Με τον Τζο Γιανγκ να σκοράρει 34 πόντους με 13/13 βολές και 9/18 σουτ εντός πεδιάς και συνολικά τους γηπεδούχους να κυριαρχούν μετά τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου ο Προμηθέας με τη νίκη του στην Πάτρα επί του Ιωνικού (97-84) έκανε το «δύο στα δύο» στην Basket League της φετινής σεζόν.

Εκτός της εκτελεστικής δεινότητας του Γιανγκ «κλειδιά» για την επικράτηση του Προμηθέα ήταν τα τρία παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ του (11-8), τα 4 περισσότερα λάθη των φιλοξενούμενων (17-13) και οι 19 πόντοι που πέτυχε η ομάδα της Πάτρας στον αιφνιδιασμό έναντι 10 του Ιωνικού.

Ο Ιωνικός στο ντεμπούτο του Κώστα Μέξα στην τεχνική ηγεσία του, είχε τον έλεγχο στην πρώτη περίοδο και με 7 πόντους του Λουκά Μαυροκεφαλίδη και 6 του Νταντέ Χόκινς προηγήθηκε με 23-17 1’ και 32’’ πριν την λήξη του δεκάλεπτου.

Η ομάδα της Νίκαιας ξέφυγε και με 9 (28-19) στα πρώτα ενάμιση λεπτά της δεύτερης περιόδου. Από εκείνο το σημείο και μετά, όμως, ο Προμηθέας... αφυπνίστηκε και με 12 πόντους με 2 τρίποντα του Γιανγκ σε διάστημα τεσσάρων λεπτών, προσπέρασε με 37-35 με 3’ και 42’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η ομάδα της Πάτρας βρήκε ρυθμό από την άμυνα της και με δύο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Νίκου Γκίκα, προηγήθηκε με 7 (48-41) 37’’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους.

Ο Ιωνικός αντεπιτέθηκε με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου και με επιμέρους σκορ 10-4 με δύο τρίποντα των Βαγγέλη Μάντζαρη, Χόκινς, μείωσε στο καλάθι (53-51) στο 25’. Ο Προμηθέας, όμως, ανέβασε πάλι την πίεση την άμυνα του και με επιμέρους σκορ 20-10 με 10 πόντους με ένα τρίποντο του Γιανγκ τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο στο +12 (73-61).

Στην τέταρτη περίοδο η ομάδα της Πάτρας ανέβασε την διαφορά μέχρι και τους 18, δύο φορές στο 34’ (81-63, 84-66) και δεν απειλήθηκε μέχρι το τέλος του ματς.

Απο τους γηπεδούχους διακρίθηκε ακόμη ο Άντονι Κάουαν, που είχε 16 πόντους και 6 ασίστ. Από τον Ιωνικό προσπάθησαν περισσότερο ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ο οποίος έκανε νταμπλ νταμπλ με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ ενώ μοίρασε και 6 ασίστ και ο Νίκος Αρσενόπουλος που σκόραρε 19 πόντους και έδωσε 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 49-41, 73-61, 97-84.