Την ήττα γνώρισε στο «Σινάν Ερντέμ» της Κωνσταντινούπολης ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ καθώς έχασε με 78-62 από την τουρκική Αναντολού Εφές για την έβδομη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι πρωταθλητές πλήρωσαν σε μεγάλο βαθμό την αστοχία τους καθώς τελείωσαν το παιχνίδι με 24/64 σουτ εντός παιδιάς και ιδιαίτερα, 20/44 δίποντα και 4/20 τρίποντα.

Η ελληνική ομάδα βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ από πολύ νωρίς στο παιχνίδι, καθώς με τη συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου η Εφές προηγούταν με 12-3μ ενώ στο 7' η διαφορά πήγε σε διψήφια επίπεδα (15-5). Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 19-11 στο φινάλε της πρώτης περιόδου αλλά και 19-13 στις αρχές της δεύτερης.

Η Εφές ωστόσο τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 13-5 προηγήθηκε με 32-18 στο 14' με τους «πράσινους» να μένουν περίπου για ένα δίλεπτο δίχως σκορ. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ απάντησε με ένα σερί 6-0 μειώνοντας σε 32-24, είδε όμως του Τούρκους να κάνουν κι εκείνοι σερί 8-0 και να ξεφεύγουν στο 17' με 40-24. Η διαφορά των 16 πόντων διατηρήθηκε ως και το φινάλε του πρώτου μέρους (44-28).

Η διαφορά διατηρήθηκε σε διψήφια επίπεδα σε όλη την τρίτη περίοδο με τον Παναθηναϊκό να συνεχίζει να είναι άστοχος και να μην μπορεί να πλησιάσει στο σκορ. Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να μένει δίχως σκορ για τρία λεπτά αλλά και τους Τούρκους για τέσσερα.

Στο 36' ο %Τόμας με 1/2 βολές μείωσε σε 64-54 αλλά στο επόμενη δίλεπτο η Εφές έτρεξε επιμέρους σκορ 11-2 και προηγήθηκε με 75-56 στα 1:18 για το φινάλε. Το τελικό 78-62 σηματοδότησε και την τρίτη φετινή ήττα του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ που πλέον έχει ρεκόρ 4-3.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 44-28, 60-46, 78-62.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Aταμάν): Μπομπουά 19 (2), Μπαλμπάι, Μπιρσέν, Μότουμ 3 (1), Μορμάν 17 (1), Τουντσέρ, Πλάις 4, Μίτσιτς 11 (2), Άντερσον, Ντάνστον 14, Σιμόν 10 (2).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Τόμας 11 (1), Λάνγκφορντ, Λάσμε 4, Παπαπέτρου 9 (1), Παππάς 3, Γκιστ 10, Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους, Λοτζέσκι 6, Καλάθης 11 (1), Αντετοκούνμπο 8 (1), Μήτογλου.