Στο πρώτο του παιχνίδι δίχως τον Τσάβι Πασκουάλ στον πάγκο του, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ηττήθηκε το ΟΑΚΑ με 86-83 από την Αρμάνι Μιλάνο για την 14η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Αυτή ήταν η πέμπτη ήττα στα έξι τελευταία παιχνίδια για τους «πράσινους» και η τρίτη στο γήπεδό τους.

Ο Πσνσθηναϊκός ΟΠΑΠ με τον Γιώργο Βόβορα να εκτελεί χρέη πρώτου προπονητή, βρ;eθηκε να χάνει με δέκα πόντους τρία λεπτά πριν από το τέλος, γύρισε το παιχνίδι ωστόσο δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή. Μετά και από αυτή την ήττα οι πρωταθλητές Ελλάδας υποχώρησαν στην 11η θέση της βαθμολογίας, μία ήττα πίσω από την οκτάδα.

Επίσης οι «πράσινοι» που τελείωσαν με παράπονα το παιχνίδι -στο φινάλε κατατέθηκε και ένσταση-, έχασαν τον Κιθ Λάνγκφορντ που τραυματίστηκε στα τέλη της τρίτης περιόδου και πήγε στο νοσοκομείο για εξετάσεις.

Με τους Καλάθη και Αντετοκούνμπο να αρχίζουν δυνατά το παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πήρε από το ξεκίνημα προβάδισμα (11-6 στο πεντάλεπτο) και παρότι είδε το Μιλάνο να μειώνει, το διατήρησε ως και το φινάλε της πρώτης περιόδου (23-21).

Η ιταλική ομάδα κράτησε τους γηπεδούχους για περισσότερο από πέντε αγωνιστικά λεπτά δίχως σκορ και τρέχοντας από την πλευρά της ένα σερί 9-0 προηγήθηκε στο 15' με 30-23. Τρία λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου ο Τζέιμς σημείωσε το πρώτο του καλάθι για το 27-39 με τον Παναθηναϊκό να αντιδρά στη συνέχεια και να μειώνει σε 40-44. Το τρίποντο όμως του Νέντοβιτς έστειλε το Μιλάνο στα αποδυτήρια με προβάδισμα επτά πόντων (40-47).

Το Μιλάνο ανέβασε και πάλι την υπέρ του διαφορά στο +11 (40-51) ενώ στο 27' ο Τζέιμς με 3/3 βολές έστειλε τους Ιταλούς για πρώτη φορά στο +15 κάνοντας το σκορ 46-51. Με τον Καλάθη ωστόσο να σκοράρει αλλά και να δημιουργεί, ο Παναθηναϊκός μείωσε εκ νέου στο φινάλε του δεκαλέπτου σε 56-64.

Με δύο βολές του Παππά ο Παναθηναϊκός έφτασε σε απόσταση τριών πόντων (70-73) στα μέσα της τέταρτης περιόδου όπως και με το καλάθι του Τόμας στο 36' (74-77). Μέσα σε ενάμισι αγωνιστικό λεπτό όμως το Μιλάνο έτρεξε σερί 7-0 που το έφερε στο +10 (74-84) στα 2:41 για το τέλος.

Κάπου εκεί άρχισε και η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού. Με ένα δικό του σερί 9-0 μείωσε σε 83-84 με 10 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος. Οι «πράσινοι» προσπάθησαν να σταματήσουν τον χρόνο, με το φάουλ όμως που έκαναν να δίνεται στα 6 δέκατα του δευτερολέπτου. Ο Νένοτβιτς με 2/2 έκανε το 83-86 και ο Γκιστ στον χρόνο που είχε απλώς για να... πετάξει την μπάλα δεν βρήκε στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 40-27, 56-64, 83-86

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Βόβορας): Τόμας 11 (1), Λάνγκφορντ, Παπαγιάννης, Λάσμε 6, Παππάς 13 (1), Γκιστ 12, Λεκαβίτσιους, Λοτζέσκι 11 (1), Καλάθης 24 (1), Αντετοκούνμπο 4, Μήτογλου 2.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιανιτζάνι): Τζέιμς 12 (1), ΜίτσοΦ 10 (2), Γκουντάιτις 20, Μπέρτανς 3 (1), Ταρτσέβσκι 5, Νέντοβιτς 10 (2), Κουζμίνσκας 9, Μπρουκς 2, Τζέρελς 15 (3).