Επιστροφή στη δράση, μετά από τρεις εβδομάδες, και ταυτόχρονα στις νίκες για τον Προμηθέα. Η ομάδα της Πάτρας επικράτησε στην έδρα της με 82-72 του Ιωνικού Hellenic Coin για τη 19η αγωνιστική της Stoiximan Basket League και συνεχίζει ως η μόνη αήττητη εντός έδρας ομάδα της λίγκας.

Αυτή ήταν η 10η νίκη για τον Προμηθέα που βελτίωσε το ρεκόρ του σε 10-5 ενώ «χρωστά» ακόμα τρία παιχνίδια που είχαν αναβληθεί τις προηγούμενες αγωνιστικές.

Από την άλλη πλευρά η ομάδα της Νίκαιας, που παρουσιάστηκε ανταγωνιστική ως το φινάλε, παρά τις απουσίες που είχε, υποχώρησε στο 7-12 ωστόσο παραμένει σε τροχιά πλέι οφ.

Ο Προμηθέας που είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά μόλις στην τέταρτη περίοδο κατάφερε να ξεφύγει, είχε τον Δημήτρη Αγραβάνη σε πολύ καλή βραδιά, καθώς τελείωσε με 22 πόντους 5 ριμπάουντ, και 2 ασίστ. Ο Τζέριαν Γκραντ συμπλήρωσε 17 πόντους, ενώ ο Χάρης Γιαννόπουλος είχε 10 πόντους με τρία τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο.

Για τους φιλοξενούμενους ο Τζέρεμι Χόλογουελ τελείωσε με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ 15 πόντους είχε ο Σαγίντ Πριτζέτ.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα από την αρχή της αναμέτρησης και ξέφυγαν με 15-10 στο 6'. Ο Ιωνικός Hellenic Coin ωστόσο έμεινε κοντά στο σκορ, όμως ο Προμηθέας κατάφερε να ολοκληρώσει την πρώτη περίοδο ξεφεύγοντας για πρώτη φορά με επτά πόντους (27-20).

Μαυροκεφαλίδης και Χόλογουελ κράτησαν τους φιλοξενούμενους σε απόσταση ενός σουτ, ενώ ο Πρίτζετ μείωσε σε 31-28 στο 14'. και πάλι όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις να ξεφύγουν με τον Αγκμπελέσε να κάνει το 40-31 στο 18' και να στέλνει τη διαφορά για πρώτη φορά στο +9, πριν οι Νικαιώτες μειώσουν εκ νέου, στο 42-37 του ημιχρόνου.

Η αναμέτρηση συνέχισε να έχει καλό ρυθμό και στην τρίτη περίοδο με τον Προμηθέα να διατηρεί το προβάδισμά του αλλά να μην μπορεί να ξεφύγει. Ο Αγραβάνης έκανε το σκορ 52-43 αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι ροκάνισαν τη διαφορά μειώνοντας σε 56-52 ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος του δεκαλέπτου. Δύο τρίποντα από τον Γιαννόπουλο, κράτησαν τον Προμηθέα σε απόσταση ασφαλείας (62-54), ενώ στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα.

Ο Γκραντ έκανε το 66-56 ενώ μετά από το γκολ φάουλ του Μαυροκεφαλίδη, ακολούθησε ένα σερί 8-0 των γηπεδούχων που τους έφεραν στο +15 με τον Γιάννη Αγραβάνη να διαμορφώνει το 74-59. Μετά από το 76-60 από τον Αγκμπελέσε, ο Ιωνικός Hellenic Coin έτρεξε σερί 10-0 με το οποίο μείωσε στο 37' σε 76-70 αλλά στη συνέχεια έμεινε για τρία λεπτά δίχως σκορ με αποτέλεσμα ο Προμηθέας να κάνει ένα δικό του σερί 6-0 και να κλειδώσει τη νίκη που ήρθε με 82-72.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 42-37, 62-56, 82-72.