Για τον ΚΑΟΔ Am.Genetics ο χθεσινός αγώνας με το Ρέθυμνο Aegean ήταν κάτι σαν «μάχη επιβίωσης». Βέβαια και οι Κρητικοί ήθελαν να δώσουν τέλος στο σερί των τεσσάρων ηττών τους όμως το κίνητρο των γηπεδούχων αποδείχτηκε ισχυρότερο. Νίκησαν με 91-76 και πήραν «ανάσα» στην προσπάθεια παραμονής τους στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Η κρισιμότητα του αγώνα έκανε τις δύο ομάδες νευρικές από τα πρώτα λεπτά και έτσι η πρώτη περίοδος κύλησε με μέγιστη διαφορά αυτή των τριών πόντων για το Ρέθυμνο Aegean. Ο ΚΑΟΔ Am.Genetics ωστόσο ήταν μπροστά με 10-8 στα μισά της περιόδου και 18-16 στο τέλος της.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασιστικά στη δεύτερη για να προηγηθούν με 23-18 στο 12΄ και 32-20 στο 14΄ με ένα επιμέρους 14-4 –τους οχτώ πόντους των Δραμινών σε αυτό το διάστημα σημείωσε ο Ρομπ Λο που δημιουργούσε προβλήματα στους ψηλούς του Ρεθύμνου Aegean. Η διαφορά για την ομάδα του Κώστα Μέξα έφτασε ακόμη και τους 17 (47-30) ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου αφού λειτουργούσε υποδειγματικά και στις δύο πλευρές του παρκέ για διαμορφωθεί το 48-33 του 20ού λεπτού.

Οσοι περίμεναν στο δεύτερο ημίχρονο την αντίδραση του Ρεθύμνου Aegean διαψεύστηκαν αφού οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ορίζουν τους κανόνες του παιχνιδιού. Μάλιστα τρία λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, έστειλαν τη διαφορά ακόμη και στους 20 πόντους (63-43) που ήταν και η απόσταση μεταξύ των δύο ομάδων και στο 30΄ (72-52).

Για το Ρέθυμνο Aegean δεν υπήρχε πια τρόπος επιστροφής στο παιχνίδι. Με τους παίκτες του εμφανώς απογοητευμένους η διαφορά εκτοξεύτηκε ακόμη και στους 27 (83-56) στα μισά της τελευταίας περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 48-33, 72-52, 91-76.

Θανάσης Σκουρτόπουλος (προπονητής Ρεθύμνου Aegean): «Συγχαρητήρια στον Κώστα (Μέξα). Έπαιξαν σήμερα ένα πάρα πολύ καλό παιχνίδι, άξιζαν τη νίκη. Δυστυχώς εμείς δεν μπορούσαμε να ανταποκριθούμε. Παίξαμε ένα καλό πρώτο δεκάλεπτο, αλλά στο δεύτερο είχαμε μια ανεξήγητη πτώση, κυρίως στην άμυνα. Μετά το σκορ πήρε τέτοια διάσταση που δεν μπορώ να καταλάβω γιατί λειτουργούμε με τέτοιο τρόπο. Είπα στα παιδιά ότι το πρόβλημά μας είναι μέσα στα αποδυτήρια, δηλαδή τη λύση θα την βρούμε μέσα από την ομάδα.

Πρέπει να επανέλθουμε, να κάνουμε ένα, δύο καλά παιχνίδια, όχι τόσο όσον αφορά τις νίκες, αλλά όσον αφορά τις καλές εμφανίσεις. Δεν έχουμε προβλήματα λειτουργίας ή συμπεριφορών για να πω ότι κάτι πάει στραβά ιδιαίτερα σε αυτό. Είναι καθαρά μπασκετικό και εκεί πρέπει να μείνουμε. Νομίζω ότι επαναπαυθήκαμε αρκετά στον πρώτο γύρο και χρειάζεται να ξυπνήσουμε για τα καλά. Έχουμε ένα πρόγραμμα που μπορεί να μας βοηθήσει και είναι στο χέρι μας να επανέλθουμε. Εύχομαι καλή συνέχεια στη Δράμα και τον Κώστα (Μέξα). Χαίρομαι που πηγαίνει καλά και λειτουργεί την ομάδα. Είναι ένα παιδί που αξίζει».

