Σε ένα παιχνίδι με διαρκείς εναλλαγές -10 φορές άλλαξε χέρια το προβάδισμα ενώ υπήρξαν και εννιά ισοπαλίες- και χωρίς κάποια από τις δύο ομάδες να κατορθώσει να πάρει διαφορά μεγαλύτερη των επτά πόντων, ο Άρης ήταν ο νικητής του ματς με το Λαύριο Aegean Cargo με 73-70.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης κυριάρχησε στα ριμπάουντ (43 έναντι 32) και παρότι έκανε περισσότερα λάθη (15 έναντι 10), βρήκε κάποια “μεγάλα” καλάθια στο τέλος και έφτασε στην επικράτηση με τρόπο δραματικό όπως και στην περσινή σεζόν όταν νίκησε με τρίποντο του Παναγιώτη Βασιλόπουλου στα 3΄΄.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι προηγούμενοι με 7-2 όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στους 13, στα μισά της περιόδου. Παρότι δύο λεπτά πριν το τέλος της υπήρχε ισοπαλία στους 19 πόντους, το Λαύριο Aegean Cargo πήρε ξανά προβάδισμα με 24-21.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ και στη δεύτερη περίοδο, παρά την προσπάθεια της ομάδας της ομάδας του Χρήστου Σερέλη να ξεφύγει στα πρώτα λεπτά (26-21 στο 21΄). Ο Άρης αντέδρασε, πήρε το προβάδισμα με 35-31 αλλά στο τέλος του ημιχρόνου η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων ήταν μόλις ένας πόντος (35-36).

Σουτάροντας με χαμηλά ποσοστά, ειδικά από μέση και κοντινή απόσταση, Λαύριο Aegean Cargo και Άρης είχαν χαμηλή παραγωγικότητα στην επίθεση και έπειτα από πέντε λεπτά, οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 44-43. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήρε σκορ από τον πάγκο με τον Βεργίνη με δύο τρίποντα στην τρίτη περίοδο όμως δεν κατάφερε να πάρει προβάδισμα μεγαλύτερο των τεσσάρων πόντων (47-51). Το 51-51 του 30ού λεπτού άφηνε το παιχνίδι ανοιχτό σε κάθε αποτέλεσμα.

Ο Άρης έδωσε τέλος σε αυτό το διαρκές “μία σου και μία μου”. Με ένα σερί 12-2 πήρε διαφορά επτά πόντων (56-63 στο 35΄) που ήταν η μέγιστη που είχε πάρει στο παιχνίδι. Το Λαύριο Aegean Cargo όμως δεν πέταξε “λευκή πετσέτα” αφού το ματς είχε αρκετό δρόμο. Πλησίασε στον πόντο (64-65) 2,5 λεπτά πριν το φινάλε και προσπέρασε με καλάθι του Λαμπ (66-65) όμως με ένα φόλοου του ΜακΓκί ο Άρης βρέθηκε ξανά μπροστά με 67-66. Ακολούθησε άστοχο σουτ του Μιλόσεβιτς και με τρίποντο του Λάκι Τζόουνς έγινε το 66-70 στα 44΄΄. Παρότι Βεργίνης και Μπελ είχαν 2/6 βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Άρης δεν έχασε τη νίκη στην οποία έφτασε με 73-70.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 35-36, 51-51, 70-73

Βαγγέλης Αγγέλου (Προπονητής Άρη):Καταρχάς να πω ότι είχαμε μία εξαιρετική φιλοξενία, οι άνθρωποι του Λαυρίου για ακόμη μία φορά η φιλοξενία τους ήταν εξαιρετική. Ξέρετε μετά το παιχνίδι δεν είμαι έτοιμος για αναλύσεις του παιχνιδιού, αλλά σήμερα θα ήθελα να θυμηθώ ένα τραγούδι του αείμνηστου Χάρρυ Κλυνν που έλεγε “Ουγκαγκα μπουμ”. Αυτό. Ευχαριστώ πολύ”.

Χρήστος Σερέλης (Προπονητής Λαύριο Aegean Cargo): “Σήμερα είμαστε εμφανώς στεναχωρημένοι, πρώτο παιχνίδι μέσα στην έδρα μας και χάσαμε, νομίζω ότι δεν ήμασταν καλοί, ήμασταν νευρικοί, κατάφερε ο Άρης με την άμυνα του και μας σταμάτησε την δημιουργία αφού είχαμε μόνο επτά ασίστ. Παράλληλα δεν εκμεταλλευτήκαμε καθόλου τις αρκετές βολές που είχαμε. Χάσαμε 12 βολές στις 34 σε ένα παιχνίδι πολύ κλειστό, έπαιξε καθοριστικό ρόλο η αστοχία μας.

Νομίζω ότι χρειαζόμαστε πολύ δουλειά και στην άμυνα και στην επίθεση, για να γίνουμε πιο ανταγωνιστικοί για να μπορέσουμε να έχουμε καλά αποτελέσματα για την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Μίας και είναι η πρώτη αγωνιστική να ευχηθώ να έχουμε ένα καλό πρωτάθλημα, καλή συνέχεια στον Άρη, με υγεία για όλους”.