. Στην τελευταία επίθεση του αγώνα, ο ΠΑΟΚ έβγαλε την άμυνα πάνω στον Γουότερς ενώ οι διαιτητές, με τη βοήθεια του instant replay, είδαν φάουλ του Γκαμπλ πάνω στον Μαργαρίτη. Ο Έλληνας διεθνής με 1/2 βολές έγραψε το τελικό 83-82.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 41-35, 53-54, 83-82

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου):  Τζόουνς 7 (1), Κόνιαρης, Μαργαρίτης 5, Τέπιτς, Ζάρας 18 (4), Αθηναίου 3 (1), Χρυσικόπουλος 15 (1), Γκάρετ 2, Γκος 11 (3), Χάτσερ 10, Μορέιρα 12, Σχίζας.

ΝΑΝΤΕΡ (Ντοναντιέ): Γιουσκεβίτσιους 19 (5), Πάλσον 16 (3), Σένγκλιν 10 (1), Τρέντγουελ 4, Γουότερς 14 (1), Κάρνε, Γκαμπλ 4, Ινβερνίτσι, Κονατέ 15 (3), Πανσά.