Γιάννης Σίννης (προπονητής Ρεθύμνου Aegean): «Μπήκαμε δυνατά στο παιχνίδι, ακολουθώντας το πλάνο μας, αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν έγινε αυτό. Ξέφυγε η Δράμα, δεν έχω να πω πολλά…  Δεν ακολουθήσαμε σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού το πλάνο μας και μας στοίχισε ακριβά».

Κώστας Μέξας (προπονητής ΚΑΟΔ American Genetics): «Θέλω να ευχαριστήσω καταρχήν τον κόουτς για τα καλά του λόγια και να του ευχηθώ καλή συνέχεια. Μέσα από το μπάσκετ θα βρουν τις λύσεις όπως είπε. Συνήθως άλλωστε το μπάσκετ είναι η λύση κι όχι άλλα πράγματα. Σε ότι αφορά εμάς, ήταν ένα πολύ καθοριστικό παιχνίδι. Κάναμε τρεις ήττες, οι δύο ήταν κακές, με τον τρόπο που ήρθαν κυρίως. Έπρεπε να αντιδράσουμε. Τα παιδιά έδειξαν για άλλη μια φορά ότι είναι σωστοί και σοβαροί επαγγελματίες και κοιτούν να κάνουν τη δουλειά τους. Αυτό έκαναν τις δύο βδομάδες. Είδαμε τα λάθη μας, έπρεπε να τα βελτιώσουμε και το κάναμε με τα 7 λάθη που κάναμε. Περιορίσαμε το τρανζίσιον παιχνίδι του Ρεθύμνου, που είναι η καλύτερη ομάδα στην Ελλάδα σε αυτό το κομμάτι. Ελέγξαμε τα ριμπάουντ που επίσης είναι πολύ σημαντικό κομμάτι, γιατί το Ρέθυμνο είναι πολύ καλό στο επιθετικό ριμπάουντ και νομίζω ότι μέσα από την άμυνα δώσαμε τον τόνο και βρήκαμε αυτοπεποίθηση και στην επίθεση.

Είμαστε χαρούμενοι, αλλά δεν πρέπει να χαρούμε παραπάνω από αύριο. Πρέπει να συγκεντρωθούμε από τη Δευτέρα, γιατί είμαστε ακόμα βαθιά μέσα στο πρόβλημα. Πρέπει να είμαστε ταπεινοί, αποφασιστικοί και σε κάθε παιχνίδι να μπορούμε να παίρνουμε ότι καλύτερο. Η εμφάνιση του Τρότερ και το ότι έπαιξε δείχνει την ποιότητα των παιδιών που έχουμε στην ομάδα και των Ελλήνων, αλλά και των ξένων. Ο Τρότερ κανονικά θα έπρεπε να ξεκινήσει από τη Δευτέρα που μας έρχεται προπονήσεις, αλλά έκανε όλη τη βδομάδα προπόνηση με διάστρεμμα και έπαιξε σήμερα».

Έρικ Άτκινς (μπασκετμπολίστας ΚΑΟΔ American Genetics): «Κάναμε πολύ καλή δουλειά σήμερα, επιβάλλαμε τον ρυθμό μας μέσα από την άμυνα. Από εκεί ξεκίνησε για μας η νίκη και μετά από το γεγονός ότι περιορίσαμε το τρανζίσιον παιχνίδι του αντιπάλου μας, που είναι από τις καλύτερες ομάδες σε αυτό το κομμάτι. Στην επίθεση κυκλοφορήσαμε σωστά τη μπάλα και βρήκαμε την έξτρα πάσα, κάτι που μας βοήθησε να σουτάρουμε αρκετά ελεύθερα σουτ».